Příležitostný příjem za vyplňování internetových dotazníků

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod farang 17. 11. 2018 15:58

Dobrý den,

jako fyzická osoba nepodnikající mám příjmy za náhodné internetové vyplňování dotazníků u několika společností. Tyto příjmy dosahují částky cca. 2.000 Kč měsíčně. Jsou takové příjmy posuzovány jako příležitostný příjem, pokud jejich úhrn nepřesáhne 30.000,- Kč za rok?

U některých společností jsou odměny připisovány na tzv. virtuální konto, z kterého je převod na můj bankovní účet umožněn až po nastřádání určité výše. V každém měsíci tedy nedochází k převodu na můj bankovní účet.

Jaké datum je rozhodující pro posouzení, zda se jedná o příjem letošního roku – je to datum, kdy je odměna připsána na virtuální konto (z kterého ovšem nemohu provést převod kdykoliv – vázáno na nakumulování určité částky) nebo je to datum, kdy mi je odměna připsána na můj bankovní účet?

Děkuji Vám za odpověď.
farang
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod arismendo 27. 11. 2018 23:01

To je divné já dělám dotazníky asi 5 let mám plný důchod 3 stupně a vydělám si maximálně tak na internetové připojení průměr není ani těch 250 tak to ani nestačí ,co jsem se ptal podával jsem daně při prodeji chaty a odpis na poplatníka a bylo mi řečeno ,že částka je příliš malá tak se neuvádí je fakt ,že celkově 3000 nedám ani za rok možná tak přes dva tisíce ,takže asi tak občas něco prodávám ,ale to jsou drobné zkrátka částka je nízká a pak se neuvádí dříve platilo výdělek celkový do 20 000 za rok dnes nevím ,jaká je částka ,jinak případná pokuta také není milion ,je to dáno z částky ,která nebyla odvedena .
arismendo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 5. 1. 2019 22:39

Farang, ty mas jako nepodnikatel prijem k datu, kdy ti prijde suma na ucet, do sféry tveho vlivu, rekl bych.

Takze kdyz ti poslali penize 31.12. a tobe prijdou az 2.1. tak mas prijem letos a oni vydej vloni.

Nejaky virtuální ucet je pro danove ucely nepodstatný, rekl bych, ale kvalifikovane ti to potvrdí jen DP.
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 27. 2. 2019 17:20

Celkem by mne taky zajímala odpověď na první dotaz.
Protože mám pocit, že do 30 000Kč příležitostných příjmů daňové přiznání podávat nemusím.
Ale druhý můj pocit je, že když daňové přiznání podávát musím, tak tam už přijde každá korunová blbost.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 2. 2019 17:48

vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 27. 2. 2019 19:22

Omlouvám se, jsem blbý - ten článek jsem četl (ale ne nadpis :-() a furt jsem ho vztahoval jen k tomu jestli (ne)musím podávat daňové přiznání a ne k tomu co v něm. Sorry.
No maso bude ten výklad soustavnosti. Díky
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 2. 2019 21:30

Kdyz to udelas jednou za rok, neni to soustavne, ja myslim ze to lze pochopit, ne?

Prijmy za vyplnovani dotazniku u vice spolecnosti jak stoji v puvodni otazce, rozhodne neni nahodny prijem...

Pokud ale jsou takove vedlejsi prijmy v uhrnu v roce 6000 Kc a mene (u zamestnance), DP se opravdu nepodava, pokud je duchodce, atp., je myslim si limit jeste vyssi.
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 1. 3. 2019 18:12

Já aniž bych odpověděl, tak jen si dovolím uvést na pravou míru.

Podnikání - není ohraničeno žádnou částkou - kdo je podnikatelem je uvedeno v § 420 občanského zákoníku:
Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.

Co se týká jednotlivých podmínek, tak je důležité to "se zřetelem k této činnosti" - pokud někdo pěstuje tulipány, tak příjmy bude mít březen, duben, květen a přitom to bude podnikání.

Pokud člověk splňuje podmínky, tak šup se registrovat se / získat oprávnění k podnikání (s výjimkou podnikatelů dle autorského zákona - ale i ti se musí registrovat na sociálce, zdravce, berňáku).

Pokud člověk nesplňuje podmínky, tak není podnikatelem.

A teprve v tuto chvíli přichází na řadu forma zdanění. Podnikatel příjmy z podnikání zdaňuje dle § 7 zákona o daních z příjmů. Nepodnikatel jinak - povětšinou dle § 10.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiASX 1. 3. 2019 19:00

Kdyz ma nekdo nevyuzity byt a zacne ho dlouhodobe pronajimat za 10000 Kc mesicne, je to podnikani? Musi z toho platit dan, kdyz je jinak zamestnanec a dane za nej dela jeho zamestnavatel? Kolik by mel zaplatit na danich? Musi mit ico?
MiASX
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 1. 3. 2019 20:18

Ne. Ano. Záleží na tom, zda uplatňuje skutečné náklady nebo paušál. Ne.
Dr.D
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiASX 1. 3. 2019 20:22

A kdyz dan z najemneho neprizna, ma FU sanci na to prijit?
MiASX
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 1. 3. 2019 20:25

V podstatě jen na základě bonzu.
Dr.D
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 1. 3. 2019 23:14

Pletete tu podnikani (paragraf 7) a najem nemovitosti (paragraf 9). Doporucuji nejprve precist a pak klast otazky.

Zatim to druhe neni podnikanim ale komuniste to pry chteji zmenit. Jak s tim souvisi pausal nevim, prosim objasnit, diky.

-- 1. 3. 2019 23:18 --

@Rop: napsal jsem, ze kdyz dotaznik vyplni jednou za rok jedne firme nahodile, nebude to soustavne... to je korektni, ne?
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 2. 3. 2019 07:57

Můžeš místo skutečných výdajů uplatnit paušál procentem z příjmů, co je na tom nejasného?
Dr.D
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 3. 2019 10:49

Já se ještě zeptám takto: máte z vyplnění takového dotazníku nějakou odpovědnost? Když vyplníte něco nesprávně, tak sankce?

-- 2. 3. 2019 10:53 --

MiASX píše:Kdyz ma nekdo nevyuzity byt a zacne ho dlouhodobe pronajimat za 10000 Kc mesicne, je to podnikani? Musi z toho platit dan, kdyz je jinak zamestnanec a dane za nej dela jeho zamestnavatel? Kolik by mel zaplatit na danich? Musi mit ico?
A kdyz dan z najemneho neprizna, ma FU sanci na to prijit?

Podnikání to není.
Daně platit musí (ledaže by to pronajímal za méně než 6 000 Kč za rok).
15 % ze zisku
Protože to není podnikání, tak IČO mít nemusí.
Samozřejmě - především pokud dotyčný vlastní více bytů. Však je možné v katastru nemovitostí si to najít. A pokud nájemce tam má trvalé bydliště, tak to je už pak lahůdka (protože se na ohlašovně musel prokázat nájemní smlouvou).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků