Daň z autorské činnosti

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2008 15:15

Známý se na mě obrátil s dotazem:
Přivydělává si psaním různých básniček - jak je to ohledně daní, pojištění, atd? Jde o pár tisíc za rok, vedle toho má "normální" zaměstnání.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 4. 2008 15:19

Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2008 15:40

Ok, díky.
Jen upřesnění - píše se tam "do novin, časopisů, rozhlasu, televize", ale co když mu vyjde knížka (sbírka básní), ať "celá" - je jediným autorem, nebo je autorem části (sbírka básní více autorů). Je tam nějaký rozdíl?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 7. 4. 2008 15:43

Tak to zdaňuje jako podnikání ... tj dle § 7 jako běžný živnostník s tím rozdílem, že z toho nemusí platit sociální pojištění :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 4. 2008 16:01

....a od jaké částky? Nebo i když je to jen pár tisíc za rok, tak kvůli tomu musí dělat dańové přiznání?
A zdravotní pojištění z toho platit musí?

(I když si ho už platí z "normálního" zaměstnání).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 7. 4. 2008 16:34

Od částky 1 Kč ... zdravotní pojištění ano ... ale z vedlejší činnosti ... takže z reálného zisku (zisk * 0,5 * 0,135) ... žádné minimální zálohy se vztahovat nebudou ... jenom koncoroční doplatek :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 4. 2008 08:30

No, zatím díky, předal jsem mu to.
Teda dneska psát básničky tak leda lásce na okno, ale vydat knížku, to je jenom votrafa - fuj :-(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 18. 4. 2008 15:26

Když je někdo zaměstnaný, nebo podniká a k tomu si občas přivydělává přes autorský zákon tak to má jako vedlejší činnost, tudíž defakto platí odvody, finanční, sociální, zdravotní jen z vydělaných peněz. Když ale takový člověk přestane podnikat nebo odejde ze zaměstnání a je tudíž bez příjmu, jen občas někde napíše článek a dostane za to jako autor pár peněz, pořád to je jako vedlejší podnikání?
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 18. 4. 2008 18:05

Ne ...

Pokud nemáte zaměstnání s příjmem nad cca 90 000 Kč ročně, nebo nejste důchodce (jakýkoliv) či student tak podnikání (ať už živnost nebo příjmy podle autorského zákona - podnikání je u fyzické osoby jenom jedno a nejde to rozdělit) je hlavní činností. Tudíž zálohy na důchodové pojištění a zdravotní pojištění v minimální výši :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 19. 4. 2008 13:22

Jo, takhle nějak si představuji, že to asi bude.
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bambule76 23. 5. 2008 09:51

Mam podobny problem, prispivam do internetoveho casopisu clankama, do ted to bylo vicemene na cerno par tisic mesicne - majitel stranek to moc nechtel resit..... (jsem prestarla studentka, dite mam, ale materskou ani RP nepobiram, jen si platim zdravotni jako os. bez. zdan. prijmu) Od r. 2008 se castka i pocet clanku zvysil a ja uz bych to chtela zlegalizovat. Jak na to? Je potreba ZL?
Bambule76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 5. 2008 12:18

Ne není potřeba ŽL ... jenom se musíte nahlásit jako podnikatelka na zdravotní pojišťovně a na FU ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bambule76 25. 5. 2008 10:14

Dekuji za zpravu. Jeste bych potrebovala vedet, zda se to da zdanit zpetne za rok 2007, maj. stranek ted na me tlaci, ze to chce. Ale ja mam dane uz davno vyrizene - v breznu. Spolecne zdanene s manzelem, hypo apod. Diky za zpravu.
Bambule76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 25. 5. 2008 19:48

Dá se všechno ... dodatečné přiznání ... samozřejmě by musel i manžel ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaatekat 26. 6. 2008 17:12

Ja mam podobny dotaz...sem tam pisi neco na net a sem tam z toho neco i vydelam. Problem je, ze v CR nemam zadny prijem, mam ho v zahranici v ramci EU, jak potom probihaji dane v mem pripade? :shock:
Kaatekat
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků