Co s důchodovým pojištěním?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ridcully 11. 9. 2006 19:02

Dobrý den,
chtěl bych vás poprosit o radu, co dál počít s důchodovým pojištěním. Uzavřel jsem je v červnu 2006 se společností Kooperativa prostřednictvím Kapitolu. Je mi 26 let a platím 570 kč čtvrtletně. Přemýšlel jsem o tom, že bych uzavřel spíše penzijní připojištění - jednak kvůli státnímu příspěvku, jednak kvůli možnosti získat po 15 letech výsluhovou penzi a konečně i kvůli možnosti přesouvat peníze mezi fondy. Na druhou stranu, když tady pročítám fóra, vidím, že i penzijní pojištění mají své nevýhody. V problematice se ale moc neorientuji, i do toho důchodového pojištění jsem se nechal zástupcem Kapitolu spíš ukecat; že existuje nějaké penzijní připojištění jsem zjistil až později a chlapík z Kapitolu mi to samozřejmě neřekl, protože ho mezi nabízenými produkty nemá. Mohli byste mi poradit, jak teď pokračovat? Problém se zaplaceným pojistným bych neviděl, pokud na to přijde, tak ty peníze klidně oželím. Díky moc
ridcully
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamil.bart 11. 9. 2006 20:01

a co takhle zkusit stesti na kap. trhu-pod. fondy, akcie, ETF atd, zalezi kolik penez jste schopen mesicne uvolnit, dnes lze investovat i od 500kc mesicne, ve 26 je to asi ideal, + neco malo do penzijka jako "jistotu", sporeni v pojisteni je trochu "problematicke", slusne receno
kamil.bart
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ridcully 11. 9. 2006 20:25

Díky za tip. Ano, uvažoval jsem o investičním životním pojištění s nějakou minimální pojistnou částkou pro případ smrti nebo dožití, zbytek pojistného by šel do investic. Možná by ale investice do podílových fondů byly lepší než krmit pojišťovnu, která ty peníze stejně zase investuje. "Zkoušet štěstí" se mi ale moc nechce. Raději bych své peníze zhodnotil, než o ně přišel :-)
Otázkou je, co s tím důchodovým pojištěním, když už jsem ho uzavřel. Nechat, nebo místo něj uzavřít penzijní připojištění? Když důchodové zruším, přijdu teď o nějaké zaplacené pojistné, ale takovou ztrátu bych unesl, pokud by mi tohle rozhodnutí zachránilo peníze v budoucnu. Snad mi rozumíte.
ridcully
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hráč 11. 9. 2006 20:57

V tomto věku ještě není výhodné uzavírat penzijní pojištění, ikdyž má určitý státní příspěvek (max.18000Kč/ročně).Ten však v horizontu cca 34 let, na kteroužto dobu to musíte uzavřít, ztrácí v zhodnocení smysl. Penzijní spoření je výhodné až ve věku 10-15 let před důchodem, nutno však spořit částky alespoň 1500Kč/měsíčně(využijete tak stát.příspěvek i maximální daňové odpočty).Sám samozřejmě můžete vkládat i více než 1500Kč-podle toho, kolik chcete k důchodu mít navíc. Jinak,pokud na tom trváte, udělejte penzijku max.na 100-200Kč měsíčně(kdoví zda se opět nebudou měnit podmínky jako u stavebka).Kdyby vám firma přispívala, tak je OK. Jste-li z Prahy, příjďte k nám na kurzy Cashflow (Kiyosaki) a pak si troufnete investovat výhodněji,výnosněji a hlavně sám.
P.S. Kapitol se dobře ,,poslouchá...",že?
jar.mlc@seznam.cz
Hráč
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 11. 9. 2006 21:17

ridcully píše:Díky za tip. Ano, uvažoval jsem o investičním životním pojištění s nějakou minimální pojistnou částkou pro případ smrti nebo dožití, zbytek pojistného by šel do investic. Možná by ale investice do podílových fondů byly lepší než krmit pojišťovnu, která ty peníze stejně zase investuje. "Zkoušet štěstí" se mi ale moc nechce. Raději bych své peníze zhodnotil, než o ně přišel :-) i/quote]

Pisete to spravne. Pokud na Vas neni nikdo financne zavisly, pak zivotni pojisteni nepotrebujete. Na trhu je vetsi vyber fondu, nez ma nasmlouvano kterakoliv pojistovna. Zkouset stesti nemusite, existuji investicni poradci, kteri znaji trh a pomohou vam penize spravne rodelit dle Vaseho rizikoveho profilu.

Jestli jej chcete zjistit, pisnete mi na mail.

ridcully píše:Otázkou je, co s tím důchodovým pojištěním, když už jsem ho uzavřel. Nechat, nebo místo něj uzavřít penzijní připojištění? Když důchodové zruším, přijdu teď o nějaké zaplacené pojistné, ale takovou ztrátu bych unesl, pokud by mi tohle rozhodnutí zachránilo peníze v budoucnu. Snad mi rozumíte.
Ekonomicke poradenstvi pro male a stredni podniky, transformace a prodej firem, poradenstvi pro obce, mesta, kraje a statni spravu, vyberova rizeni, kofinancovani k fondum EU.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamil.bart 12. 9. 2006 09:29

Jestli chcete mit jistotu, tak asi nejlepsi(likvidita atd) je ING konto, 1,8%, vklady jsou pojistene na 100% do 20.000eur, ale tam zase moc nevydelate, na pojisteni zapomente, jestli nepotrebuje zajistit manzelku, deti, nebo uraz, nevim jiste ale do 2 mesicu muzete od smlouvy odstoupit (viz. obcansky zakonik), jestli investicni horizont je delsi nez 3 roky tak urcite podilove fondy, jake atd, dle invest. profilu a kceptace rizika.
kamil.bart
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ridcully 12. 9. 2006 22:02

Všem moc děkuju za tipy a názory, hodně mi to pomohlo.

Pokud jde o kurzy Cashflow, tak Prahu mám trochu zruky. Ale díky za nabídku. Ale pokud byste mi dal tip, kde se o tom můžu dočíst víc, rozhodně bych tím nepohrdnul.

Jinak co se týče toho důchodového pojištění, tak ho asi nechám. Podle toho, co jsem se zde na fóru dočetl, to asi není nejvýhodnější produkt pro spoření, ale dávat 200 korun měsíčně pro mě nebude problém a jak napsal kamil.bart výše, bude to taková malá jistota.
ridcully
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků