Je tvorba video her příležitostný příjem ?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Garrom 15. 8. 2018 11:06

Zdravím. Ve volném čase ze zabývám tvorbou jednoduchých videoher. Můj další kousek mám v plánu prodat 0.50 USD za kus ovšem nevkládám do své první placené hry příliš velké naděje. (přinejmenším ze začátku) Mám pochybnosti že vydělám dostatek na zaplacení sociálního a pracovního, očekávám příjem 0-2000 Kč měsíčně (očekávám že příjem bude silně kolísat v závislosti na (ne příliš velké) poptávce). Chtěl bych se zeptat jestli je takováto činnost příležitostný příjem takže bych se vyhnul placení sociálního a pracovního( a obecně potřebě mít živnostňák). Danění jako takové mi nevadí, spíše mám obavy o zaplacení sociálního a pracovního. Pokud ne, existuje způsob jak se vyhnout placení sociálního a pracovního jestliže jsem nevydělal dost ? Mimochodem, jestli mi to nějak pomůže, jsem ještě student střední školy.

Jakub, 19 let
Garrom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paty07 15. 8. 2018 17:47

Pokud jsi student, platíš sociální a zdravotní pouze ze zisku. Když nic nevyděláš, nic nezaplatíš.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 15. 8. 2018 19:24

Příležitostný příjem to není. Živnostenský list byste mít měl. A dále jek píše paty07.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Garrom 17. 8. 2018 15:25

Když říkáte "byste mít měl" nejspíše máte na mysli že musím, že ? A jak to je se sociálním a zdravotním až skončím školu aneb. až nebudu student ? Je jasné že poptávka určuje příjem a některé měsíce zkrátka budou horší než jiné. Jak to bude když už nebudu student ale nevydělám dost na sociální a zdravotní ?
Garrom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 17. 8. 2018 15:56

Byste mít měl znamená, že pokud to chcete dělat na sebe, musíte to mít. Ale zrovna tohle je věc, kterou můžete hodit na někoho jiného. Buď tak, že vás zaměstná třeba na dohodu a nebo tak, že to hodíte na babičku v důchodu, která si udělá živnosťák.
Když skončíte studium, někdo vám musí platit zdravotní a sociální. Tedy buď studium neukončíte a bude ho hradit stát, anebo si najdete zaměstnání, případně holt budete podnikat jako hlavní činnost a budou se na vás vztahovat minimální odvody. Ty budete platit, i když neutržíte ani korunu. Na druhou stranu se vám takto placené měsíce počítají do odpracovaných let, takže až za 50+ let půjdete do důchodu, budou se vám hodit.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 17. 8. 2018 21:21

Na programování asi těžko bude živnosťák, když to je práce dle autorského zákona. Což je samozřejmě podnikání jak vyšité jenom člověk nedostane IČO.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků