Sazba daně z nemovitosti - stodola

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Třešnička 19. 9. 2017 16:32

Mám ve vlastnictví stodolu ve výměře 600m2, opravdu bude sazba daně stejná jako u domu? Tj. výměra x koeficient 1,2 x 2 Kč x koeficient 1,0 (obec do 1000 obyvatel)? Nějak se mi to nezdá.....díky za rady
Třešnička
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 9. 2017 19:44

A co se vám nezdá? Dům má nejnižší sazbu ze staveb. Všechny ostatní stavby mají buď stejně nebo víc. Tedy to, že stodola má ve vašem případě stejně, je vlastně dobře.
Asi záleží na tom, kde ta stodola je, jestli se na ni nechá aplikovat "příslušenství k obytnému domu". V opačném případě by byla sazba ještě 3x taková. Předpokládám, že se stodolou nepodnikáte. To by bylo ještě jinak.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Třešnička 19. 9. 2017 20:07

Stodola stojí na zahradě a je to pouze "sklad" na harampádí. Pokud bych chtěla aplikovat "příslušenství k obytnému domu" tak to najdu v zákoně pod jakým paragrafem? Díky
Třešnička
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 19. 9. 2017 20:11

§ 11 odst. 1 písm. a) - zdaňuje se příslušenství domu nad 16 metrů - tedy 16 metrů je fakticky osvobozeno - příklad - příslušenství je 40 metrů - zdaňuje se 24 metrů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Třešnička 19. 9. 2017 20:27

Díky už mi to vyšlo :-)
Třešnička
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod exi_ 20. 1. 2023 18:49

Zdravím, vyplňuju DP z nemovitostí, který jsem zdědil, a zarazil jsem se u stodoly. V KN je vedená jako zemědělská stavba a el. formulář ji hodí jako "P - ostatní zdanitelná stavba" se sazbou jářku 6 kč za m2, což z ní dělá suveréně nejdražší položu v DP.

Dohledal jsem starší DP a v něm byla vedená jako "I - příslušenství k budově" se sazbou 2 kč/m, což vypadá podstatě líp. Jde o 150 m2 velký zděný barák stojící asi 50 metrů od "chalupy".

Otázka je nasnadě. Mám to nechat podle KN, nebo můžu bez nějakých starostí zapsat jako "íčko"? Díky moc.
exi_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 20. 1. 2023 20:26

A je to tedy příslušenství k rodinnému domu, nebo to je zemědělská stavba (tedy provozuje se v ní zemědělská činnost)?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod exi_ 20. 1. 2023 20:36

Rop: Já teda moc nevím, co ještě spadá do příslušenství k rodinnému domu, každopádně ta stodola je napůl sklad všelijakých starých krámů a napůl sklad sena. Reálně se tam teď neprovozuje nic, páč je barák opuštěný a bude se prodávat. Za dávných časů asi převažovala spíš ta zemědělská složka.
exi_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 20. 1. 2023 21:35

Tak se zeptej jak to mají vedené na berňáku. Oni si přepíší majitele v ADISu a ani není potřeba podávat přiznání. Tedy pokud máš žaludek na to, abys:
a) šel na berňák,
b) nepodal přiznání,
c) platil daň dle vůle úřednice.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod exi_ 20. 1. 2023 21:52

Okej, tak to mi za to asi nestojí. Nebudu se v tom vrtat. Díky.
exi_
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků