Náhled do BRKI

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod michal1535 19. 6. 2018 09:53

Ahoj, mám takový teoretický dotaz pro znalejší. Pokud si půjčím v bance peníze, ihned spadnu do registru BRKI. Zajímá mne zda mají zaměstnanci bank možnost na mne nahlédnout do tohoto registru pokud znají mé jméno, případně rodné číslo, nebo musí mít můj souhlas? Díky :-)
michal1535
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mobilman 19. 6. 2018 11:14

Primy pristup bakovni urednici nemaji. Dela se automatizovany dotaz z jinych systemu, ktere vyhodnocuji bonitu (napr. z jineho systemu, do ktereho se zadavaji udaje pro schvalovani uveru atd.)
Jen tak rucne se do registru bezny bankovni urednik podivat nemuze - nema primy pristup (navic pristupy se loguji a jsou i pro cleny/banky zpoplatnene, cili jsou systemy navrzeny tak, aby byly i dotazy optimalizovane a ne vic nez je nutno).
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 19. 6. 2018 12:16

Jinak od GDPR se značně rozšířila možnost obhajovat chování zákonnou povinností nebo „oprávněným zájmem“ (nevím, jestli se to s GDPR změnilo, nebo jestli se na to po letech podívali právnící a všimli si), takže banky teď už běžně ani souhlas s použitím registru nechtějí.

(Samozřejmě, pokud zaměstnanec zneužívá pravomoci, na GDPR vůbec nezáleží.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod S474N 19. 6. 2018 17:10

No ja si spis rikal, ze diky GDPR by se clovek mohl dostat k tem informacim zadarmo a ne za ne platit pres kolikmam.cz
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 19. 6. 2018 17:13

Ano, to by teď mělo jít. V BRKI/NRKI nově píšou, že to zadarmo udělají jednou ročně, Solus neříká, jak často, jen má v ceníku položku pro případ častých žádostí.

V Solus se snad dá požádat online, pro BRKI/NRKI mi poslali formulář, který se má ověřit a poslat; ještě jsem ani jedno nevyzkoušel.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jidis 19. 6. 2018 17:18

Muzes formular nekam postnout ke stazeni? Ja bych ho jen vyplnil, naskenoval a poslal datovou zpravou. Si myslim, ze kdo ma datovou schranku, overovat totoznost zadatele nemusi.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mobilman 19. 6. 2018 17:42

Solus jde pres SMS, nutno ale predem pozadat o vlastni ID , ktere posilaji doporucene postou, dotaz pres Premium SMS.
Podobne to jde u BRKI a NRKI prest stranky kolikmam.cz, opet ale prvotni overeni pres aktivacni doporuceny dopis. Dotaz online a platba kartou.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 19. 6. 2018 17:44

fc70: kde to presne pisou, co jsem se dival, tak na tom webu maji v ceniku porad 100 za elektronicky vypis.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 19. 6. 2018 19:12

S474N: Napsané je to v „informačním memorandu“, je potřeba najít verzi z 25.5 nebo pozdější.

Tam píšou, že to může být zdarma, a že se má kontaktovat „klientské centrum“. Pro formulář jsem napsal na klient@crif.com (což je uvedeno jako kontakt na to „centrum“).

Nic jim, pokud vím, nebrání mít kolikmam.cz, kde udělají totéž za poplatek (i když mi to připadá trapné).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod mobilman 19. 6. 2018 19:46

Mj. na kolikmam.cz je nabizeno vicero sluzeb nez jen samotny vypis z registru. Navic vypis online je generovany a pripraven ke stazeni kdykoli ihned po platbe , coz se nekdy proste muze hodit.
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 19. 6. 2018 19:57

Spíš jsem to myslel tak, že když už jednou ten automatizovaný proces mají, psát si s někým mailem a řešit ověřené podpisy vypadá jako zbytečná obstrukce.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod S474N 20. 6. 2018 17:42

Koukam tady:
:arrow: http://www.cbcb.cz/o-cbcb/informacni-memorandum/

Asi jsem slepej (prohledaval jsem jen na string "zdarma"), ale nic jsem nenasel. To je ono?

-- 20. 6. 2018 18:45 --

EDIT: uz jsem to nasel pri procitani, je tam bezplatne :D

Právo na přístup k osobním údajům: máte právo
požádat CBCB o potvrzení, zda jsou Vaše osobní údaje
skutečně zpracovávány v registru BRKI, a pokud je
tomu tak, máte právo získat přístup k těmto osobním
údajům a ke stanoveným informacím. CBCB Vám
v takovém případě poskytne kopii zpracovávaných
osobních údajů ve formě výpisu z databáze BRKI, a to
jednou za běžný rok bezplatně, jinak za úhradu věcných
nákladů. Při případné opravě vašich nesprávně
uvedených údajů v registru obdržíte rovněž bezplatný
výpis.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 20. 6. 2018 22:25

No oni vlastně ani nemůžou chtít poplatek. Kvůli GDPR musí osobní údaje, což budou i záznamy o půjčkách, poskytovat bezplatně. GDPR připouští poplatek až při dalších žádostech, aby lidi nebuzerovali firmy třeba každý den.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 6. 2018 22:31

paty07: presne tak, nicmene i tak si myslim, ze 1x rocne zdarma je malo, vzhledem k tomu, ze se tam udaje meni mesicne, tak si myslim, ze by bylo koser 12x do roka :mrgreen:

V kazdem pripade, uz jste jim nekdo psali? Nebuzerovali s dolozenim obcanky nebo tak neco?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 21. 6. 2018 14:58

No ne každý si co měsíc bere půjčky / kreditky /hypotéky :D Já tam mám asi jako jeden z mála finexperťáků prázdno :D
paty07
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků