Pojištění domácnosti - darovaná věc

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bagrous 16. 8. 2017 10:31

Máme pojištění domácnosti a při bouřce minulý týden nám blesk rozbil jednu elektronickou věc. Tu věc jsem dostal ve speciální akci za 20 korun. Daná věc se v současné době prodává za asi 5000 Kč. Může pojišťovna říct, že jsem měl danou věc za 20 korun, tak mi nic nedá, nebo se cena počítá z částky, za kterou se dané zboží reálně prodává?
Díky
bagrous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod for.ce 16. 8. 2017 10:35

Tak tu vec kup za plnou cenu a doloz pak nakupni doklad. Jestli tu vec nepotrebujes kupovat, tak alespon zaroven pochopis, ze pojisteni je zbytecnost.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 8. 2017 10:35

Záleží na pojistné smlouvě, obvykle se vychází z toho, za jakou cenu se daná věc dnes prodává nová (což znevýhodňuje elektroniku ale zvýhodňuje třeba nábytek) mínus případné opotřebení.
Doporučil bych neuvádět způsob získání, zkrátka dát technické specifikace a doložit kde a za kolik se dnes aktuálně prodává.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bagrous 16. 8. 2017 10:39

for.ce píše:Tak tu vec kup za plnou cenu a doloz pak nakupni doklad. Jestli tu vec nepotrebujes kupovat, tak alespon zaroven pochopis, ze pojisteni je zbytecnost.


Tu věc potřebuji, ale nepočítám, že by mi vzali doklad s dnešním datem, když byla bouřka v pátek :)

PatrikChrz píše:Záleží na pojistné smlouvě, obvykle se vychází z toho, za jakou cenu se daná věc dnes prodává nová (což znevýhodňuje elektroniku ale zvýhodňuje třeba nábytek) mínus případné opotřebení.
Doporučil bych neuvádět způsob získání, zkrátka dát technické specifikace a doložit kde a za kolik se dnes aktuálně prodává.


Takže mlžit a když mi řeknou, že chtějí vidět doklad o nabytí, tak říct, že se faktura ztratila? Aby mi pak neřekli, že se jednalo o pojistný podvod :)
bagrous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod for.ce 16. 8. 2017 10:44

Vychazi se defakto analogii z trestniho zakoniku, kde je definovan zpusob stanoveni vyse skody, protoze obcansky zakonik nijak nedefinuje zpusob stanoveni vyse skody.

§ 137 tr.zák.
Stanovení výše škody
Při stanovení výše škody se vychází z ceny, za kterou se věc, která byla předmětem útoku, v době a v místě činu obvykle prodává. Nelze-li takto výši škody zjistit, vychází se z účelně vynaložených nákladů na obstarání stejné nebo obdobné věci nebo uvedení věci v předešlý stav.

Cili jak psal Patrik, nezalezi az tak na tom, kolik to stalo napr. pred 5 lety, jako spis na tom, kolik to stoji dnes 5 let stare v bazaru.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 8. 2017 11:02

bagrous píše:Takže mlžit a když mi řeknou, že chtějí vidět doklad o nabytí, tak říct, že se faktura ztratila? Aby mi pak neřekli, že se jednalo o pojistný podvod :)

Nelhat, to v každém případě. Jen neříkat na co se mě nikdo neptal :).
Bylo zničeno "krhadlo a defilé", v Euroworldu dnes stojí nové 5000 Kč.
Pokud věc tak jako tak potřebuješ a stejně si ji budeš kupovat a v bazaru ke koupi není, tak koupit v tom Electroworldu a napsat "bylo zničeno krhadlo a defilé, které každodenně používám, proto jsem zakoupil okamžitě nové v Electroworldu a účtenku přikládám. Pokoušel jsem se koupit použité ale v těchto třech bazarech, jejichž adresy uvádím žádné k prodeji nebylo.

Teprve když se tě zeptají na způsob nabytí původního výrobku, budeš muset uvést pravdu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bagrous 16. 8. 2017 11:26

Ok, díky. Psali mi, že se na to někdo přijede podívat, tak uvidím, co z nich vypadne.
bagrous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 8. 2017 12:39

for.ce píše: tak alespon zaroven pochopis, ze pojisteni je zbytecnost.

Takovejch ynteligentů jako seš ty brečí ročně na TV zHovn@ tak třináct do tuctu. Třeba poté, co jim blesk zapálí barák.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 16. 8. 2017 15:35

Jen dotaz. Je tu někdo, kdo z pojistky domácnosti či něčeho podobného už někdy dostal proplacenu nějakou věc, co zničil blesk? Teď nemyslím to, že práskne do baráku a ten celý shoří, ale to, že blesk naindukuje v elektrice vysoké napětí, které zničí domácí spotřebiče.
Co jsem řešil já, tak argument pojišťovny je, že blesk neuhodil do mě, ale do vedení, které je ČEZu. No a po tom vedení to přiběhlo ke mně, takže si to mám vyřešit s ČEZem. No a distributor samozřejmě neručí za nic, co přijde po jeho drátech, takže smůla. Ale rád se nechám poučit, že dneska už pojišťovny takovouto škodu proplácejí.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod for.ce 16. 8. 2017 16:41

Pojistovny pouze inkasuji pojistne a pri plneni se vymlouvaji na vyluky.
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jumpmans 16. 8. 2017 17:21

Vetsinou je to jako samostatne pojistne riziko - predpeti a podpeti. Zatim jsem ale pouzit nemusel....
jumpmans
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 8. 2017 21:25

for.ce píše:Pojistovny pouze inkasuji pojistne a pri plneni se vymlouvaji na vyluky.

S tebou je fakt marný se bavit... Ale chápu, že debil, kterej se pojistí u toho nejlevnějšího, co na trhu je, pak má s plněním problémy.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod for.ce 17. 8. 2017 17:01

Ja s plnenim pojistovny nikdy problem nemel, protoze nejsem pojisten. :D
for.ce
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 17. 8. 2017 20:55

Mota se tu x veci dohromady. Toho mamlase, co se doporucuje nepojistovat naprosto preskocim, protoze komentovat dusevne slabsi nema smysl.

Pokud blesk uhodi primo do domu - je to "uder blesku", pokud treba do trafacky a prijde to po elektrine, tak je to "nasledek prepeti v siti". Samozrejme prepeti je extra balicek a logicky ho nikdo nema v zakladu.

Fakturu dokladat nemusis, skody se daji resit bud dolozenim faktur nebo tzv. rozpoctem (tabulkove ohodnoceni). Proste se domluv s likvidatorem, ze to chces rozpoctem a nemusis nic resit. Nahlasis, pouze co se stalo a stari dane veci. Doporucuju taky uz rovnou udelat "vyjadreni odborneho servisu", protoze k tomu te stejne likvidace vyzve - pojistovna logicky preferuje levnejsi variantu, tzn. pokud to pujde opravit, tak ti zaplati opravu. Tedy idealni je vyjadreni napriklad, ze vzhledem k cene je neekonomicke opravovat, pripadne, ze nelze opravit.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod for.ce 18. 8. 2017 05:53

Uz trikrat mi v PC pri bource odesla sitova karta, do ktere bylo pripojeno WiFi zarizeni (WiFi antena + Access point). WiFi antena to vzdy prezila, Access point to dvakrat prezil a odesel jen jednou. Co to bylo, uder blesku nebo prepeti?

Sitovou kartu jsem vzdy koupil novou za cca 100 Kc, Access point mi prodal poskytovatel internetu za cca 400 Kc, vyslo me to levneji, nez si platit pojisteni a jeste jsem nemusel resit, zda to byl uder blesku nebo prepeti, nebo jestli pojistovna plnit bude ci nebude a kolik.
Naposledy upravil for.ce dne 18. 8. 2017 06:01, celkově upraveno 2
for.ce
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků