Vzor faktury - Neplátce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pl4nt 27. 2. 2009 16:10

ahoj,

hledal jsem na netu a našel jsem pár vzor faktur pro neplátce dph, ale na každé z nich byl nějaký nedostatek (někde bylo napsáno uskutečnění zdanitelného ..., daň atd), které by tam neměly být (aspoň co jsem se tady dočetl).

Nemá tedy někdo pls odkaz na nějakou vzorovou fakturu, která je v pořádku?
pl4nt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 27. 2. 2009 16:22

pl4nt: a co takhle pouzit to okenko nahore, kde se pise "hledani" a je u nej tlacitko s napisem "Hledat"
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jiri R. 6. 5. 2009 17:25

Jiri R.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vari 6. 5. 2009 17:29

Jenom poznámku. DIČ tam nemá co dělat.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 5. 2009 20:47

vari: to je DIC u odberatele a to tam podle me nicemu nevadi :wink:

Spis tam dle meho nema co delat "datum zdanitelneho plneni" a podpis tam taky byt nemusi.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 16. 6. 2009 23:22

Jsem plátce DPH a v ČR dostávám vesměs faktury od dodavatelů-neplátců.

Potíž je, že docela hodně Čechů mi posílá "daňové doklady". Jeden takový přikládám v příloze: http://uloz.to/1955617/faktura.pdf (Chyby na faktuře jsem zvýraznil červeně.)

Za vystavenou fakturu je zodpovědný dodavatel, ale já jsem zodpovědný za správně odvedené/odpočtené DPH. Z faktur dodavatelů si samozřejmě nic odpočítávat nebudu, ale může mě nějak FÚ postihnout, že přijímám tyto "daňové doklady" a dávám si je do nákladů?

Snažím se argumenty přesvědčovat své dodavatele, aby mi neposílali "daňové doklady", bohužel zvyk je železná košile a každý v tom má guláš. Obvykle používají protiargumenty, že jim tuto podobu faktury poradila jejich účetní, kamarád, viděli vzor na internetu, v nějaké učebnici účetnictví apod. Já samozřejmě v tom měl ještě nedávno taky bordel a vesele jsem vystavoval "daňové doklady" i když jsem nebyl plátce, ale díky tomuto fóru jsem se dozvěděl, jak má faktura neplátce vypadat :-)

Můžu si tyto "daňové doklady" dávat do nákladů?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 17. 6. 2009 07:49

Pánové, já si myslím, že to moc prožíváte.

v Zákoně číslo 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty v §28 je popsáno, co musí obsahovat daňový doklad. Je tam toho a - l, popřípadě zjednodušený doklad a - g. Pokud doklad některou z těchto náležitostí neobsahuje, NENÍ to daňový doklad a nemůžu si jej tedy uplatnit pro odpočet DPH.

Pokud mám ale fakturu, nebo doklad od neplátce DPH, který neuvede DIČ, DUZP ( ve formě datumu, to že je na faktuře kolonka s označením DUZP nemá podle mně vliv na válcování silnic) nebo sazbu DPH znamená to, že tento doklad není daňovým dokladem ve smyslu zákona o DPH a nemůžu si jej uplatnit jako odpočet. Ale v každém případě je to výdaj vynaložený k dosažení, zajištění a udržení příjmů, tedy mi snižuje základ DPFO, popřípadě DPPO.

Přetrpěl jsem řadu kontrol FÚ, faktur s nadpisem DAŇOVÝ DOKLAD, paragonů (na formulářích paragonů je taky napsáno Daňový doklad) od neplátců DPH mám hafo a nikdy se mi nestalo, že by mi z účetnictví takový doklad vyhodili jako neplatný.

Samozřejmě je neplatný z hlediska DPH, ale jako účetní doklad snižující základ daně z příjmu je platný.

Závěr je: Jsem přesvědčen, že i neplátce DPH může použít formulář faktury pro plátce DPH. Pokud tam neuvede to DPH samozřejmě.


Protože na druhé straně je pravda, že pokud si neoprávněně uplatníte odpočet DPH jste na vině Vy a na Vás si Finančák zgustne. Vy si musíte zjistit, zda daňový doklad je skutečně od plátce DPH. Protoře přestože má všechny náležitosti daňového dokladu ještě pořád to nemusí být daňový doklad. Protože je od neplátce DPH.
TT VIA135 appl: 12.071
maps:Europe v925.5450
Citroen C3 1.6 VTi 120AT
Zdeněk Málek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 17. 6. 2009 08:35

Ja bych vedel jiny reseni, fakturu takoveho dodavatele preposlat na FU, at si klucina uzije, kdyz s nim neni rozumna rec :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 17. 6. 2009 09:27

No jo, to co píše Zdeněk Málek zní rozumně, máš pravdu, že na paragonech je předtištěno slovo "daňový doklad", ale zase se předpokládá, že používat ho budou v prodejnách, které vesměs jsou plátci DPH.

Možná jistou záchranou situace je, že na těchto "daňových dokladech" neplátců DPH je tučně napsáno "Nejsem plátce DPH"? To by mohlo stačit?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 17. 6. 2009 16:38

Já jsem přesvědčený, že to stačí.

Faktura od neplátce DPH vůbec nevstupuje do agendy DPH.

Daňový doklad ve smyslu zákona o DPH je daňovým dokladem jenom tehdy, když splňuje všechny náležitosti. Ne tím, že je na něm napsáno Daňový doklad.
TT VIA135 appl: 12.071
maps:Europe v925.5450
Citroen C3 1.6 VTi 120AT
Zdeněk Málek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 17. 6. 2009 17:58

Zdeněk Málek píše:Daňový doklad je daňovým dokladem jenom tehdy, když splňuje všechny náležitosti. Ne tím, že je na něm napsáno Daňový doklad.


Jo, asi máš pravdu.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 18. 6. 2009 18:51

Jak je napsáno níže ... do nákladů (těch dle zákona o daních z příjmů) to vleze ... do odpočtu DPH nikoliv ... taková faktura je problémem výstavce ...

Dle směrnic EU nesmí být na dokladu především DIČ - to smí v komunikaci mimo FU použít jen plátce DPH (je to taky mimo jiné zakotveno v zákoně o správě daní a poplatků) ... ostatní údaje by tam taktéž neměly být, aby nedošlo k možnou záměnou s daňovým dokladem ... uvádí se, že především "daňový doklad", "datum uskutečnění zdanitelného plnění" a jakákoliv zkratka "DPH" nebo "VAT" mohou mít za následek záměnu s daňovým dokladem ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 18. 6. 2009 19:07

ech, tak DIČ tam právě mám a nemůžu dodavatele přesvědčit, aby ho na faktury nedávali.

Na druhou stranu, DIČ je jen číslo, nějaký údaj, který mj. slouží pro komunikaci s FÚ.

V zákoně o správě daní je přímo napsáno, že DIČ nesmí být na faktuře? Odkaz na zákon by snad byl pádný argument.

(Mimochodem, ten zákon se bude rušit a nahradí ho daňový řád, pak to bude zase jinak?)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 6. 2009 18:55

V zákoně je, že DIČ se používá při komunikaci s FU, pokud jiný zákon nestanoví jinak ... a u neplátce DPH nestanoví ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 15. 5. 2013 14:58

Pekna reklamni vlozka - 2 prispevky na foru a v obou ciste nahodou "doporucuje" jednu konkretni sluzbu :roll:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků