Pojištění bytu - kdo platí?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 11. 2016 21:47

To jsou složité spory, ale asi bych se s výzvou obrátil na vlastníka bytu. On ať si to pak interně vyřeší se svým nájemníkem a požaduje po něm regres.

Občas je složité rozhodnout, kdo je škůdce, jestli nájemník nebo vlastník.

To ale toho poškozeného souseda nemusí zajímat, plnit by měl vlastník.

Já pro tyto účely mám pro jistotu dvojí pojištění odpovědnosti s limitem plnění 20 mil. - Allianz a ČSOB, obě umí pokrýt všechny vlastněné byty. Měl jsem i ČP, ale tu jsem vypověděl, protože odpovědnost s držby nemovitosti neplnila, u ČP je nutné každý byt pojistit samostatně.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 29. 11. 2016 22:11

No on bude mít pravdu ten osobne2. Pokud je to zaviněná škoda, ať úmyslně nebo nedbalostně bude odpovídat uživatel nemovitost, což není vždy vlastník. Právně-politicky se mi to řešení, ale vůbec nelíbí. Když vlastník má z nemovitosti prospěch (ať už tím, že nemovitost užívá nebo inkasuje nájem), měl by odpovídat za škody objektivně, tj. bez ohledu na zavinění, stejně jak to je u dopravních prostředků. Přitom objektivní odpovědnost vlastníka je u nemovitostí dána jen v případě zřícení nebo odloučení její části v důsledku vady budovy nebo nedostatečného udržování budovy (ust. § 2938 odst. 1 NOZ)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 29. 11. 2016 23:00

Vlastník bude odpovídat za škodu, když např. praskne jeho vodovodní trubka, ale proč by měl odpovídat za škodu, když nájemník zapomene uzavřít kohoutek nebo správně umístit odpadní hadici z pračky?
A u dopravních prostředků má prvořadou odpovědnost za škodu provozovatel, to nemusí být vlastník.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 11. 2016 23:12

To je jasné, ale jak budeš dokazovat, kdo je škůdcem? Vždyť škůdcem vůbec nemusí být nájemce, ale nějaký jiný dospělý člen rodiny (který není nájemce), nebo návštěva. Navíc vlastník nemusí byt přenechat k užívání nájemci, může tam být podnájemce, nebo někdo úplně bez smlouvy, třeba vlastník koupil byt pro svoje rodiče, svoje potomky, nebo v bytě bydlí milenka bez smlouvy, nebo vlastník odjel na rok pryč a byt půjčil kamarádovi.

Když nájemník na chodbě rozkope výtah nebo zábradlí, tak je škůdcem on, to je jasné. Ale identifikovat kdo je škůdce v uzavřeném bytě je nereálné.


V anonymních 500-bytových panelácích nikdo netuší, kdo v bytech bydlí. Nejjednodušší je vyzvat k náhradě škody vlastníka a pak regaovat podle jeho odezvy.

Co budeš dělat, když zaklepeš na dveře a nikdo ti neotveře, uživatel bytu se bude zapírat? Komu pošleš výzvu, když nevíš, kdo v bytě bydlí a kdo je škůdce? jedinou možností je vyzvat vlastníka, jehož jméno najdeš v katastru.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 29. 11. 2016 23:17

No to je otázka. Když např. praskne vodovodní trubka. § 2937 odst. 1 NOZ: Způsobí-li škodu věc sama od sebe, nahradí škodu ten, kdo nad věcí měl mít dohled; nelze-li takovou osobu jinak určit, platí, že jí je vlastník věci. Kdo prokáže, že náležitý dohled nezanedbal, zprostí se povinnosti k náhradě. Kdo měl nad věcí dohled vlastník nebo nájemce? Co je to ten náležitý dohled? Co když to byla prostě jen "únava materiálu". Dokážu si představit situaci, že nebude odpovídat prostě nikdo.

Ano u těch dopravních prostředků máte pravdu v tom, že provozovatel nemusí být vlastník, ale v drtivé většině případu bude. Ano, třeba např. leasingový nájemce bude provozovatel, ale nebude vlastník.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 11. 2016 23:30

Hm, už vidím nadšení soudce, až bude muset zjišťovat, kdo je vlastníkem pračky, která tam zůstala po předchozím majiteli bytu, který ji tam našel po babičce, která ji měla půjčenou od sousedky, která týden na to zemřela a dědic prohlásil, že si ten starý šrot klidně může nechat :-) Asi záleží i na znění nájemní smlouvy. Nicméně jsme pořád nedořešili otázku, kdo je škůdce, když v bytě nebydlí ani vlastník ani nájemce, ale někdo jiný, kdo není nájemce.

Jsou rodiče, potomek, milenka, kamarád... nájemci? Teoreticky by být mohli, viz § 2237. Jenže všichni tito bydlí v bytě "zdarma", resp. neplatí nájemné coby cenu za pronájem bytu, obvykle platí jen skutečné náklady, takže asi nájemci nebudou, že?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 29. 11. 2016 23:35

No tak abych předešel nejasnostem, ve svých příspěvcích jsem měl namysli nájemcem každého uživatele nemovitosti bez ohledu zda k užívání má nějaký právní titul.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 11. 2016 23:36

Je návštěva uživatel nemovitosti?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 29. 11. 2016 23:41

Návštěva už ne, ale bude těžké stanovit tu hranici. To bude záviset na konkrétních okolnostech případu. Zajímavá problematika.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 30. 11. 2016 00:35

Proto si myslím, že poškozený se může obrátit s výzvou na vlastníka. V mnoha případech škůdce nezjistíš. A dostal by ses do situace, kdy ti nemá kdo nahradit škodu, protože nejsi schopen identifikovat škůdce.

Ostatně do formuláře pro pojišťovnu je třeba uvádět identifikaci škůdce. V tomto případě se ale může ukázat, že ho neznáš, protože ti jednoduše neotevře dveře. Pak je i opravdu jednodušší plnit ze své pojistky a pojišťovna si pak skutečného škůdce už najde.
astrapa
Přeborník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků