Záporné zhodnocení u penzijní společnosti

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ReMusiCZ 30. 6. 2018 00:11

Zdravím, je to rok, co jsem si celkem jako naprostý laik založil online doplň. pen. připojištění (3. pilíř). Od samého začátku ohledně naspořené částky sleduji řádek "zhodnocení", který se mění každý čtvrtek v týdnu. Může mi, prosím, někdo vysvětlit, co tento řádek vůbec znamená a zda je v praxi vůbec k užitku? Vadí mi totiž, že co to připojištění mám, jsem převážně v mínusu, ačkoli se (alespoň zatím) nejedná o nikterak vysokou sumu. Někdy jsem v plusu "krásných" třeba 5 nebo 20 Kč, ovšem většinou je to spíše v mínusu, teď dokonce o necelých 54 Kč, což je zatím rekord a už mě to tak donutilo se tu zeptat. Prostě se mi toto "zhodnocení" jeví spíše jako znehodnocení, alespoň co se mé osoby týče. U pojišťovny to má efekt zřejmě právě opačný. Chci se tak zeptat, zda to mám nějak řešit, případně jak, nebo tomu mám nechat volný průběh...? Penzijko jsem si zakládal, samozřejmě, kvůli úspoře na důchod a hlavně příspěvkům ze strany státu. Po různém čtení co se rozdělení do fondů týče jsem se rozhodl pro "vyváženou" variantu aby se peníze alespoň trošku hýbaly. A pokud se nemýlím, toto bude ten kámen úrazu, že? A co dynamická varianta, to je ten mínus ještě vyšší? Pokud takové zhodnocení se projevuje spíše jako znehodnocení, nebylo by lepší přejít na strategii "konzervy"? Leč vím, že nejde o horentní sumu, ale prostě u tohoto postrádám smysl. Za ten pouhý rok převažuje záporná částka nad kladnou. Díky za rady. :)

priloha.jpg
priloha.jpg (5.01 ) Zobrazeno 4194 krát
ReMusiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 6. 2018 00:47

U původního penzijka bylo zaručeno nezáporné zhodnocení, to nyní není. Penzijní společnost musí podstupovat nějaké riziko a to samozřejmě nese s sebou i riziko ztráty. Během 10, 20, 30 nebo více let by se to teoreticky mělo vyrovnat a zhodnocení by mělo být vyšší, než třeba na vkladech v bankách, ale nikdo ti to nezaručí.

Aktuální problém je, že trh je přecpaný penězi, které nikdo nechce. Banky u velkých vkladů už nabízejí i záporné úroky, ceny akcií a dalších cenných papírů jsou uměle vyhnané nahoru, takže až přijde nějaká korekce, může se klidně stát, že desetiná čárka znehodnocení se posune ještě kousek doprava.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ReMusiCZ 30. 6. 2018 12:47

Děkuji za odpověď a jelikož jste evidentně znalý, jak byste na mém místě postupoval Vy? Mám si ponechat nynější (vyváženou) strategii do fondů nebo mám učinit nějakou změnu? Každé kačky si vážím, na zemi je najdu málokdy a tak mě mimo státních příspěvků lákalo střední cestou i to investování do fondů. Ovšem, že je to alespoň zatím pro mě za ten rok spíše jen prodělečné, to se mi samozřejmě nelíbí a nechci do budoucna o ty peníze jen přicházet. Pokud bych měl jistotu, že se to časem obrátí v kladnou částku, nehrotil bych to, jenže tu jistotu vůbec nemám a ta záporná částka se i může jen prohlubovat...
ReMusiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 6. 2018 13:37

Já jsem tady znám jako extra-ultra-konzerva, takže asi nebudu nejlepším rádcem v oblasti investic.
Já PF nemám, právě z tohoto důvodu, že není nijak garantované, zkrátka klidně můžu o vše přijít. Kdyby mi přispíval zaměstnavatel, tak snad, možná, ale jinak ne.

Já bych při poklesu byl nervózní a měl z toho pak žaludeční vředy, za to mi těch teoretických pár šušňů zisku nestojí. Ale určitě se tady objeví někdo s jiným náhledem.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 1. 7. 2018 06:26

ReMusiCZ:

Pro představu jsem spočítal, jak se chovaly fondy DPS (PSČP) za poslední 3 roky.

_______________ Výnos __ Volatilita __ Min ___ Max
Konzervativní .... -0,2% ..... 0,3% ..... -0,8% ... 0,4%
Vyvážený .......... 1,2% ..... 2,7% ..... -4,2% ... 6,6%
Dynamický ........ 2,9% ..... 4,2% ..... -5,4% ... 11,3%

Min - Max je pravděpodobný interval výnosů.

Výnosy srovnej s inflací: 0,3 (2015), 0,7 (2016), 2,5 (2017). Od roku 2017, kdy se inflace vrátila na normální hodnoty, konzervativní a vyvážená strategie reálně prodělává. Jestli je cílem uchovat reálnou hodnotu peněz, je třeba zvolit dynamickou strategii i za cenu kolísání výnosů. To platí pro delší horizont alespoň 8-10 let a víc.

Nemá smysl často sledovat zhodnocení. Dívej se na to tak, že když fond klesne, koupíš ho za svojí pětistovku víc a naopak. Tím se to průměruje.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 1. 7. 2018 09:10

Výnos na akciích mít na úrovni 2,9 % za poslední 3 roky mi přijde jako fail.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 1. 7. 2018 18:59

Taková je realita. Penzijní fondy investují převážně do Evropy, přidávají trochu USA a více či méně EM - mizerná strategie. Index MSCI Europe (NET) zhodnotil za cca 3 roky v EUR o 2,61% p.a., což odpovídá.

Šlo mi spíš o porovnání jednotlivých strategií.
mlsal
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků