Penzijní pojištění po 15 letech

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 1. 2015 09:28

Ono se obávám, jestli je něco takového vůbec možného dle penzijního plánu - u těch výsluhovek byla buďto možnost jen jednorázové výplaty nebo doživotní penze, tedy nikoliv penze na určitý počet let. A ještě může být problém v tom, že některé fondy umožňovaly následnou starobní penzi čerpat pouze tím samým způsobem jako výsluhovou, takže na to bych si dal pozor. Nejsem si tím 100% jist, je to už nějaká doba, co ty podmínky četl, ale tohle by bylo nejlepší ověřit přímo s penzijním fondem. Domnívám se, že jednorázové čerpání by mohlo z toho vyjít poměrně výhodně...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod elinor 22. 1. 2015 11:03

Můj penzijní plán umožňuje penzi na určený počet let, písemně od PFČP mám, že min. jeden rok ve dvou splátkách. Starobní penzi mám stanovenou pouze doživotně ve třech variantách.
Cit.: Výsluhová penze
10.1. Při vzniku nároku na výsluhovou penzi je účastník oprávněn podat písemnou žádost o výplatu jednorázového vyrovnání nebo výsluhové penze.
10.2. Výsluhová penze má podobu penze dočasně vyplácené po dobu, kterou si stanoví účastník, nejdéle však do smrti účastníka.
10.3. Výše výsluhové penze se stanoví na základě pojistně matematických zásad při úrokové míře 4,5%.
Takže mám jasno, že výsluhová penze, ale nevím kdy a na jak dlouho vzhledem k tomu, že kdych zemřela dřív, peníze propadají, další věc - příspěvky zaměstnavatele jsou skoro ve výši mých přispěvků. O starobní penzi přemýšlím spíš jako o jednorázovém vyrovnání, takže bych chtěla maximum příspěvků od zaměstnavatele dostat do výsluhové penze, proto váhám, zda ji vůbec teď chtít, když nemám, kde peníze lépe zhodnotit.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 1. 2015 11:23

Tak při možnosti na určitý počet let by IMHO bylo nejlogičtější zvolit tuto variantu s tím, že penze by trvala do doby dosažení starobní penze a jednotlivé dávky "otočit" zpět na PP (tzn. defakto si snížím vlastní příspěvky o vyplácenou penzi)... Tohle bych teda taky volil nejradši, ale mám dojem, že tohle bylo opravdu možné jen u těch starých smluv do 50 let, u novějšího PP do 60 let byla asi opravdu jen možnost buďto doživotní penze nebo jednorázového vyrovnání (...anebo jen v mém penzijním plánu to možné není) :-(
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod elinor 22. 1. 2015 15:43

To frematle: takže výsluhovou penzi teď? Váhám - do dosažení nároku na starobní penzi očekávám, že zaměstnavatel pošle ještě nějakých 130000 Kč (pokud budu mít stejného zaměstnavatele a něco se nezmění). Pokud je jednorázově vyberu (místo starobní penze) tak to bude skoro 20 tis. daň, pokud bych to vybrala nejdřív jako výsluhovku a po roce jednorázovým vyrovnáním, ušetřím 10 tis. na dani - myslím si to dobře? Pak je tu ta TÚM, ve smlouvě mám 4,5 %, měla by být výhodná pro fázi vyplácení penzí (jak výsluhovky, tak starobní). Jestli to dobře chápu, měla by část nevyplacené penze úročena 4,5 % pokud zhodnocení fondu není vyšší (což není) viz http://www.mesec.cz/poradna/jake-zmeny- ... orma/4671/, takže výhoda pro vyplácení výsluhovky už teď a po delší dobu. Tak právě nevím, co zvolit.

Není tu někdo, kdo má výsluhovku ze starších smluv? Ráda bych nějaké praktické zkušenosti a rady.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 1. 2015 23:53

Domnívám se, že by mohlo být výhodnější čerpat nyní, přesně jsem to nezkoušel nějak počítat. Pokud by se tu objevil někdo s tou starší smlouvou, tak by mohl dát vědět, jak to vycházelo...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod elinor 23. 1. 2015 18:29

Byla jsem dnes na pobočce ČP, ale tam mě baba odkázala na e-mail PF, že ona mi nemůže namodelovat různé penze, takže jsem zažádala o výpočet penze na 1,7,14,23 let a doživotně plus jednorázové vyrovnání. Jsem zvědavá jaké částky vypočtou a jestli tam bude zohledněna TÚM. Baba na pojišťovně říkala, že ještě neměla případ, že by to chtěl někdo vyplatit formou penze, vždy jen jednorázové vyrovnání.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod elinor 20. 2. 2015 17:16

Tak jsem dnes obdržela informace k mé výsluhové penzi.
- nejsem spokojena s dobou, za jakou mou žádost vyřídili (žádost podána 23.1.2015 prostřednictvím webového formuláře, 13.2.2015 jsem to telefonicky urgovala a teprve dnes tj. 20.2.2015 přišla písemná odpověď)
- v dopise uvádí, že nejkratší doba, po kterou může být výsluhová penze vyplácena, jsou 2 roky. Mám písemně (z 27.1.2014) i mailem (z 26.7.2011), že lze i ročně. Podivná změna? Nebo chyba? Záměrná?
- výše penze vyplácená pololetně i ročně je ve výsledku stejná (dle propočtu PFČP), dle mého by to tak nemělo být, protože nevyplacená část by měla být zhodnocována (TÚM).
- pro Patrika - výsluhovou penzi prý nelze vyplácet doživotně, ale maximálně 20 let
Na PFČP jsem vznesla dotazy (výsluhovka na rok, zhodnocování nevyplacené částky).

Jen bych byla ráda, jestli tu není někdo, kdo výsluhovku čerpá - zajímalo by mne, jak to vypadá na ročním výpise.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 20. 2. 2015 20:49

elinor píše:- v dopise uvádí, že nejkratší doba, po kterou může být výsluhová penze vyplácena, jsou 2 roky. Mám písemně (z 27.1.2014) i mailem (z 26.7.2011), že lze i ročně. Podivná změna? Nebo chyba? Záměrná?


A ta chyba má být kde? :hm
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod velkejjarda 21. 2. 2015 05:07

Postni sem ten dopis.
velkejjarda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elinor 21. 2. 2015 06:27

to Jack111: no, když během roku jsou najednou 2 verze, tak může chybovat ten někdo, kdo mi odpovídal. PFČP má snad 6 svých penzijních plánů a několik fondů pojmul, tak i jejich PP, takže je možné, že nekouknul na správou stránku v metodice (tedy předpokládám, že mají metodiku pro vyplácení penzí). Nebo změnili tuto metodiku.

Nebo je penze s dobou výplaty 1 rok vyplácená pololetně stejná jako penze po dobu 2 let vyplácená ročně. To mne napadlo před chvílí. Takže to by nebyla ani chyba, ani změna či záměr, jen jiná interpretace.

to velkejjarda: nemám tu scaner ani foťák, možná bych to mohla fotnout z mobilu za denního světla nebo až zítra - jedu za rodiči, mají scaner.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod velkejjarda 21. 2. 2015 08:26

Otazka je, kolik dostanes navic, kdyz si to nechas vyplacet delsi dobu? Pokud nic, tak je lepsi jednorazova vyplata.
velkejjarda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elinor 21. 2. 2015 09:06

Právě, že s dobou výplaty se celková vyplacená částka zvyšuje, ale pokud bych v době vyplácení výsluhové penze zemřela, výplata smrtí končí, nepřechází na pozůstalé nebo osoby obmyšlené.
Spočítali mi:
- pro stanovenou dobu 2 roky výše dávky cca 27.738 pololetně nebo cca 55.476 ročně
- pro stanovenou dobu 7 let výše dávky cca 1479 měsíčně nebo cca 17.752 ročně
- pro stanovenou dobu 14 let výše dávky cca 10.356 ročně
- pro stanovenou dobu 20 let výše dávky cca 8.244 ročně
Vypočtené dávky jsou před zdaněním.
Aktuální výše naspořených prostř. na výsl. pen. je 107.509 Kč, jednorázové vyrovnání 99.772 Kč po zdanění.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sniper76 21. 2. 2015 09:12

Oni ti budou danit pravidelnou penzi? Já si myslel že výnosy se daní jen při jednorázovém čerpání?
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod elinor 21. 2. 2015 10:58

Budou danit výnosy a v případě jednorázového vyrovnání také příspěvky zaměstnavatele - alespoň tak to chápu já. Takže výnosy se daní vždy - asi? Výnosy tam mám cca 6.400 Kč.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 2. 2015 18:47

Ano, část penze odpovídající výnosům se daní vždy 15 %. V případě jednorázového vyrovnání podléhají zdanění kromě výnosů i příspěvky hrazené zaměstnavatelem. Ono docela koukám, že ty penzijní plány těch úplně starých PP byly docela výhodné, že šla čerpat výsluhová penze stanovenou dobu - třeba ty 2 roky, myslím, že žádný z těch novějších už neumožňoval výsluhovou penzi čerpat jinak než doživotně nebo jednorázovým vyrovnáním.
fremantle
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků