kolik je dneska běžný úrok?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Karel11 22. 1. 2007 18:52

Zajímalo by mě, jak se dneska pohybují úroky z půjček mezi dvěma členy rodiny např. Tedy aby to bylo férové a obě dvě strany spokojené. Jak se vypočítává? Děkuji
Karel11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 1. 2007 19:16

2-10%?
ale jsou rodiny, kde na vás budou koukat jako na zjevení, pokud vůbec nějaký úrok chcete. Lepší je nepůjčovat.
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 22. 1. 2007 21:48

Ja jsem mel nedavno pujcenych 150 tisic od bratra na 2.5 roku a vratil mu o 10% vic - tedy efektivne zhruba 2.5% urok.

Rozhodne pujcujte penize jen spolehlivym clenum :-) Pokud to chcete mit nejak "sofistikovane", tak to muzete treba odvodit od aktualnich urokovych sazeb statnich dluhopisu jakozto velmi malo rizikove investice - kratkodobe se pohybuji kolem toho 2.5 - 3.5% rocne.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 1. 2007 06:43

Nepůjčíš-li peníze, přijdeš o přítele. Půjčíš-li peníze, přijdeš o peníze i o přítele.
arabské přísloví

Jinak k otázce. Záleží na době, na kterou jsou peníze půjčovány. Pokud je to na krátkou dobu, lze to porovnávat třeba s ING kontem, kde je aktuálně úrok 1,9 %. Při delší době, lze porovnat např. s prémiovým vkladem u FIO, kde je úrok 4,1 %.
Za velmi férový bych považoval úrok 5 %. Pak je ještě jedno řešení, je možné nabídnout "žadateli" ručení u banky. Pak se nemůže vymlouvat, že jsi na něm chtěl vydělat a ani to, že jsi mu nepomohl.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karel11 23. 1. 2007 13:29

S tím půjčováním rodině máte svatou pravdu. Pro zajímavost a pro varování se s vámi podělím s mým příběhem. Žil jsem asi 6 let v US. Za tu dobu jsem posílal vydělané peníze bratrovi na účet. V době, kdy jsem odjížděl jsem neměl zřízený svůj tak jsme se dohodli o jakési úschově. Jednalo se asi o USD 70,000. Po návratu jsem ty peníze nijak zvlášť nepotřeboval, on se společné návštěvě banky vyhýbal, sem tam mi nějakou částku dal, buď Kč nebo USD. Tvrdil, že velkou částku dal na termínový vklad, který bude končit někdy v 2007. Tak uběhly asi dva roky. No a co myslíte, kolik je na účtu dneska? Prošustroval USD 50,000. Byl to pro mě šok. Byl jsem u advokáta a není to jednoduchá situace. Jednak bratr nebratr je to cizí osoba, druhak, že jsem na to ty 2 roky sral tak už tam hraje roli i promlčecí doba, je to 2 nebo 3 roky, podle situace. Kdyby on řekl, že na to sere a penízemi nedá, tak je z něho budu tahat horko těžko. Naštěstí se k tomu stavi celem a chce mi napsat smenky na celou castku. co byste delali vy, sli byste s tim za advokatem at to je osefovane i pravne?
Karel11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noxik 23. 1. 2007 15:19

No pri pujcovani jsou obvykle 2 moznosti: Bud nekomu nepujcite a budete krkoun, nebo pujcite a budete sv... hned jak zacnete chtit penize zpet.

A co se uroku tyce, v rodine si prece zadne davat nebudeme ze? Prece je vase povinnost prijit o zisk, ktereho byste dosahl jinde.

Proste nejlepsi je nic nemit a mit pokoj.

Jinak me osobne se zdaji fer takove uroky, ktere alespon pokryji inflaci a orientoval bych se podle lepsich terminovanych vkladu - napriklad u FIO.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 23. 1. 2007 18:37

Úrok ... zaokrouhleně inflaci ... http://www.cnb.cz/www.cnb.cz/cz/menova_ ... index.html

čili 4 nebo 5 %
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Klešč 24. 1. 2007 10:00

Tak nějak v rodině minimálně tu inflaci. Přece na tom půjčení nebude prodělávat, když už nic nevyděláte. Ale jak už je zde psáno, tak člověk co si půjčuje by si měl uvědomit, že věřitel by mohl jinde peníze zhodnotit mnohem lépe a při navrácení by měl býti velmi štědrý nebo se v budoucnu revanžovat jiným způsobem.
Někomu stačí auto, někdo potřebuje Ferrari.
Petr Klešč
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků