Penzijní pojištění po 15 letech

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 2. 2015 19:32

elinor píše:Budou danit výnosy a v případě jednorázového vyrovnání také příspěvky zaměstnavatele - alespoň tak to chápu já. Takže výnosy se daní vždy - asi? Výnosy tam mám cca 6.400 Kč.


Tak to je fakt terno, výnosy za 15 let celých 6400 hrubého, tedy ani ne 5,5 tisíce čistého, tedy 1 korunu za den. Já vím, že mimo to jsou tam ještě ty státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatele, ale stejně to zhodnocení žalostné.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 21. 2. 2015 19:51

A kolik si představuješ dobré zhodnocení z pětistovky měsíčně a jistoty kladného zhodnocení? :roll:
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 2. 2015 20:20

Bavíme-li se o posledních 15 letech, tak 3 % hrubého ročně mohl člověk získat na stavebním spoření (bez státní podpory). Pokud dobře počítám, tak v tomto případě je hrubé zhodnocení asi 0,9 % ročně, což mi přijde žalostné a nedosahuje ani výnosu v bance. I ty státní dluhopisy nesly výrazně více.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 21. 2. 2015 21:02

fremantle píše:......Ono docela koukám, že ty penzijní plány těch úplně starých PP byly docela výhodné, že šla čerpat výsluhová penze stanovenou dobu - třeba ty 2 roky, myslím, že žádný z těch novějších už neumožňoval výsluhovou penzi čerpat jinak než doživotně nebo jednorázovým vyrovnáním.


Taky to mám buď JV nebo doživotně (penz. plán č.4 PFČS z r. 2004), ale aby to nebylo tak jednoduché, je více možnosti na výběr:
1.jedn. vyr.
2.doživotně bez sjednání pozůst. penze
3.doživotně se sjednáním pozůst. penze na dobu určitou
4.doživotně se sjednáním pozůst. penze doživotně pro oprávněnou osobu
5. doživotně s garantovanou dobou výplaty

elinor píše:Právě, že s dobou výplaty se celková vyplacená částka zvyšuje, ale pokud bych v době vyplácení výsluhové penze zemřela, výplata smrtí končí, nepřechází na pozůstalé nebo osoby obmyšlené.
Spočítali mi:
- pro stanovenou dobu 2 roky výše dávky cca 27.738 pololetně nebo cca 55.476 ročně
- pro stanovenou dobu 7 let výše dávky cca 1479 měsíčně nebo cca 17.752 ročně
- pro stanovenou dobu 14 let výše dávky cca 10.356 ročně
- pro stanovenou dobu 20 let výše dávky cca 8.244 ročně
Vypočtené dávky jsou před zdaněním.
Aktuální výše naspořených prostř. na výsl. pen. je 107.509 Kč, jednorázové vyrovnání 99.772 Kč po zdanění.


Z těch variant na výběr bych se přikláněl k té variantě 7 let >> na "bezrizikovou investici" dost slušné zhodnocení brutto 4,5 % p.a., což kopíruje tu smluvní TÚM; 14/20 let je už "inflačně a geopoliticky" nepřijatelné riziko, do toho bych nešel.
Blbý je, že já TÚM nemám v penz. plánu pevně definovánu, ale bude stanovena až při přiznání penze....
Dobrý je:
a) že se bude i výsluhovka přepočítávat každoročně s navýšením o podíl na hospodaření fondu
b) že můžu požádat o první mimořádně zvýšenou splátku výsl. penze do výše až 1/3 zůstatku nároku účastníka evidovaního ve prospěch výsl. penze.

Nárok na výsluhovku mám za 2 roky a něco....tak potěš koště.
Naposledy upravil tom brava dne 22. 2. 2015 11:09, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod elinor 22. 2. 2015 06:49

to radecekh: to nízké zhodnocení může být dáno tím, že jsem já i zaměstnavatel dával vyšší částky až posledních několik let, kdy zhodnocení nestálo za nic, dost dlouho (od počátku) jsem tam posílala jen 200 Kč.

to tom brava: volit mohu 2-20 let, 2, 7, 14, 20 jsem si nechala vypočítat.

Ještě uvažuji o variantě, že si nechám výsluhovku posílat do svých 50 let, pak ukončím jednorázovým vyrovnáním celé penzijko. Nebo spořit do 48, vybrat výsluhovku na 2 roky a pak zbytek jednorázově - zaměstnavatel mi totiž posílá významnou částku, tak bych co nejvíc jeho příspěvku nedanila.
Takže vlastně nevím, jakou variantu zvolit.

Peníze až tak nepotřebuji, ale pokud se při výsluhovce úročí 4,5 % (TÚM), tak to je fajn. Já je líp zhodnotit neumím.

Nevíte někdo, zda se TÚM vztahuje na dobu spoření na jednotlivé roky, nebo jen celkově, nebo se nevztahuje vůbec?
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom brava 22. 2. 2015 11:16

TÚM se nevztahuje na fázi spoření ale na tu fázi vyplácení penze/pravidelných dávek na dobu kterou si zvolíte....vyplácení penze funguje jako TV (ve Vašem případě ve výši 107tis.Kč) s úročením brutto 4.5%, netto 3,8%pa. Ve fázi spoření je zůstatek na účtu zhodnocován výnosy/ziskem z investičních aktivit fondu na finančních trzích.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod elinor 22. 2. 2015 15:05

Takže jestliže předpokládám, že po x let bude zhodnocení fondu nižší než je TÚM, bude lepší si o výsluhovou penzi zažádat hned a to na x let. Tak bych mohla alespoň půlku, co ve fondu mám, ochránit proti nízkým úrokovým sazbám v současnosti. X bych měla zvolit s ohledem na možnost mého úmrtí, dále na ekon. situaci ČR, popř. Evropy, či světa (míra "inflačně a geopoliticky" nepřijatelného rizika), případně s ohledem na mou potřebu peněz či možnost jejich dalšího zhodnocení či využití. Řekla bych, že 5 - 10 let bude optimální. Teď se jen rozhodnout.
Uvítám Vaše rady či doporučení.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod blackwork 2. 12. 2016 15:19

Dnes došel dopis od Conseq kde upozorňují na to že při příspěvku 2000,- měs. získám ročně z daní 1800,-. Ne že bych to nějak netušil ale poslední dobou zůstalo pár tisícovek a zhodnotit je 15 % se mi zdá zajímavé. Mám starší penzijní plán, myslím že za 3 roky budu moct vybrat poměrnou část. Jaký máte na to názor? Na rozhodování co s penzijkem pak mám čas ale jestli zvýšit úložku a pak se k penězům nedostat se mi nechce. Není tam ještě nějaká podmínka vracení daní?
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 2. 12. 2016 15:46

Tomu nějak nerozumím. Jen tím, že zvýšíte úložku se přece penzijní plán nemění a na výsluhovou penzi nárok tedy nezaniká. Daně se vrací jen při odbytném. Tedy ne, pokud čerpáte výsluhovou penzi formou renty nebo jednorázového vyrovnání.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 12. 2016 15:51

blackwork: A dosud jsi platil kolik? Pokud máš sjednanou výsluhovku a na ni nárok už za 3 roky, osobně bych nejspíš do toho šel (navýšení, pak vybral polovinu jednorázovým vyrovnáním a PP převedl s tím zbytkem na nový plán).

Jinak u většiny penzijních společností si šlo sjednat automatické navýšení úložky pro maximální daňové účely na konci kalendářního roku (ale nevím, jestli to jde i u Conseq), takže pak stačilo v prosinci platit jen ten rozdíl... Jinak od příštího roku bude limit pro maximální daňové zvýhodnění opět navýšen o dalších 12 tisíc/rok, takže efektivně by to vycházelo až na 3 tisícovky měsíčně (pak by byly 2760 Kč státní příspěvky a 3600 Kč z daňového odpočtu).

Takže zjednodušeně, pokud bys nasypal do fondu za roky 2017-2019 celkem 3x 36000 Kč = 108000 Kč, státní příspěvek by celkem za 3 roky udělal 8280 Kč, takže celkem na penzijku 116280 Kč, ze svého bys dal 97200 Kč (10800 by se "vrátilo" z daní), vybral bys 54000 + 3519 (státní příspěvky = 8280/2*0,85) = 57519 Kč, takže reálně bys zaplatil 39681 Kč a na PP by ti zůstalo 58140 Kč, takže "zhodnocení" cca. 46 %* (pokud jsem to počítal dobře, kdyžtak mě někdo opraví - jinak myslím, že zhodnocení transformovaného fondu u Conseq lze zanedbat úplně, předpokládám, že už bude jen nulové) s tím, že by zůstalo na smlouvě až do 60 let věku, takže jistě by bylo vhodnější pak smlouvu převést na některý z účastníckých fondů...

* každopádně ona by to taková hitparáda nakonec nebyla, stejně se to v čase "rozpoustí" do nákladů fondu
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod blackwork 2. 12. 2016 16:23

Platím 1000,- zaměstnavatel 420,- a trošku mě štve že mě to mělo napadnout už vloni nebo dříve, myslím že je to od roku 2013 ...
Conseq pozná že se nejedná při platbě o předplacení podle jiného konstantního symbolu.

Každopádně informace super, díky ...
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blackwork 25. 1. 2018 22:55

Tak letos bude odečet z daní celých 24000,- i když to znamená že když půjdete 8x darovat krev jste na tom stejně ...
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blackwork 8. 5. 2018 10:02

Penzijko z transformovaného fondu převedeno na účastnický s dynamickou strategií, výsluhovka vybrána jednorázově ...
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amazing Grace 4. 2. 2020 20:17

blackwork píše:Penzijko z transformovaného fondu převedeno na účastnický s dynamickou strategií, výsluhovka vybrána jednorázově ...


po vybrání výsluhovky a převedení je pak ještě možnost předdůchodu?
Amazing Grace
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stanickses 26. 2. 2020 16:02

Toto by me taky zajimalo, premyslel jsem o vysluhove penzi a potom prevedeni na transformovany fond. Vzhledem k tomu, ze je mi 35 mam stale 25 let do konce penzijniho planu muze byt ten rozdil za 25 let vyrazny. Na druhou stranu dynamicky pf vs napr. etf je nakladove nasobne horsi, napr. Conseq globalni akciovy 1% AUMfee a 15% success fee. Sice PF bude delat aktivni investovani, ale ve vysledku budou z velke casti kupovat to stejne, co indexovy fond. Proto jsem zatim zustal u transformovaneho s predstavou to postupne doplnovat ETF. Nechat si tu vysluhovou penzi jako rezervu mi taky prijde jako zajimava moznost.
stanickses
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků