Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jannk 20. 1. 2016 15:04

jo jo, ocividne jsem obral stat - i kdyz ne moji chybou ... :)
ze max pro danove vyhody je ted 3000/mesicne vim, jen nevim, jestli to neni trochu moc, tak bohaty duchod jsem neplanoval :)
jannk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 1. 2016 15:13

Tady je asi nejlepší mít na smlouvě uzavřený "daňovou optimalizaci" (každá penzijní společnost to nazývá trochu jinak, některé to neposkytují vůbec), příspěvek mít nastaven třeba na tu tisícikorunu, akorát ten poslední v roku se automaticky nasvaví dočasně na hodnotu vyšší a zaslat se tam dá libovolná částka v tom rozmezí dle svých možností... To jestli je na to PP/DPS vhodný produkt je spíš na povážení a jinou diskusi.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 1. 2016 15:55

fremantle píše:Každopádně od nynějšího roku si lze odečíst od základu daně až celkem 24000 Kč zaplacených nad rámec 12000 Kč pro získání maximálního státního příspěvku, takže pro maximální daňovou úlevu by příspěvek účastníka měl být až 3000 Kč...


Myslím, že tato jediná změna je platná až od roku 2017. Letos ještě platí současná úprava.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jannk 20. 1. 2016 16:16

To jsem nikde nevidel - vsechny clanky na dane tema pisou o vsech zmenach od 2016. Ale pochopitelne je pisou jenom lidi.
Mas nejaky odkaz?
jannk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 1. 2016 16:32

Informaci mám z ČSOB. Asi měli školení.

Na internetu jsou informace dost zmatené. Aktuální znění zákona se mi nedaří najít.
Článek třeba tady - body 3 a 4
http://finance.idnes.cz/penzijni-sporen ... _penze_sov

Chce to ještě prověřit.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jannk 20. 1. 2016 17:07

no jo. taky uz proveruji, to je docela podstatne!
jannk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jannk 21. 1. 2016 10:35

z NN: Pro tento rok zůstává optimální částka měsíčních příspěvků 2.000,- Kč/měsíc, tak abyste měl přiznáváno maximum státních příspěvků a maximální možný daňový odečet. Navýšení na 3.000,- Kč/ měsíčně bude v platnosti od 1. 1. 2017.
jannk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 1. 2016 10:57

To je užitečná informace, na internetech to bylo psané opravdu zmatečně, díky za info oběma.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 11:28

Bude se k těm 3000,- počítat i část poskytovaná zaměstnavatelem? Nebo tyto 3000 Kč musí být moje?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod jannk 21. 1. 2016 12:01

jen tvoje, nic od zamestnavatele se nepocita
jannk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 1. 2016 12:02

astrapa: A o čem se asi tady se tady od včerejšího dne diskutuje? Příspěvek zaměstnavatele již zvýhodněn je - neplatí se z něj sociální a zdravotní pojištění a nedaní se (zjevně i u něj bude limit od roku 2017 navýšen až do výše 50 tisíc Kč). Pro maximální daňové zvýhodnění účastníka pak bude jeho příspěvek mít efektivní ve výši 3000 Kč. Pro nejefektivnější zvýhodnění z hlediska odvodů od příspěvků jak účastníka, tak zaměstnavatele by bylo optimální si nechat každý měsíc posílat do třetího pilíře přes 7000 Kč, což je už poněkud sci-fi (nebo minimálně je minimálně na povážení, jestli je PP/DPS na takovou částku zcela vhodný produkt)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 12:16

Takže 3000 Kč si platím já a 4166 Kč mi platí zaměstnavatel. Zase kdo má vlastní firmu, může takto vyvádět z firmy nezdaněné peníze.

-- 21. 1. 2016 12:18 --

Má někdo dvě penzijní připojištění? Žeby těch 7000 Kč rozdělil mezi dva fondy, např. 4000 Kč v dynamický a 3000 Kč v konzervativní.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 1. 2016 12:27

Pokud jde jen o vyvádění peněz, tak málokomu by se chtělo čekat do 60 let (a pak je ještě čerpat v aspoň desetileté rentě), aby byly skutečně nezdaněné. Při předčasném ukončení (odbytným, ale i řádně u jednorázového vyrovnání) by musely být příspěvky zaměstnavatele dodaněné stejně. Ale minimálně z nich není třeba odvádět sociální a zdravotní pojištění, už i to pomůže.

Dvě smlouvy na jedno rodné číslo na penzijko mít nelze (teda šlo by jednu přerušit a přispívat jen na druhou, ale ne na obě současně)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 1. 2016 19:05

Důchodci ještě penzijko sjednat mohou? Pak by se dalo vyvádět přes rodiče na dvě rodná čísla.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 23. 1. 2016 15:09

fremantle píše:To je užitečná informace, na internetech to bylo psané opravdu zmatečně, díky za info oběma.

Počítám, že kdyby to platilo už teď, už bych byl bombardován informacemi z mé penzijní společnosti. :-)

astrapa: To budeš mít pěknej důchod. :-) ... možná ... Osobně budu dost přemýšlet, jestli tam vrazím tu další tisícovku (resp. v rodině 2), mám pocit, že ji dokážu zhodnotit sám lépe a jistěji. A tu možnost založit penzijko dětem, tu považuji za úplnej úlet. Přijde mi, že v tomto období má člověk dost starostí, kde ty prachy brát, natož aby je fixoval na 60 let v penzijku.
drkarel
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků