Pojištění bytu - kdo platí?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod petrato 26. 11. 2016 21:34

Mám zmatek v tom, jak funguje pojištění bytu (nemovitosti). Poradíte? Chci se zeptat, když mě soused vytopil (máme SDK podhledy), tak jak to bude v těchto případech:
1. já mám pojištění bytu, ale soused, který mě vytopil nemá pojištění
2. soused, který mě vytopil, má pojištění- já nemám pojištění
3. já i soused, který mě vytopil, máme pojištění

Kdy která pojišťovna bude platit a bude pak ta pojišťovna vymáhat škodu?
petrato
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 26. 11. 2016 21:43

A jaka byla pricina? Neni to ve vyluce? ;-)
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 26. 11. 2016 21:44

Co znamená "soused mě vytopil"? Pro likvidaci pojištění je důležité identifikovat, kdo škodu způsobil. Taky se může ukázat, že to nebyl soused, ale teklo to ze společných částí.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod petrato 26. 11. 2016 21:45

Příčina - hadice od pračky mimo vanu. My právě, ještě žádné pojištění nemáme, ale budeme ho teprve pořizovat. Právě proto pátrám po tom, jak to vlastně je.
petrato
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 26. 11. 2016 21:52

Zjednodušeně: Jsou dvě možnosti - ty máš pojištění domácnosti a nemovitosti (stavby) - plní tvoje pojišťovna a regresivně pak bude uplatňovat škodu po tvém sousedovi. Druhá možnost, že se plní z pojištění odpovědnosti souseda. Pokud voda teče ze stupaček, plnilo by se z pojištění odpovědnosti družstva/SVJ.
Obecně je vhodné uzavřít pojištění domácnosti, nemovitosti (stavby) a odpovědnosti. Tím se obvykle pokryje vše.
Některé pojišťovny mají v rámci domácnosti pokryté i stavbení součásti.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod S474N 26. 11. 2016 21:54

Idealni tlacit na souseda, at si to vyresi jak sam chce a svou pojistku si "nekazit".
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tielk 27. 11. 2016 08:44

A co se vam pri tom vytopeni poskodilo mate flek na stropu nebo ty sdk odpadly teklo to i po zdech?Jinak vse plati soused nad vami pokud ma pojisteni tak z neho pokud ne tak ze sveho i z tohoto duvodu by jste si pojisteni bytu meli zaridit take.
Tielk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod petrato 28. 11. 2016 12:20

Fleky na stropě (u okrajů a u styku SDK desek), naštěstí neodpadly, ale jejich stav asi nebude už 100%, protože vytopení jsme už podruhé během 3 měsíců:( Desky tam jsou 4 měsíce. A teklo to i dolů po obkladech (je to koupelna) a na chodbě to kapalo ze stropu. Z tohohle důvodu my pojištění mít nemusíme (bydlíme v přízemí):), ale pojištění bytu (nemovitosti) chceme, jen se teď rozhodujeme u koho.
petrato
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod powlcz 28. 11. 2016 13:04

je to jedno, všichni jsou to zloději co nechtějí platit. Stejně část škody zaplatíte Vy, pojišťovna Vám bude chtít max vymalovat a budete muset prokazovat poškození desek vodou a jejich výměnu
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fantucci 28. 11. 2016 14:15

a) pokud má soused vhodné pojistění odpovědnosti, tak se bude plnit z této pojistky
b) udělat vlastní pojistku(u bytu domácnost se sublimitem na stavební součásti), kde pojišťovna s největší pravděpodobností bude regresí vymáhat škodu po viníkovi.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 28. 11. 2016 15:55

powlcz: mas zajimave zkusenosti, to se ti uz nekdy stalo nebo je to pouze dilem tve bohate fantazie? Ja mam zkusenosti naprosto opacne.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 28. 11. 2016 17:07

powlcz píše:je to jedno, všichni jsou to zloději co nechtějí platit. Stejně část škody zaplatíte Vy, pojišťovna Vám bude chtít max vymalovat a budete muset prokazovat poškození desek vodou a jejich výměnu


no a co byste chtěl? aby pojišťovna zaplatila nepoškozené desky??? :oboze
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod powlcz 29. 11. 2016 12:08

Ne jako pojištění určitě ano. Za to co to stojí je to OK
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 29. 11. 2016 20:39

Taky bych prioritně vymáhal po sousedovi. "Nekazil" bych si totiž vlastní pojistku malusem. Jestli si soused nepojistil odpovědnost vlastníka je už jeho problém. Škodu bude muset prostě s největší pravděpodobností zaplatit. Vlastníci nemovitostí jsou totiž jedni z mála, kteří dluhy ještě platí, protože pokud nechtějí o nemovitost přijít, nemají na výběr. :mrgreen:
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 29. 11. 2016 21:11

No a co kdyz tam je soused jen v najmu?
osobne2
Přeborník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků