Chybějící příloha DPFO

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod paty07 19. 2. 2017 19:39

Pokud jsem zapomněl k daňovému přiznání přiložit potvrzení o studiu, lze ho donést na FÚ dodatečně nebo musím podat opravné DP?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod eL Ká 20. 2. 2017 15:46

Záleží na úředníkovi.

Zjisti si, kdo tě má na starost a zavolej mu/jí (nebo se tam stav, pokud to máš blízko), vysvětli situaci a na 95% to projde bez opravného přiznání :)
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 20. 2. 2017 21:34

Ehm ... můžete mi prosím najít v zákoně o daních z příjmů nebo v daňovém řádu, kde se píše, že k daňovému přiznání se mají dávat nějaké přílohy? Najdete to jenom v Pokynech k přiznání.

Už i Ústavní soud řekl, že pokyny se nesmějí vymezovat povinnosti (viz Nález 40/2017 Sb.): Tento formulář tak získává podobu jakéhosi podzákonného předpisu, který neurčitému okruhu adresátů ukládá konkrétní povinnosti. A protože povinnosti jsou v zákoně vymezeny velmi neurčitě a široce, jejich konkretizace je na Ministerstvu financí. Lze souhlasit s navrhovateli, že výkonné moci je tak svěřena moc, která dle Ústavy náleží jen moci zákonodárné.

Pokud budeme všichni takové ovce, které se řídí formuláři a ústními pokyny babky za přepážkou, namísto zákonných norem, tak se pak nemůžeme divit.

Takže až babka zavolá, chybí mi potvrzení, tak bych jí řekl, že má spoustu zákonných možností jak s tím naložit. No a ona místo toho, aby se dělala s nějakou výzvou, tak radši daň vyměří bez toho.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 21. 2. 2017 00:34

Ale já bych raději, aby babka na FÚ vyměřila daň nižší, resp. vyšší přeplatek :) Ale je pravdou, že ani EPO formulář nekvičí kvůli nějakému potvrzení o studiu ani nemá na to kolonku mezi přílohami, a proto jsem na něj zapomněl, že jo. No co, už získávám skill v dopravním a správním právu, tak aspoň získám skill i v daních. :)

Mmch Rope ty děláš daňového poradce?

EDIT: Tak stejně mají na to právo dle ZDP a pro mě bude lepší, když se s ní dohodu, že pošlu papír mailem než dělat ofuky a pak muset jít osobněna finančák v době, kdy normální lidi pracují, vzdělávají se...nebo jít na poštu, posílat to doporučeně a platit poštovné.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 21. 2. 2017 01:07

Vám asi nic neříká "postup k odstranění pochybností", kdysi tzv. vytýkací řízení? Doporučuji si nastudovat daňový řád - zák. č. 280/2009 Sb., v platném znění- je to krátký zákon. Btw: Slevu na studenta jsem loni uplatnil a potvrzení jsem nedokládal - asi stáhli data ze zdravotní pojišťovny.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 21. 2. 2017 20:18

Dle jakého ustanovení ZDP na to mají právo? Já to tam pořád nemohu najít.

A ano pokud mají pochybnost, tak mají k tomu postup k odstranění pochybností. Ale na to musí mít lejstro a já na toto lejstro neodpovídám datovkou, ale chodím osobně na úřad a nechávám je sepsat protokol ... nejedený a vyčůraný ... přijdu v 11 dopoledne a s jednoduchým protokolem jsme hotovy tak za dvě hodiny (správcové daně ho dělat neumí a já jim nebudu pomáhat). Příště už mi volají hlavně abych nechodil :lol:

A jinak jo ... mám nějaký to číslo v Komoře daňových poradců.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 21. 2. 2017 23:13

§38l odst. 2
Nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35ba při stanovení daně nebo záloh prokazuje poplatník plátci daně:
e) potvrzením školy, že se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, uplatňuje-li slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. f),

Jako takhle, správně bych je mohl terorizovat s výzvou, protokolem, ale jelikož to mám daleko, pracovní doba skoro žádná, tak jsem rád, že jim stačí email. Během minutky mám vyřešeno a čekám na chechtáky od Babiše.

Pokud by nebylo v mém zájmu to mít vyřešeno, tak bych si je rád griloval, ale čím dřív peníze přijdou a čím víc jich bude je v mém zájmu.

Ale telefonát byl výbornej, přepojovali mě snad 3x, připadal jsem si takhle..
https://www.youtube.com/watch?v=chCMlDlbecY
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 22. 2. 2017 07:09

Nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35ba při stanovení daně nebo záloh prokazuje poplatník plátci daně

Poplatník - zaměsnanec
Plátce daně - zaměstnavatel

Nikde nevidím správce daně. Ten na to prostě nárok ze zákona nemá. Nárokuje si to jenom formou "Pokynu k vyplnění Přiznání ...". A tuto formu nároku mu smetl ze stolu ústavní soud.

Mimochodem peníze ti tak jako tak přijdou na konci dubna. Vyměřit se dá ze zákona až 2. dubna a peníze lze poslat až po tomto datu ... a berňák nic neposílá dřív.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 22. 2. 2017 10:24

Jo je potřeba ty paragrafy číst až do konce. :D To už mě život naučil. :D
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod paty07 22. 2. 2017 13:30

*****, tak jsem blbě četl, stává se, i mistr tesař se někdy utne.
Přijde přeplatek v dubnu, to ano, ale než by mě vyzvali, pak než proběhne řízení, může být červen. Neznám sice lhůty, ale jak je známo, pokud má úřad lhůtu, kterou nedodrží, nebývají za to sankce. Tipuji, že to bude i tady. Až mi nebudou mít vracet nic, rád si s nimi zašpásuju :D
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 2. 2017 19:57

Chachá ... u každého přiznání, které podávám automaticky posílám žádost o platební výměr (ten se nedělá automaticky, jen když se požádá a do 30 dnů od vyměření daně). A jednou se stalo, že mi do 30 dnů nepřišel a já jsem slušně vzal telefon a začal jsem volat a ptám se kde je můj platební výměr ... a úřednice mi chvějícím se hlasem sděluje, že ho teprve teď dala k podpisu vedoucí a že mi určitě přijde a že abych to zbytečně nerozmazával ... páč ono když si stěžujete na konkrétního úředníka a stížnost je oprávněná, tak nedostane prémie :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 24. 2. 2017 01:06

A stačí teda mezi papíry DP přimíchat i žádost o platební výměr, kde bude 1 věta? Aspoň příští rok zaměstnám úředníky (teda plánuju je zaměstnat i příjmy ze zahraničí, aby se holky tak nenudily :D )
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 24. 2. 2017 17:29

Musí to být samostatné podání učiněné až po podání daňového přiznání - čili až paní orazítkuje daňové přiznání, tak jí strčit další papír. Věta na tom musí být přibližně tato:
Žádám Vás dle § 140 odst. 3 daňového řádu, aby mi byl zaslán stejnopis platebního výměru na daň z příjmů fyzických osob za zdaňovací období kalendářního roku 2016.
A samozřejmě na lejstru identifikace daňového subjektu, jeho DIČ a tak.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků