Daň z autorské činnosti

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2008 15:15

Známý se na mě obrátil s dotazem:
Přivydělává si psaním různých básniček - jak je to ohledně daní, pojištění, atd? Jde o pár tisíc za rok, vedle toho má "normální" zaměstnání.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 4. 2008 15:19

Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2008 15:40

Ok, díky.
Jen upřesnění - píše se tam "do novin, časopisů, rozhlasu, televize", ale co když mu vyjde knížka (sbírka básní), ať "celá" - je jediným autorem, nebo je autorem části (sbírka básní více autorů). Je tam nějaký rozdíl?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 7. 4. 2008 15:43

Tak to zdaňuje jako podnikání ... tj dle § 7 jako běžný živnostník s tím rozdílem, že z toho nemusí platit sociální pojištění :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2008 16:01

....a od jaké částky? Nebo i když je to jen pár tisíc za rok, tak kvůli tomu musí dělat dańové přiznání?
A zdravotní pojištění z toho platit musí?

(I když si ho už platí z "normálního" zaměstnání).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 7. 4. 2008 16:34

Od částky 1 Kč ... zdravotní pojištění ano ... ale z vedlejší činnosti ... takže z reálného zisku (zisk * 0,5 * 0,135) ... žádné minimální zálohy se vztahovat nebudou ... jenom koncoroční doplatek :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 4. 2008 08:30

No, zatím díky, předal jsem mu to.
Teda dneska psát básničky tak leda lásce na okno, ale vydat knížku, to je jenom votrafa - fuj :-(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 18. 4. 2008 15:26

Když je někdo zaměstnaný, nebo podniká a k tomu si občas přivydělává přes autorský zákon tak to má jako vedlejší činnost, tudíž defakto platí odvody, finanční, sociální, zdravotní jen z vydělaných peněz. Když ale takový člověk přestane podnikat nebo odejde ze zaměstnání a je tudíž bez příjmu, jen občas někde napíše článek a dostane za to jako autor pár peněz, pořád to je jako vedlejší podnikání?
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 18. 4. 2008 18:05

Ne ...

Pokud nemáte zaměstnání s příjmem nad cca 90 000 Kč ročně, nebo nejste důchodce (jakýkoliv) či student tak podnikání (ať už živnost nebo příjmy podle autorského zákona - podnikání je u fyzické osoby jenom jedno a nejde to rozdělit) je hlavní činností. Tudíž zálohy na důchodové pojištění a zdravotní pojištění v minimální výši :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 19. 4. 2008 13:22

Jo, takhle nějak si představuji, že to asi bude.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Bambule76 23. 5. 2008 09:51

Mam podobny problem, prispivam do internetoveho casopisu clankama, do ted to bylo vicemene na cerno par tisic mesicne - majitel stranek to moc nechtel resit..... (jsem prestarla studentka, dite mam, ale materskou ani RP nepobiram, jen si platim zdravotni jako os. bez. zdan. prijmu) Od r. 2008 se castka i pocet clanku zvysil a ja uz bych to chtela zlegalizovat. Jak na to? Je potreba ZL?
Bambule76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 5. 2008 12:18

Ne není potřeba ŽL ... jenom se musíte nahlásit jako podnikatelka na zdravotní pojišťovně a na FU ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bambule76 25. 5. 2008 10:14

Dekuji za zpravu. Jeste bych potrebovala vedet, zda se to da zdanit zpetne za rok 2007, maj. stranek ted na me tlaci, ze to chce. Ale ja mam dane uz davno vyrizene - v breznu. Spolecne zdanene s manzelem, hypo apod. Diky za zpravu.
Bambule76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 25. 5. 2008 19:48

Dá se všechno ... dodatečné přiznání ... samozřejmě by musel i manžel ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaatekat 26. 6. 2008 17:12

Ja mam podobny dotaz...sem tam pisi neco na net a sem tam z toho neco i vydelam. Problem je, ze v CR nemam zadny prijem, mam ho v zahranici v ramci EU, jak potom probihaji dane v mem pripade? :shock:
Kaatekat
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IXOXI 14. 7. 2009 20:16

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak mám jako student postupovat v případě autorské činnosti pro média. Spoustu informací jsem našel zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/autorsk ... ovinnosti/
Nicméně si nejsem úplně jistý, a proto bych si to raději ověřil.

1) Příjem pod 7K měsíčně (od jednoho subjektu)
O vše se stará zaměstnavatel a já se nemusím o nic starat. Je to tak?
2) Příjem nad 7K měsíčně (od jednoho subjektu)
Na konci roku musím podat daňové přiznání. Je potřeba ještě něco?

Za případné odpovědi předem děkuji.
IXOXI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zbynek.sk. 29. 9. 2009 12:08

Dobrý den všem,
prosím, potřeboval bych poradit.
1)
Mám trvalý prac. poměr, nejsem ani na vedlejšák OSVČ, ale napsal jsem knihu a dostal autorský honorář. Je povinost odvádět z něj zdravotní a sociální pojištění? Jsem tedy povinen podat přehled na ZP a sociálku? Musím se nahlásit na FÚ? Jestliže ano, mohu si odečíst paušálem výdaje 60 %, včetně tedy do daní?
2)
Jaká je nezdanitelná část za rok 2009, tedy výdělky "bokem", které se nemusejí nikde uvádět?
3)
Když někdo podniká "na vedlejšák", má k tomu tedy trv. PP, týká se ho též minim. daň?
4)
Jestliže si někdo uplatňoval do daní životní pojištění, to zrušil, musí to dodanit. Jak se to technicky provede? Ty částky, které upltňoval, sečte a přičte si je k daňovému základu? Je to takto jednoduché?

Předem moc díky za informace!
zbynek.sk.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dandenka 19. 11. 2009 09:05

Ráda bych se zeptala, na jaký portál přispíváte? Také píšu, ale bez odměny. Děkuji
Dandenka
Kolemjdoucí


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron