Osoba bez zdanitelných příjmů - OBZP

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod S474N 18. 10. 2017 18:33

To je docela zajimava metoda. Jen by me zajimalo, z jakych duvodu te mohou sankcne vyradit, aby tomu clovek predesel. Ono totiz, kdyz tohle udela potreti, poctvrte, tak to zacne byt dost napadne :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 18:53

Vyřadit sankčně může ÚP zejména, pokud uchazeč neplní povinnosti - např. dostavovat se na schůzky, nedostavit se s doporučenkou k potencionálnímu zaměstnavateli atp. Problém na straně ÚP je, že pokud jsem zaregistrován pouhé dva pracovní dny (poslední den v měsíci + první den v následujícím) tak nemá šanci sankční vyřazení realizovat... nemá na to dost času... Nápadné to samozřejmě bude a návštěvy budou vyžadovat jistou míru drzosti, jelikož i ta úřednice nebude chápat význam 6 registrací v průběhu roku. Nicméně zákon (neříkám, že není děravý) toto umožňuje... Zákony netvoří občané, ti je vlastně jen dodržují 8-) Pokud bude úřednice tvrdit, že se jedná o zneužívání zákona, tak nemá pravdu, zákon se buď dodržuje nebo porušuje (a následuje sankce, trest) 8-)
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod taylor729 18. 10. 2017 19:30

Muze te odmitnout zaregistrovat?
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 19:53

§ 26 - Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. V posledních 6-měsících nesmíte být sankčně vyřazen...

https://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_p ... 0_2017.PDF
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 18. 10. 2017 20:57

Az me ted mrzi, ze uz mam zdravotni predplaceno na cely rok dopredu :mrgreen:

Tak ono to stejne muze pojistovna vratit.

Co nejaky vzor ukonceni?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod protektor1 19. 10. 2017 12:53

VZOR:

Dle § 29 písm. b) zákona 435/2004 Sb. tímto žádám o ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání.

čest práci
uchazeč
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 19. 10. 2017 13:15

Jak je to vubec s bezicima smlouvama (dohody), v pripade, ze by clovek nechtel pobirat zadne prispevky?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roger73 28. 11. 2017 22:07

protektor1 píše: Pokud mi dá už první den doporučenku do zaměstnání a na její vyřízení tři pracovní dny, hned první pracovní den nahlásím ukončení o své vůli a další dva dny jsem měl ještě na projednání (ukončení stihnu před termínem projednání doporučenky a tudíž nemohu být sankčně vyřazen).



protektor1: Dobry den, zeptam se, uz mate nejakou praktickou zkusenost s tim Vami nacrtnutym schematem "ucelove" registrace na UP koncem mesice a nasledne deregistrace zacatkem nasl. mesice? Kdyztak se podelte...

Ja si teda myslim, ze by v tom v zasade nemel byt zadny problem, s tim ze minimalne zaregistrovat se je potreba, jak ostatne sam pisete, osobne na pracaku.

Jenom s tou citovanou vetou bych uplne nesouhlasil. Pokud by Vam uz první den teoreticky dali doporucenku, tak ji podle mych zkusenosti proste musite projednat, je jedno ze byste se do 3 dnu zkusil deregistrovat. Pokud by totiz byla "otevrena" doporucenka, oni Vas nenechaji deregistrovat na vlastni zadost, budou chtit, abyste tu dporucenku nejak projednal u zamestnavatele (ten Vam tam nesmi zaskrtnout moznost "misto odmitl"), ay po jejim vyrizeni by bylo mozne se deregistrovat.

Ale to je teorie. V praxi je podle mne temer nemozne, aby Vam hned pri registraci dali dporucenku, uz z toho duvodu, ze nove registrace zpravidla dela jeden vycleneny pracovnik, ktery Vam nasledne podle jmena prideli Vasi zprostredkovatelku. A navic pri nove registraci zpravidla nedavaji hned na pprvni schuzce u zprostredkovatelky doporucenku, ale spis se treba urednice popta, co hledate a jak si sam shanite. Ta doporucenka by zprqavidla byla aktualni az na dalsich schuzkach.
V tomto pripade si proste myslim, ze by na schuzku se zprostredkovatelkou s nejvetsi pravdepodobnosti vubec nedoslo a v pohode byste se deregistroval, jeste nez by na ni doslo.

Nevim teda, jestli je mozno se deregistrovat i pres datovou schranku, to mate nejak overeno? Ale na druhou stranu ani nevidím důvod, proč by to nešlo.
Důležité je, aby člověk potom měl v ruce nějaké potvrzení, že jste byl v evidenci UP od - do a ze jste byl vyrazen na vlastni zadost. V ten okamzik zadosti o deregistraci hlavne budou posuzovat, jestli jste nejak neporusil jejich podminky, napr. jestli neni nejaka neuzavrena doporucenka.

Ja prave ted taky zvazuju, jestli bych to tedka s koncem listopadu takhle nějak nepoužil, ale bohužel nemám datovku, takže by to u mne byly aspoň dvě návštěvy na UP.
Taky bych si tu datovku mohl i pro jiné účely jakožto fyz. osoba zřídit, ale protoze s ti nemam zkusenosti, tak se trochu bojim, aby nahodou nevyhody te datovky neprevazily nad vyhodami. Napr. jsem nekde zaslechl, ze jednou zalozenou datovku uz snad nejde poradne zrusit nebo taky nevim, jestli potom uz nemam povinnost prebirat dopisy od uradu vyhradne pres tuto datovku a jestli tam neni nejaka nevyhoda (treba kratsi terminy pro prevzeti) orpoti klasicke poste.
No mozna se tyhle problemy tykaji jenom datovky u podnikatele, ja bych si zakladal datovku jako FO nepodnikatel. Nevite nekdo, jestli na tom neco je?
Roger73
Návštěvník

Odeslat příspěvekod protektor1 29. 11. 2017 14:19

Ohledně doporučenky jsem se písemně dotazoval u ÚP:
Můj dotaz:
Pokud je uchazeč veden v evidenci uchazečů a dostane od ÚP doporučenku na vhodné pracovní místo s termínem vyřízení do tří pracovních dnů, přičemž se druhý pracovní den dobrovolně odhlásí z evidence (ukončí evidenci na vlastní žádost) je takové ukončení považováno za maření spolupráce s ÚP?
Odpověď z ÚP:
Evidence je ukončena dnem podání žádosti, uchazeč o zaměstnání není vyřazen sankčně.

Datovou schránku FO nepodnikající jsem si zřídil na Czechpointu, vyřízení trvá 5 minut, nechte si poslat přihlašovací údaje na e-mail - místo klasického doporučeného dopisu, což trvá déle. Výhodou datovky je, že s Vámi úřady komunikují přednostně datovkou, resp. mají takovou zákonnou povinnost. Vy za jednotlivá podání orgánům veřejné moci neplatíte nic, vedení je také zdarma. Pokud máte datovku a podáváte daňové přiznání, musíte jej podat datovkou, jinak dostanete od FÚ automatickou pokutu ve výši 2000 Kč nebo více... takže tady pozor. Výhodou datovky je, že žádost o ukončení evidence na ÚP podáváte takřka online a po obdržení potvrzení o době vedení v evidenci tuto zprávu můžete přeposlat na zdravotní pojišťovnu také online - nikam nechodíte a neplatíte za dopisy. Při zaevidování na ÚP dostanete potvrzení o zařazení do evidence a toto potvrzení také šup na pojišťovnu... Ještě doplním, že datovka se dá dvakrát ročne znepřístupnit - nejde zcela zrušit, ale znepřístupnění má charakter deaktivace.
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lukáš M. 11. 1. 2018 19:05

Ahoj protektor1,

vypadá to, že máš věci spojené s ÚP řádně nastudované :) A proto bych ti chtěl poslat jeden dotaz, protože bys mi snad mohl s tím pomoct.

Přeposílám níže můj dotaz z jiné diskuze:

"Jedná se o to, že již před dost dlouhodou dobou se mnou ÚP zahájil správní řízení o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání, podal jsem odovolání a již od nich neobdržel žádnou odpověď - po celou dobu mi hradí zdravotní pojištění (nedávno jsem byl na VZP zkontrolovat), z toho soudím, že jsem tam stále evidovaný a asi na mě "zapomněli" (?). Neposílají mi žádné nové buzerovací termíny kvůli hledání zaměstnání atd. Prostě nic se neděje. Já se jim nijak nepřipomínám. Nicméně nyní se budu stěhovat a budu také měnit trvalé bydliště a co jsem se dočetl z § 27 (2) zákona č. 435/2004 Sb https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-43 ... 1#f2609857 musím do 8 dní nahlásit změnu trvalého bydliště.

"Skutečnosti rozhodné pro zařazení nebo vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání osvědčuje uchazeč o zaměstnání krajské pobočce Úřadu práce; změny těchto skutečností je uchazeč o zaměstnání povinen osobně nebo písemně oznámit nejpozději do 8 kalendářních dnů. Ve stejné lhůtě je povinen osobně nebo písemně oznámit důvody, pro které se ve stanoveném termínu nedostavil na krajskou pobočku Úřadu práce nebo na kontaktní místo veřejné správy stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce."

Nemáte náhodou někdo s něčím podobným nějaké zkušenosti nebo jestli byste mohli poradit, co by se stalo, kdybych nyní změnu trvalého bydliště nenahlásil? Důvodem neohlášení by bylo, že bych se jim tím připomněl a buď by tedy pokračovali ve správním řízení nebo mi posílali nové buzerační termíny kvůli hledání zaměstnání. Takže ideální by bylo se jim nyní nijak nepřipomínat.

Nicméně jak je uvedeno v § 30 (3) zákona č. 435/2004 Sb https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-435#f2609923 konkrétně

"Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání se provede dnem, kdy nastala některá ze skutečností uvedených v odstavcích 1 a 2. Rozhodnutí o vyřazení nelze vydat po uplynutí 3 let ode dne, kdy nastala skutečnost bránící vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání podle odstavce 1 písm. a), nebo kdy uchazeč o zaměstnání nesplnil povinnost vyplývající z odstavce 1 písm. b)."

Tak to vypadá, že kdyby ke změně trvalého pobytu došlo například 10.1.2018, já bych změnu nenahlásil, oni by dejme tomu stále platili za mě zdravotní pojištění, pak by třeba za rok 10.1.2019 na mě nějakou náhodou či nenáhodou přišli a zjistili by, že již 10.1.2018 jsem změnil bydliště, vyřadili by mě tedy zpětně k tomu datu z evidence - takže bych musel za celý ten rok vracet celou částku, kterou za mě uhradili na zdravotním pojištění? Funguje to takhkle nebo to nelze zpětně vymáhat?

Jde mi o to, jestli nyní novou adesu raději nahlásit a chodit na ty buzerační schůzky každý týden (což mě hned přestane bavit a budu si radši zdravotní pojištění platit sám) nebo to "risknout" a nenahlásit to?

Otázkou tedy je, jestli to za ten risk stojí, protože jednou na to určitě přijdou (až třeba sám budu potřebovat ukončit evidenci), tak aby mi zpětně nenapočítali nějaké "penále" nebo nepožadovali vrátit peníze za uhrazené zdravotní pojištění od toho termínu změny trvalého pobytu.
"

Tak z ÚP mi mezitím odpověděli, že bych v takovém případě platil zpětně. Nicméně není tajemství, že policisté a úředníci často můžou tvrdit jedno, ale opak je pravdou. Můžete tedy někdo poradit, jestli na to mají skutečně právo? Případně jak by to šlo obejít? Napadlo mě jedině zkusit to, že bych pak změnil trvalou adresu ještě jednou a tu druhou změnu bych nahlásil - dorazil bych již s novou občankou, kde bude uvedena nová adresa a spoléhal bych na to, že se budou domnívat, že jsem právě změnil trvalou adresu z té úplně původní, co tam měli nahlášenou a nezjistili by tak, že jsem mezitím měl například rok ještě jinou trvalou adresu. Co myslíte?

"Dobrý den,

ano zdravotní pojištění si musíte uhradit i zpětně. Pokud jste nenahlásil změnu do 8 kalendářních dnů tak budete vyřazen z evidence a na to, že jste na něco zapomněl pár měsíců tak se na to nebere ohled.
"

Vycházím z toho, že se to skutečně musí nahlásit, takže to propojené systémem nemají a když tam dorazím s novou občankou, tak by čistě teoreticky neměli jak na místě zjsit, jakou jsem měl předtím adresu..

Nemáš s tím náhodou zkušenost nebo nenapadá tě nějaké řešení?
Předem díky za odpověď
Lukáš
Lukáš M.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 11. 1. 2018 21:53

Co se týče změny trvalého bydliště a nahlášení na VZP a sociálku a úřad práce. Na místě novýho bydliště je nějaký Městský úřad a tam stačí dojít mít sebou IČO VZP a říct že chceš poslat datovkou změnu údajů této instituci. Vyjede ti papír, nic to nestojí co si pamatuju a hlavně máš důkaz ze si je tom informoval.
Sociálku asi neřešíš, ale úřad práce má taky IČO asi pro celou republiku 72496991.akorat když si chceš měnit úřad práce v rámci republiky tak se na novým Up musí zažádat o přeložení spisu.
Ta datovka je jistota, změnu nahlasis a to že si to v tom bordelu někdo nevšimne a nezaregistruje si u nich v systému je jejich problém. Akorát že sociálka a VZP si údaje stahujou sami z registru obyvatel, u Up netuším. Pokud nepobírás nic od Up tak přeložení spisu zadat nemusís.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lukáš M. 12. 1. 2018 11:46

Zdravím,

je to vše v rámci Prahy, jen jiné části.

Pokud VZP a sociálka si údaje stahují automaticky, tak tam datovkou nic posílat nemusím, ne?

Viz. http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-p ... pobytu.htm

Takže bych jen na městském úřadě nového bydliště při vyřizování změny tvrvalého pobytu nahlásil, že potřebuju, aby za mě městský úřad poslal datovou zprávu na ÚP s informací o změně trvalého bydliště?

Datová schránka předpokládám, že by měla být tato: w7aznwp ? Viz. https://portal.mpsv.cz/upcr/kp/pha

Nebo radši dohledat datovou schránku přímo mého ÚP?

Od ÚP nepobírám nic, pouze za mě platí zdravotní pojištění. Takže přeložení spisu žádat nemusím? Tím bych se jim totiž připomněl a začali by mi opět dávat nové termíny apod.

Předem díky info
Lukáš
Lukáš M.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 13. 1. 2018 05:10

Nevím jak se to oddělení na městským urade jmenuje, u nás to byla naka podatelna/ informace. Stačí že řekneš že chceš poslat datovkou naky institucí změnu svých údajů. Je k tomu potřeba znát IČO. Zjistil jsem že sociálka a OZP co mám už si údaje o změně nak stáhly. Ale jestli to bude furt zdarma tak jim to pro jistotu pošli taky. Spolu s tím úřadem práce. A nenech se odbyt.rekni že chceš nahlásit změnu pár institucím a pak jim nadiktuju ty ica a oni si to podle toho dohledaj. Když budou mít keci že se to má posílat písemně či osobně tak trvej na datovce ať to posle. Navíc na webu VZP je to uvedeno takže to musí platit i pro úřad prace, že změnu lze zaslat do jejich datový schranky.
Jo tak je to oddělení na úřadě s czechpointem. a hlavně si schovej papír o tom zaslání přes tu datovku.
A na přemístění spisu bych se vytento.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lukáš M. 15. 1. 2018 02:12

Díky za info, to, co píšeš, dává smysl a souhlasím s tím. Jen jsem nedohledal na webu czechpointu možnost odeslání zprávy viz. http://www.czechpoint.cz/public/verejnost/sluzby/ . Kdy jsi takhle přes czechpoint posílal datové zprávy? Jde mi o to, jestli na to mám fakt nárok a mám na tom trvat. Abych nebyl za... Víš jak.

Lukáš
Lukáš M.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 16. 1. 2018 02:49

Podáni vůči státní sféře tam je napsáno v seznamu a změna údajů v registrech. Nak v roce 2016 mám pocit.
audiobullys
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků