Soicální pojištění a nepoměr výše důchodu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jurass17 12. 3. 2018 09:45

Ze zvědavosti jsem se podíval, kolik bude činit můj důchod za 30 let, pokud se dožiju.

Pokud budu počítat, že za období 35let budu brát průměrně 45000,- hrubého, vyjde důchod: 16 218,-

V porovnání člověk, který bral 15000,- hrubého, bude mít: 11 304,-

Zdroj: https://www.penize.cz/kalkulacky/budouc ... uci-duchod

Tzn. někdo bude platit 3x víc na sociálním pojištění, ale bude mít jen o pár tisícovek větší důchod. Tzn. já jako OSVČ bych na to pojištění měl z vysoka dlabat a platit naprosto minimální částku.

Každopádně z výše uvedeného vyplývá, že člověk s 15000,- který dělá montéra někde v korejské fabrice, si vlastně není schopěn vydělat ani na vlastní důchod. Jinak si neumím tuto situaci vysvětlit.

Docela by mě zajímalo, kolik vlastně reálně stojí někdo takový. Rád bych viděl ta čísla, kolik takovýto montér ČR stál a kolik ji přinesl. Aby z toho nakonec nevyplynulo, že ty různé montovny co tady jsou vlastně v konečném důsledku nic ČR nepřináší, vyjma čísel v tabulkách zaměstnanosti.
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 12. 3. 2018 09:59

Vítej v postsocialistické ČR… kde zbytky privatizačního fondu teď Babiš rozdává současným důchodcům místo původního plánu financování přechodu z průběžného na invididuálnější/investiční systém.

V průběžném systému na generaci těch, co půjdou do důchodu kolem 2050, bude platit daleko míň lidí a důchody budou zoufalé.

Ale s tím montérem to nepřeháněj: nemá smysl počítat, jestli na sebe člověk s řekněme minimální mzdou vydělá nebo ne, otázka je, jestli je lepší, když člověk s minimální mzdou do systému zaplatí aspoň něco, nebo když je EDIT nezaměstnaný a stejně ve stáří dostane nezanedbatelné peníze na sociálních dávkách.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lodgy 12. 3. 2018 11:18

A neda se zvysit duchod tak, ze se v poslednim roce pred duchodem ucelove zvysi mzda?
Lodgy
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 12. 3. 2018 17:54

Účelovým zvýšením mzdy v posledním roce si zas tak nepomůžete, protože se to počítá ne z posledního roku, ale od roku 1986. Tedy účelově si zvýšíte o trochu důchod, ale na pojištění + dani odvedete z té účelové mzdy víc.
Ve skutečnosti je nejlepší variantou mít nějaké to zaměstnání, alespoň na půlku úvazku a k tomu třeba podnikat jako OSVČ či pracovat na dohody. Důchod to moc neovlivní a pokud člověk to, co vydělá navíc, nerozfrcá, ale investuje, bude z toho mít daleko větší užitek.
Navíc je předpoklad, že v budoucnu, až nebude na důchody, půjde se cestou rovnosti, takže ti, co odváděli málo, na tom vydělají. Už teď to tak funguje. Pevná část důchodu (tu berou všichni) se od ledna zvýšila o 5,9 %, zatímco pohyblivá jen o 3,5 %.
radecekh
Diskutér


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků