Povinné ručení - výpovědní lhůta

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 31. 7. 2013 21:33

To jsem rád, že se má osvětová práce dočkala ocenění :-D.
BTW ony to dámy na přepážkách pojišťoven a bank většinou říkají správně, bohužel to naprosto nesmyslně zdůvodní.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 4. 7. 2016 10:09

Zdá se mi to nebo od NOZ opravdu zmizela možnost vypovědět pojištění do 2 měsíců od uzavření? :hm
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 4. 7. 2016 15:51

§ 22/2 zák.č. 37/2004 Sb.
Pojistitel nebo pojistník mohou soukromé pojištění vypovědět do 2 měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy. Dnem doručení výpovědi počíná běžet osmidenní výpovědní lhůta, jejímž uplynutím soukromé pojištění zaniká.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Libo007 4. 7. 2016 19:48

Varianta 1) Nechat smlouvu padnout pro nezaplacení: běžně se to dělá. Dluh příliš nenabíhá, v praxi jde třeba o 50,-za upomínku, ale je to spíš v řádu desítek korun. Standardně pojišťovna nechá padnout smlouvu po 3-4 měsících, pak to dá na interní vymáhání (to nejde do registru, ověřeno u všech pojišťoven) a v té chvíli zaplatíte.

Je to systém, kdy musíte být trochu flegmouš, protože Vám pořád píšou, že to není zaplacený, ale je to způsob :)

Varianta 2) Fiktivní prodej - Není rozhodně pravda, že to pojišťovna nekontroluje. Repsektive, pojišťovny jsou schopny udělat to, že za pár dní v ČKP zkontrolují zda je auto pojištěné a když je pojištěné na stejného člověka, může dělat problémy. Pravda je taková, že na to pojišťovny spíš nemají kapacity, aby to dělaly.

Varianta 3) Depozit - Snad nejlepší a nejpoužívanější "vydrbávka" s pojišťovnou :D Stojí nějaký čas a pár korun, ale funguje asi nejrychleji.
Libo007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 4. 7. 2016 22:21

osobne2 píše:§ 22/2 zák.č. 37/2004 Sb.
Pojistitel nebo pojistník mohou soukromé pojištění vypovědět do 2 měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy. Dnem doručení výpovědi počíná běžet osmidenní výpovědní lhůta, jejímž uplynutím soukromé pojištění zaniká.


Tento paragraf již dávno neplatí.

Platí paragraf z NOZ
§ 2805
Pojistitel nebo pojistník může pojištění vypovědět
a) s osmidenní výpovědní dobou do dvou měsíců ode dne uzavření smlouvy, nebo
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 4. 7. 2016 22:48

Libo007 píše:Varianta 1) Nechat smlouvu padnout pro nezaplacení: běžně se to dělá.
Varianta 2) Pravda je taková, že na to pojišťovny spíš nemají kapacity, aby to dělaly.


Ad 1) Rada hodná totálního kripla. Ale kdo se chce muchlovat s exekutorem, rád na to přistoupí.
Ad 2) Pojišťovny tu informaci dostávají automaticky z ČKP, takže na to žádné kapacity nepotřebují, dutá kapacito...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pojistovak 5. 7. 2016 11:56

Libo007 píše:Varianta 1) Nechat smlouvu padnout pro nezaplacení: běžně se to dělá. Dluh příliš nenabíhá, v praxi jde třeba o 50,-za upomínku, ale je to spíš v řádu desítek korun. Standardně pojišťovna nechá padnout smlouvu po 3-4 měsících, pak to dá na interní vymáhání (to nejde do registru, ověřeno u všech pojišťoven) a v té chvíli zaplatíte.

Je to systém, kdy musíte být trochu flegmouš, protože Vám pořád píšou, že to není zaplacený, ale je to způsob :)

Varianta 2) Fiktivní prodej - Není rozhodně pravda, že to pojišťovna nekontroluje. Repsektive, pojišťovny jsou schopny udělat to, že za pár dní v ČKP zkontrolují zda je auto pojištěné a když je pojištěné na stejného člověka, může dělat problémy. Pravda je taková, že na to pojišťovny spíš nemají kapacity, aby to dělaly.

Varianta 3) Depozit - Snad nejlepší a nejpoužívanější "vydrbávka" s pojišťovnou :D Stojí nějaký čas a pár korun, ale funguje asi nejrychleji.

Kompletní způsoby vypovězení smlouvy jsou popsané třeba tady pojisteni-prehledne.cz, jsou tam i vzory formulářů, apod...


Dobrý den,

variantu č.1 opravdu nikdy nedoporučuji. Pojišťovny řeší každý dluh nad cca. 200 Kč a samozřejmě spolupracují s právníky, kteří řeší případy "strojově". Smlouva padne, dluh samozřejmě nikoliv.
varianta č.2, fiktivní prodej vzhledem k již náhledu do ČKP a databáze vozidel již na území Evropy také nefunguje. Jedině zkusit prodat auto mimo Schengen..opět nedoporučuji.
varianta č.3. Dát auto do depozitu se vyplatí spíše u veteránu, nebo u aut s vysokou pojistnou hodnotou například při dlouhodobé cestě do zahraničí. Není to "vydrbávka" ani "vyjebávka" je s tímto úkonem spojeno poměrně dost papírování.
Jinak zákonná možnost odstoupení od smlouvy samozřejmě i nadále funguje a fungovat bude, dokud se nezmění zákon. Shrnutí třeba tady: https://www.yespojisteni.cz/povinne-ruceni/
A stejně tak platí možnost vypovědět smlouvu stávajícímu pojistiteli, avšak minimálně 6 týdnů před výročím.

HN
Pojistovak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 7. 7. 2016 16:11

A on se snad prodej auta neda rozmyslet? Zvlast, kdyz se clovek domluvit s kupujicim :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod khonsun 7. 7. 2016 18:35

Myslim, ze pojistovnami oznacovany "fiktivni prodej" zjevne nema oporu v zakone. Auto je vec movita a kupni smlouva je uzavrena v momente, kdy se strany domluvi na jejim obsahu. Teoreticky je tedy mozne menit vlastnika/y kazdym okamzikem. Melo by to jit zpochybnit pouze prostrednictvim soudu. Vim, ze praxe je jina.
Za 21 let mi bude 100.
khonsun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noclaf 17. 9. 2017 13:00

Na me pri prodeji auta zkouseli, ze musim poslat kopii VTP s novym majitelem. Posilal jsem je do temnych mist, ze smlouva konci pri prodeji vozidla a ze nenecham ciziho cloveka jezdit na moje pojisteni. Ze "fiktivni" prodeje jsou jejich problem.
U prepazky delal "to oni, ja za to nemuzu". Zadost jsme vyplnili i bez VTP a penize nakonec prisly, ale ty nervy...
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mar.us 17. 9. 2017 13:11

A co situace, kdy ja jsem pojistnik, moje pribuzna je majitel a provozovatel vozidla, vozidlo budu v registru vozidel prevadet na me, pojistnikem i po prevodu nadale zustanu ja. Cili defakto takovy fiktivni prodej vozidla mezi pribuznymi, zadna platba neprobehne, ale vozidlo bude v registru vozidel skutecne prevedeno. Muzu kvuli tomu vypovedet pojistnou smlouvu? Kopii TP jim klidne poskytnu.
mar.us
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků