Životní pojištění, penzijní spoření

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xcmaniax 1. 3. 2017 10:56

Zdravím všechny. Až doteď jsem byl poměrně ignorant různých zajišťovacích produktů jako životní pojištění, penzijní spoření atd. Jsme v situaci, že máme slušné příjmy (manželka aktuálně mateřská), vlastní bydlení s minimální hypotékou (splátka cca 4,5 tis) a finanční rezervu pro úplný výpadek příjmu na cca 60 měsíců pro nekomfortní variantu a cca 30-40 měsíců pro komfortní variantu.
K životnímu pojištění a penzijnímu spoření jsem poměrně skeptický, ale po diskuzích s manželkou asi nastala doba, kdy si tyto produkty zřídit. Takže s ohledem na výše uvedené:
- Dá se s pojišťovnami vyjednat individuální balíček? Nechci platit 10 let něco, a abych se pak já nebo rodina nedomohla plnění.
- Je vůbec u životka smysluplné krytí při platbě cca 1,5-2 tis/měsíc? Hlavně smrt jakýmkoliv způsobem (kromě sebevraždy) a nemoc (výpadek příjmů při léčení, trvalé následky). S fyzickou invaliditou („vozíček“) pracovat spíš dál umím a není to tedy takové riziko
- Zaměstnavatel přispívá na Českou pojišťovnu (800/měs). Je jejich nabídka OK nebo i přes příspěvek se vyplatí kvůli krytí a výjimkám hledat jinde?
- Penzijní pojištění – tady obecně díky stabilnímu nárůstu příjmu mi spořit cca 1tis měsíčně moc smysl nedává a víc se mi zase nechce, protože absolutně nevím, co bude za 30-35 let a to si radši zajdu na dobrou večeři. Tj. nechci se teď ochuzovat, když se za tu dobu může několikrát změnit zřízení, být několik krizí a kdoví co ještě. To radši uvažuju v horizontu cca 5 let o investici do nemovitostí + aktuální drobné investice do podílových fondů, které beru spíš jako zpestření. Je to úplně zcestný přístup?
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 1. 3. 2017 12:20

Od zivotniho pojisteni si zrejme slibujes zajisteni v pripade problemu, ale co si slibujes od penzijka? Respektive, co te presne vede k tomu o nem vubec uvazovat?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xcmaniax 1. 3. 2017 13:51

No možná jen všeobecná hysterie. Zapomněl jsem na příspěvek zaměstnavatele, tuším 500 Kč/měs, takže ty peníze (6000 Kč/ročně) v podstatě asi jen nechávám ležet. Musím k tomu ale samozřejmě přidat svoje.
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 1. 3. 2017 14:04

A máš možnost příspěvek zaměstnavatele vyčerpat jiným způsobem? Pakliže ne, tak jsou to pořád nějaké peníze navíc, i pokud bys je dostával jen "protáčením" do konzervativního fondu v pětiletých cyklech (v odkupném je stačí prakticky jen zdanit 15 % se z(ne)hodnocením)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod x-bat 2. 3. 2017 12:02

Ad Životní pojistka - bych zvážil smysl a odpověděl si na otázky: Co má pojistka zabezpečovat? Jak dlouho pro mě bude mít pojistka přínos? Za dané situace (slušná finanční rezerva, nízká splátka hypotéky) mi přijde pojistka jako vyhazování peněz z okna. Výpadek příjmu (od toho je finanční rezerva), invalidita (píšeš, že při částečné jsi schopný v tvém oboru pracovat, tudíž i při většině trvalých následků)...

Česká pojišťovna (pokud si umíš vyjednat vlastní limity) má rozumně pořešenou invaliditu, ale špatné trvalé následky. Je to můj názor po té, co jsem porovnával pojistné podmínky X pojišťoven.

Odpověz si na otázky, k čemu vlastně životní pojištění potřebuješ a v čem ti má pomoct. Pokud stále uvidíš u životního pojištění smysl, tak neuškodí přemýšlet o verzi s postupně klesající pojistnou částkou - usuzuji tak dle toho, že příjmy rodiny pravidelně rostou a s tím roste i finanční rezerva a nezávislost.

Ad Penzijko - jak bylo řečeno. Pokud zaměstnavatel přispívá a nejde ty peníze dostat jinak, pak má dle mě penzijko smysl. Každá koruna dobrá, ne? Zda volit dynamické/konzervativní fondy záleží hlavně na plánu, jak dlouho chceš penzijko mít a hlavně ten plán dodržet (a neřešit, že dynamický fond je např. po 3 letech v minusu, když jsi ho vybíral s plánem na 15 let).
x-bat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xcmaniax 2. 3. 2017 14:07

Díky za názory. Od té pojistky očekávám zajištění pro výpadek příjmů (pracuji normálně v kanceláři, nic rizikového) třeba při rehabilitaci nebo jakékoliv dlouhodobé léčbě (půl roku a déle, upoutání na lůžko, nemocnice...a tak abych nemusel řešit cokoliv "drobným písmem") a výplaty při úmrtí z jakéhokoliv důvodu tak, aby manželka dokázala s dětma z těch peněz normálně komfortně žít cca 2 roky, tak aby nemusela zároveň hned čerpat rezervu (to beru jako dobu než se člověk zkonsoliduje a začne znova) - to by mohl být cca 1 mil - buď měsíční renta nebo jednorázově.

Penzijko je asi jasné, je škoda ty peníze nechat ležet, jen je riziko, že změním zaměstnavatele a ten zase nebude platit ČP.
xcmaniax
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků