Jak postupovat při řešení škody, když viník nedodá dokmenty?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kajicek94 25. 2. 2018 17:21

Dobrý den,

měl jsem dopravní nehodu. Jel jsem po silnici a od projíždějícího auta se na mé čelní sklo odrazil kamínek = prasklina. Řidič projíždějícího auta nespolupracoval (arogantní šm**d), tak byla přivolána Policie = sepsán byl pouze policejní záznam/protokol.

Škodní událost jsem nahlásil na jeho povinné ručení, které má u České Pojišťovny.

Bylo nahlášeno 21.12.2017, z mé strany dodány všechny dokumenty, ale viník proces ignoruje.

V systému ČP je k dnešku napsáno, že "Probíhá šetření škody.".

Volal jsem jim a sdělili mi, že likvidátor může šetření ukončit i bez spolupráce viníka. Jenže viník do policejního protokolu uvedl, že si není ničeho vědom/nic neviděl a navíc ten systém stále čeká, než viník doručí policejní záznam/protokol o nehodě, jenže on ho nedoručí.

Jak by jste nyní postupovali?

Díky za každou odpověď,
kajicek94
kajicek94
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 2. 2018 18:34

Takže někdo, kdo na policii vypovídá pravdu (šance, že si budete vědom kamínku, co vám odletí od kola a uvidíte, že se trefil jinému autu do skla je prakticky nulová), je podle vás arogantní šmejd?
Každý normální člověk, si skla pojistí sám. A pak nemá potřebu to na někoho házet ani nemá potřebu fingovat nějaké pojistné podvody. Takže sklo si pěkně zacvakejte ze svého a berte to jako poučení pro příště.
Teď jsem uzavíral pojistku na nové auto a pojištění všech skel vyšlo na 970 korun ročně. A vůbec jsem neváhal, protože na starém jsem 2x čelní sklo měnil. Poprvé to pojišťovnu přišlo na 14 tisíc, podruhé asi na 12.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lodgy 25. 2. 2018 18:35

Tvrzeni proti tvrzeni, proste ti pojistovna plneni na 99% zamitne. Znamemu to pojistovna zamitla, i kdyz druhy ucastnik spolupracoval a souhlasil s plnenim.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kajicek94 25. 2. 2018 19:40

radecekh píše:Takže někdo, kdo na policii vypovídá pravdu (šance, že si budete vědom kamínku, co vám odletí od kola a uvidíte, že se trefil jinému autu do skla je prakticky nulová), je podle vás arogantní šmejd?
Každý normální člověk, si skla pojistí sám. A pak nemá potřebu to na někoho házet ani nemá potřebu fingovat nějaké pojistné podvody. Takže sklo si pěkně zacvakejte ze svého a berte to jako poučení pro příště.
Teď jsem uzavíral pojistku na nové auto a pojištění všech skel vyšlo na 970 korun ročně. A vůbec jsem neváhal, protože na starém jsem 2x čelní sklo měnil. Poprvé to pojišťovnu přišlo na 14 tisíc, podruhé asi na 12.

Já jsem nenapsal, že je arogantní šm**d kvůli tomu, že vypověděl pravdu, ale kvůli jeho chování. Bylo mu navrhováno, že se sepíše "Záznam o nehodě" (bez policie) ve kterém by bylo napsáno, že si ničeho nevšiml, to ale nechtěl, pokoušel se z místa nehody ujet a to ani nepíši o jeho mluvě a chování k policii. Můj dotaz zněl "Jak by jste nyní postupovali?" nemusíte mně ihned usvědčovat, že to na někoho házím nebo finguji, když to vůbec není pravda. To bych sem nepsal.
kajicek94
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lodgy 25. 2. 2018 20:17

To se tedy divim, ze ti vubec zastavil, kdyz pises, ze nespolupracoval. Ale jak jsem psal vyse, na 99 % nic nedostanes. Pojistovny tohle odmitaji platit z povinneho ruceni.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 2. 2018 20:23

kajicek94:
Proč by vám podepisoval nějaký záznam o nehodě, když on žádnou nehodu neměl, ani žádnou ze svého pohledu nezavinil? Proč by se dobrovolně připravil o bonus? Nezná vás. Netuší, jestli jste to na něj narafičil. Vy ho zdržujete. Čekáte, že na vás bude milý? Proč by on měl pykat za to, že vy nemáte dost rozumu a nepojistíte si skla?
Váš dotaz zněl, jak byste měl postupovat. Má odpověď byla jasná. Zaplatit to ze svého a poučit se z toho. Buď tak, že si příště skla pojistíte a nebo tak, že holt akceptujete, že ho pokaždé zaplatíte.
Jinak by mě docela zajímal pohled toho člověka. Bude to něco na způsob: Nějakej otrapa mě zastavil, otravoval s něčím, o čem nic nevím, zavolal policii a připravil mě minimálně o hodinu mého drahoceného času (to v lepším případě, v horším mu třeba uletělo letadlo).
A s tím házením je to trochu jinak. Jak jsem psal, měl jsem čelní sklo rozbité dvakrát. A ani jednou bych nedokázal se 100% jistotou říci, že to bylo to a to konkrétní auto.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod kajicek94 25. 2. 2018 21:23

radecekh píše:kajicek94:
Proč by vám podepisoval nějaký záznam o nehodě, když on žádnou nehodu neměl, ani žádnou ze svého pohledu nezavinil? Proč by se dobrovolně připravil o bonus? Nezná vás. Netuší, jestli jste to na něj narafičil. Vy ho zdržujete. Čekáte, že na vás bude milý? Proč by on měl pykat za to, že vy nemáte dost rozumu a nepojistíte si skla?
Váš dotaz zněl, jak byste měl postupovat. Má odpověď byla jasná. Zaplatit to ze svého a poučit se z toho. Buď tak, že si příště skla pojistíte a nebo tak, že holt akceptujete, že ho pokaždé zaplatíte.
Jinak by mě docela zajímal pohled toho člověka. Bude to něco na způsob: Nějakej otrapa mě zastavil, otravoval s něčím, o čem nic nevím, zavolal policii a připravil mě minimálně o hodinu mého drahoceného času (to v lepším případě, v horším mu třeba uletělo letadlo).
A s tím házením je to trochu jinak. Jak jsem psal, měl jsem čelní sklo rozbité dvakrát. A ani jednou bych nedokázal se 100% jistotou říci, že to bylo to a to konkrétní auto.

"U dopravních nehod, které nepodléhají oznamovací povinnosti Polici České republiky, jsou účastníci nehody povinni sepsat společný záznam o dopravní nehodě. ... Pokud některý z účastníků nehody odmítne poskytnout součinnost při sepsání záznamu o nehodě, popřípadě jinak znemožňuje řádné zajištění podkladů pro oznámení nehody pojišťovně, či je dokonce agresivní, neprodleně přivolejte k nehodě Policii České republiky" (Záznam o dopravní nehodě [online]. [cit. 2018-02-25]. Dostupné z: http://www.ibesip.cz/cz/legislativa/pov ... vni-nehode). Z mého pohledu nehodu zavinil, proto jsem to chtěl sepsat. Nečekám, že bude milý, ale nemusí být arogantní a sprostý. Když v dáli jel jenom on a já jsem si náhodou všiml, že ten kamínek (spíš kámen) odlétl od jeho kola, tak asi k tomu mám důvod.
Mě by zas zajímalo, jak by se on zachoval na mém místě, kdyby se mu na jeho sklo od mého kola odrazil kamínek, asi by to nenechal a jel v klidu dál i kdyby byl pojištěn, když si je 100% jistý, že za to může moje kolo.
kajicek94
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lodgy 25. 2. 2018 21:31

Dopravni nehoda by to byla, kdyby napr. vezl naklad kameni a z nakladu by spadl kamen a poskodil jine vozidlo. Kdyz odleti kamen od kola, tak to neni dopravni nehoda.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 2. 2018 21:45

kajicek94:
On účastník nehody není, když se za něj nepovažuje. Tedy žádnou povinnost nemá. Pokud na to máte vy jiný názor, můžete zavolat policii, ale on na ni nemusí čekat. To udělal z dobré vůle. A následně vy (nebo policie) musíte prokázat, že on je účastníkem nehody. Nemůžete to prokázat? Pak máte smůlu. Že široko daleko nebylo jiné auto? To mohl být klidně někdo, kdo po vás ten kámen střelil prakem. Nebo to mohl být kámen, co vystřelil od vašeho kola, od něčeho se odrazil a trefil vás do okna. Navíc je to stále jen vaše tvrzení, na které nemáte žádného svědka.
Proč by vás někdo pojištěný měl honit, mi trochu uniká. Pojistná událost u pojištěných skel nemá vliv na bonus na povinném a havarijním pojištění, není tam ani žádná spoluúčast. Prostě s tím rozbitým sklem dojede do značkového servisu, ukáže jim svoji pojistku, oni si to vyřeší sami a on si jen vyzvedne opravené auto. Honěním nějakého viníka nic nezíská.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod kajicek94 25. 2. 2018 22:44

radecekh píše:kajicek94:
On účastník nehody není, když se za něj nepovažuje. Tedy žádnou povinnost nemá. Pokud na to máte vy jiný názor, můžete zavolat policii, ale on na ni nemusí čekat. To udělal z dobré vůle. A následně vy (nebo policie) musíte prokázat, že on je účastníkem nehody. Nemůžete to prokázat? Pak máte smůlu. Že široko daleko nebylo jiné auto? To mohl být klidně někdo, kdo po vás ten kámen střelil prakem. Nebo to mohl být kámen, co vystřelil od vašeho kola, od něčeho se odrazil a trefil vás do okna. Navíc je to stále jen vaše tvrzení, na které nemáte žádného svědka.
Proč by vás někdo pojištěný měl honit, mi trochu uniká. Pojistná událost u pojištěných skel nemá vliv na bonus na povinném a havarijním pojištění, není tam ani žádná spoluúčast. Prostě s tím rozbitým sklem dojede do značkového servisu, ukáže jim svoji pojistku, oni si to vyřeší sami a on si jen vyzvedne opravené auto. Honěním nějakého viníka nic nezíská.

Já svědka mám, v době nehody (z mého pohledu) se mnou v autě jel, z toho důvodu pravděpodobně setrval do příjezdu policie, neřekl bych z dobré vůle. Je docela smutné, když napíšete, že když nějaký viník způsobí nehodu, řekne, že se za viníka nepovažuje (ať už to je nebo není pravda) a odjede. Nechápu, jak někdo se sebou může takhle žít. Lidi jsou sv**ě, to je můj subjektivní názor.

-- 25. 2. 2018 22:52 --

Lodgy píše:Dopravni nehoda by to byla, kdyby napr. vezl naklad kameni a z nakladu by spadl kamen a poskodil jine vozidlo. Kdyz odleti kamen od kola, tak to neni dopravni nehoda.

Proč se tedy tím policie vůbec zabývá?
kajicek94
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 2. 2018 23:35

kajicek94:
O tom člověku toho víte hodně málo. Ve skutečnosti to je třeba člověk, který by pro vás udělal první poslední v případě, že by se nachomýtl u vaší vážné nehody. Že s vámi nechce řešit vaši drobnou patálii, ještě neznamená, že je svině. On vám ze svého pohledu nic neudělal. Proč by měl dobrovolně pykat za vás, to mi vážně uniká. Navíc z jeho pohledu ho nutíte k lhaní, případně k pojistnému podvodu. On o ničem neví (a s největší pravděpodobností je to pravda) a vy ho nutíte, aby akceptoval to, co vy tvrdíte.
Jak už jste asi pochopil, choval bych se stejně (tedy nebyl bych sprostý, ale nic bych vám nepodepsal a policii bych popravdě řekl, že o ničem nevím). A proč? Třeba proto, že mám na sebe napsaná aktuálně 3 auta a na všech mám maximální bonus. To znamená, že vy byste mě přišel na hezkých pár (či spíše mnoho párů) tisíc ročně. A to vše jen proto, že vám bylo líto dát pětistovku za pojistku.
Ale to neznamená, že jsem taky svině, a že bych ujel od nehody, které bych si byl vědom.

A to, že se s tím policie zabývá není pravda, jak ostatně sám tvrdíte v prvním příspěvku. Policie by se tím byla ochotna zabývat, pokud by viník doručil záznam o nehodě. No ale viník neexistuje. Existovat by mohl jen ve dvou případech a to buď, kdyby se za viníka sám označil (což se nestane) nebo kdyby ho za viníka označila sama policie (což se pravděpodobně nestalo a v tom záznamu z místa figuruje asi jako svědek). Není tedy co řešit. Pojišťovna vám to sice může vyplatit bez toho, aby viník spolupracoval, ale to by viník musel být jako viník označen policií. A to asi není.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lodgy 26. 2. 2018 00:23

kajicek94 píše:Proč se tedy tím policie vůbec zabývá?

Policie se tim nezabyva, jsou povinni prijmout kazde oznameni, proto sepsali protokol, ktery zalozili bez dalsiho opatreni. Nebo si predvolali nekoho k vyslechu? Ja myslim, ze ne.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kajicek94 26. 2. 2018 11:09

radecekh píše:kajicek94:
O tom člověku toho víte hodně málo. Ve skutečnosti to je třeba člověk, který by pro vás udělal první poslední v případě, že by se nachomýtl u vaší vážné nehody. Že s vámi nechce řešit vaši drobnou patálii, ještě neznamená, že je svině. On vám ze svého pohledu nic neudělal. Proč by měl dobrovolně pykat za vás, to mi vážně uniká. Navíc z jeho pohledu ho nutíte k lhaní, případně k pojistnému podvodu. On o ničem neví (a s největší pravděpodobností je to pravda) a vy ho nutíte, aby akceptoval to, co vy tvrdíte.
Jak už jste asi pochopil, choval bych se stejně (tedy nebyl bych sprostý, ale nic bych vám nepodepsal a policii bych popravdě řekl, že o ničem nevím). A proč? Třeba proto, že mám na sebe napsaná aktuálně 3 auta a na všech mám maximální bonus. To znamená, že vy byste mě přišel na hezkých pár (či spíše mnoho párů) tisíc ročně. A to vše jen proto, že vám bylo líto dát pětistovku za pojistku.
Ale to neznamená, že jsem taky svině, a že bych ujel od nehody, které bych si byl vědom.

A to, že se s tím policie zabývá není pravda, jak ostatně sám tvrdíte v prvním příspěvku. Policie by se tím byla ochotna zabývat, pokud by viník doručil záznam o nehodě. No ale viník neexistuje. Existovat by mohl jen ve dvou případech a to buď, kdyby se za viníka sám označil (což se nestane) nebo kdyby ho za viníka označila sama policie (což se pravděpodobně nestalo a v tom záznamu z místa figuruje asi jako svědek). Není tedy co řešit. Pojišťovna vám to sice může vyplatit bez toho, aby viník spolupracoval, ale to by viník musel být jako viník označen policií. A to asi není.

Výše jsem psal, že jsem mu navrhoval, že by v Záznamu o dopravní nehodě (bez policie) bylo psáno, že si ničeho není vědom a to není nucení k lhaní nebo pojistnému podvodu. Z dokumentů vyplývá, že jel služebním autem, takže u něj pravděpodobně nějaký malus nehraje roli. Ta moje věta "Proč se tím policie zabývá?" jsem spíš myslel, proč tedy vůbec sepsali protokol, když se o dopravní nehodu nejedná? Když ten kamínek nebyl náklad, jak píše Lodgy. Každopádně upřímně děkuji za rady
kajicek94
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dinkylinky 26. 2. 2018 11:25

Ten svědek v autě ti taky nepomůže, protože naprosto cizí lidi si do auta nebereš, není to prostě náhodný svědek. A nějakou UHD kameru, na které by se zachytila dráha letu toho kamínku, taky nemáš. Takže je to na tvrzení proti tvrzení, policie to pak odloží. A to, že má služební auto, neznamená, že ten rozdíl nezacáluje ze svýho, jeho pracovní smlouvu neznáš.
dinkylinky
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 26. 2. 2018 12:27

Nechápu proč bych někomu měl podepisovat jakýkoli dokument, když od něj nic nechci.
paty07
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků