Daň z pronájmu bytu vs. hypotéka a paušál

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod elinor 17. 4. 2017 20:36

Díky moc.
Na netu jsem narazila na názory, že to jde o bezúplatný převod, např. tady https://www.novinky.cz/finance/196059-p ... anich.html cit.: Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví
V případě převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví na odpisy zapomeňte. Od 1. 1. 2008 nelze podle § 27 písm. ch) zákona o daních z příjmů odpisovat majetek, jehož bezúplatné nabytí bylo předmětem daně darovací a bylo v době nabytí od daně darovací osvobozeno. To se vztahuje i na případy, kdy došlo k bezúplatnému převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví. V těchto případech nelze z pronajímaného bytu uplatnit odpisy, a to počínaje rokem 2008.


Takže nejdřív převést do osobního a až budu chtít pronajímat, tak nechám ocenit znalcem a tuto cenu budu brát jako vstupní pro výpočet odpisů.
Omlouvám se, jsem začátečník. Uvítám rady i odkazy. Snažím se něco načíst, ale někdy jsou informace protichůdné.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 20. 4. 2017 20:56

Já čtu zase trochu jinou literaturu: http://www.ployer.cz/dotaz.php?id_dotazu=251
Přípdně si můžete přečíst ty rozsudky v tomto příspěvku uvedené.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 21. 4. 2017 05:42

Rope díky. Máš můj obdiv za odbornost, perfektní přehled a za to, že se nám, laikům, věnuješ.

Já se snažím dopídit relevantním informacím, ale je to složité. Včera jsem pečlivě studovala sérii článků daňového poradce. V článku http://www.penize.cz/dan-z-nabyti-nemov ... re-na-dane se také zabývá pořizovací cenou v případě družstevního bytu převedeného do osobního vl. cit.:

Pokud se nabyvatel chystá byt pronajímat, měl by zohlednit zejména následující skutečnost:
- je-li převod bytu smluvně dohodnut jako bezúplatný, může ho nabyvatel v okamžiku zahájení pronájmu ocenit reprodukční cenou a oproti příjmům z pronájmu uplatnit odpisy z této ceny,
- je-li převod bytu smluvně dohodnut jako úplatný, je odpisovou základnou nabývací cena, která je ve většině případů pouze symbolická, například dva tisíce korun. Uplatněný odpis tak v tomto případě výši daňového zatížení téměř nesníží. Nicméně i tato situace může mít řešení – pronájem se zahájí až po pěti letech od nabytí bytu.


Takže tento daňový poradce je názoru, že převod může být bezúplatný a dokonce v tom vidí výhodu, protože se byt ocení hned při zahájení pronájmu a ta cena bude vstupní cenou pro výpočet odpisů.
V případě úplatného převodu (který Ty vidíš jako správnou možnost), by se odpisy dle článku stanovily z nabývací ceny. Dle článku se doporučuje zahájit pronájem po 5 letech od nabytí, kdy se byt musí ocenit.

To jako fakt v případě úplatného převodu nemohu ocenit nemovitost v roce nabytí a z té ceny počítat odpisy?
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2017 20:46

Kdybys vedl podvojné účetnictví tak by ti to bylo jasné.

1. nákup družstevního podílu ve výši 990 000 Kč
2. doplatek družstvu ve výši 10 000 Kč
Kolik jsi utratil za ten byt? A neříkej, že nulu nebo 10 000 Kč.

Při úplatném převodu nemůžeš použít reprodukční pořizovací cenu. A znovu opakuji, převod bytu z družstva na člena družstva je úplatný vždy. To je jenom výkladový problém jednoho slova v zákoně o vlastnictví bytů, který navíc už dva a čtvrt roku neplatí.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 22. 4. 2017 08:13

Kdybych rozuměla ekonomice, tak by mi to mělo být jasné. Ale ekonomika byla pro mne snad nejtěžší předmět a vůbec jsem ji nechápala. Není to omluva, ale vysvětlení - fakt jsem na to blond, ale snažím se nastudovat, co je jen možné.
Ale konkrétně:
1. nákup družstevního podílu v roce 2008 za 1 250 000 Kč
2. doplatek družstvu při převodu - letos v září - asi nic - ještě nevím, neviděla jsem návrh smlouvy - vše je doplaceno, platí se 3 000 za sepsání smlouvy.
3. technické zhodnocení - letos - rekonstrukce odhadem 250 000 Kč.

V bytě bydlím, ale ráda bych změnila lokalitu a tento byt si nechala a pronajímala - horizont - možná rok, možná nikdy, pokud neseženu odpovídající byt.
Otázky kolem pronájmu mne ale zajímají nejen pro tuto úvahu, ale zvažuji nákup investičního bytu. Takže chci být připravena.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 22. 4. 2017 20:08

1. já si myslím, že převodem bytu z družstva na tebe se prostě jenom změní aktivum "družstevní podíl" na "nemovitou věc". A protože pořízení bytu je "teď" tak nelze použít ustanovení o reprodukční pořizovací ceně (znalečáku na začátku pronájmu). Ale zařadil jsem si to mezi dotazy na poradu v pondělí :-)
3. bacha co je technické zhodnocení a co oprava
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 23. 4. 2017 05:44

Technické zhodnocení je oříšek, snažím se nastudovat, co se dá. Konkrétně si myslím:

1. Technické zhodnocení: vybourání umakartového jádra a jeho nahrazení zčásti ytong, zčásti sádrokarton, nebude zachován původní půdorys koupelny, obklady, nahrazení vany sprchovým koutem. Dále v kuchyni instalace spodních skříněk vč. dřezu, stržení původního nalepeného lina a vyrovnání podlah samonivelací. Instalace stavebního pouzdra pro dveře - dveře se budou zasouvat do jednoho pouzdra éclisse zákryt nebo jap unibox. Instalace posuvných dveří, instalace posuvně kyvných dveří, zednická úprava po odstranění zárubní - 1 otvor bude bez dveří.

2. Jasná oprava: vestavné spotřebiče do kuchyně, pár horních skříněk, výměna vstupních dveří do bytu i když budou bezpečnostní a protipožární. Vymalování. Odstranění původních kovových zárubní a starých dveří a nahrazení novými zárubněmi a dveřmi u stejného typu otevírání.

3. Váhám:
a) v rámci rekonstrukce koupelny výměna WC mísy za systém bez oplachovacího kruhu - kus za kus nebo vylepšení?
b) v koupelně a WC bude lino, původně bylo lino (resp. už není - strhla jsem ho na beton a nyní je tam natřený beton), ale bude tam vyrovnávka podlahy - to lino je asi jen oprava - kus za kus? Asi se nebude ani lepit- nechci lepidlo, pokud možno - prý do 20 m2 není potřeba lepit - mám vybráno těžké zátěžové lino.
c) obdobně chodba, kuchyň, dětský pokoj - všude stržení původního lina, samonivelace, pokládka nového lina, které nechci, aby bylo lepeno, snad jen v místě přechodu místností (v místech původních prahů - všude stejný dekor lina. Vyrovnání podlahy bych myslela technické zhodnocení, ale lino vč. pokládky je stejný materiál a asi nebude lepeno - nebude spojeno s podkladem.
d) Nová elektřina pro koupelnu a kuchyň. Hliník za měď, samostatné připojení pro pračku, sušičku, troubu - přikláním se k technickému zhodnocení.

Takže další otázkou je, že faktura bude znít na rekonstrukci bytu, max. bude rozdělena na práci, materiál a zařizovací předměty. Jak oddělit co je oprava a co TZ?

A. Když to tak vidím, jak je to složité - pokud bych pronajímala do 5 let od převodu do OV, tak raději využít paušál a 6. rok odpis že bych nechala byt ocenit? Jde to tak vůbec?
B. Raději pronajímat až 5 let po převodu do OV.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 23. 4. 2017 14:41

Ono je to třeba rozdělit na 3 části:

Pořízení nových samostatných věcí - to jsou kuchyňské spotřebiče, nepřipevněná lina a koberce
Technické zhodnocení bytu - nové jádro včetně umyvadel, van, sprcháčů, mísy, instalace posuvných dveří, instalace vstupních dveří (rozhodně budou mít nové vlastnosti bezpečnostní a protipožární), odstranění dveří, nová elektřina (když už budete dělat reko podlah, tak natáhněte novou elektřinu všude)
Oprava bytu - výměna dveří

No a zbývají mi ty skříňky do kuchyně - to nedokážu posoudit:
a) budou pevně spojeny s bytem (já bych řekl, že ano)
b) byly tam skříňky
c) bylo jich tam stejně / podobně?

A. nejde
B. Já si myslím, že je to zbytečná opatrnost. Mezi námi ... opravdu si myslíte, že vám to přiznání někdo přijde zkontrolovat, pokud nejste velkopodnikatelka, plátce DPH?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 23. 4. 2017 16:38

Rope díky, že se mnou takto "pokecáš". Tady doma nemám s kým.

Začnu B.: asi na kontrolu nikdo nepřijde, ale mám ráda, když něco dělám, tak to dělám pořádně a v rámci mých možností co nejlíp. Takže jestli mi vyjde hypotéka na garsonku, tak tu garsonku budu pronajímat a chci uplatňovat náklady v reálné výši. Proto mě zajímá i případný pronájem bytu, v kterém momentálně bydlím. Tak teď nasávám informace z oblasti pronájmu a jeho zdanění. Asi to vše zbytečně řeším. Opravdu nejsem velkopodnikatelka, i tu garsonku beru jen jako pro rezervu, kdyby se s našima něco stalo a nemohli se sami o sebe postarat, budu ráda, že jsou jen o patro výš.

K výměně vstupních dveřích - jsem si myslela, že je to jako s okny - jiný materiál i jiné vlastnosti (teda při zachování počtu skel a rozměrů původního otvoru). Nové dveře obdobných vlastností jako původní asi neseženu, měla jsem pocit, že už dnes musí odpovídat třídám bezpečnosti tak jako tak. Takže kdybych původní panelákové vstupní dveře vyměnila za nové nějaké základní třeba tyto http://www.bezpecnybyt.cz/protipozarni-bezpecne-dvere/ tak to bude taky technické zhodnocení? Jak by vypadala oprava výměnou?

Elektriku bych měla měnit všude, ale nebudu. Jednak mi na to nezbudou prachy a jednak mi dá zabrat rekonstrukce dvou koupelen najednou plus ten zbytek mého bytu.

Kuchyň - původní linka rovná, nová bude do L a bude víc skříněk.

Jo a aby to bylo ještě složitější cca v roce 2011 jsem měnila (a platila si sama) okna dvouskla za trojskla - takže technické zhodnocení.

Takže závěr - vykašlat se na pronájem tohoto bytu nebo ho pronajímat až za 5 let. :-)

No, ale mi stejně vrtá hlavou, jak by se spočítala vstupní cena, když 2008 nákup členské podílu, 2011 TZ okna, 2017 TZ koupelna, kuchyň, vstupní dveře a začátek pronájmu např. 2020 (tj. 3 roky po převodu do OV). To by se ty ceny jen tak sečetly nebo by se tam použil nějaký koeficient inflace či jak to nazvat?
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 23. 4. 2017 18:43

http://www.testyzucetnictvi.cz/slovnice ... zhodnoceni

elinor píše:Já se snažím dopídit relevantním informacím, ale je to složité. Včera jsem pečlivě studovala sérii článků daňového poradce.


Předně myslet si ze pronajem to bezpracny pasivni zisk je osidne :-) a to dane jsou teprve to jednoduzsi z toho :-)

-- 23. 4. 2017 19:47 --

Rop píše:1. já si myslím, že převodem bytu z družstva na tebe se prostě jenom změní aktivum "družstevní podíl" na "nemovitou věc". A protože pořízení bytu je "teď" tak nelze použít ustanovení o reprodukční pořizovací ceně (znalečáku na začátku pronájmu). Ale zařadil jsem si to mezi dotazy na poradu v pondělí :-)
to si nemyslm, pro ucely odpisu podle selske logiky muze pouzit znalecky posudek. Vyhoda moznosti pouzit porizovaci cenu je, ze v pripade BJ (netyka se zrejme domu, jen bytu) se nemusi ponizovat o pozemek a v pripade rustu cen je trzni cena vzdy vyrazne vyssi jak ZP.

Tzn. tva vstupni cena bude dle ZP k datu zahajeni pronajmu a tedy i odpisu a tedy zhodnoceni 5 let predtim, nez jsi vubec zacala pronajimat apod. neni mozne zapocist = na hodnotu odpisu bude mit minimalni vliv v tvem pripade a ZP staci udelat i zpetne k datu zahajeni pronajmu, nemusis se tim nyni vubec zabyvat, na konci brezna pristiho roku postaci zavolat nekomu, kdo je zapsan v seznamu znalcu a do tydne a za 2000,- mas hotovy ZP, vezmes cenu stavby (cenu pozemku nesmis zahrnout do odpisu) a podle vzorce vypocitas odpis (je v prvnim roce nejmensi).

Na cenu ZP ma nejvice vliv plocha, umisteni, vybaveni, cihla/panel, stav a jede se podle ocenovaci vyhlasky, ktera se nekolikrat rocne meni a zohlednuje inflaci a dalsi jak rikas, maji na to programy, zadaji vstupy a vypadne jim to, prace na pul hodiny.
Naposledy upravil vpe dne 23. 4. 2017 19:47, celkově upraveno 1
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 23. 4. 2017 19:19

Ale já přeci nepíšu, že je to bezpracný pasivní zisk nebo že to očekávám. Naopak, garsonku pořizuji jako rezervu pro své rodiče a na pronájmu rozhodně nezbohatnu - čeká mě tam spousta práce a výdaje. Z mého bytu chci pryč, kousek dál od budoucí tramvajové dráhy, ale byty tu nejsou, takže pronájem současného bytu je spíš teorie. Ale protože u pronajatých nemovitostí musí být shodný systém - buď reálné náklady nebo paušál, tak proto se zajímám, co teď udělat, abych v budoucnosti nenadávala, že jsem měla dnes podniknout to a to. Prostě letos požádám o převod svého bytu do OV, budu makat na garsonce a pak se uvidí.

V každém případě Ti vpe děkuji za názor, taky bych myslela, že znalecký posudek na začátku pronájmu je nejobjektivnější. Ale dost věřím Ropovi. Takže jsem vlastně ráda, že to fakticky řešit nemusím. Garsonka je jasná - je v OV a bude na to kupní smlouva.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 23. 4. 2017 19:38

Pokud byty nejsou tak stary snadno prodej a kup si novy :-)

Ja vim co pise rop, ale prevod DP do OV prece neni klasicky uplatny prevod:
hodnota-odpisu-pri-prevodu-druzstevniho-bytu-do-vl.html
http://jablonecky.denik.cz/podnikani/ho ... do-vl.html

Z toho jde cist, aniz tedy vim zda tvuj podil nabydes uplatne nebo bezuplatne, ze v pripade druzstevniho bytu se dela ZP - je tak?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 23. 4. 2017 21:09

Jo ještě mě napadla jedna maličkost - vstupní dveře - jejich výměna bude pravděpodobně výměna dveří SVJčka (dveře budou majetkem celého SVJ), takže tam ten výdaj si nikdy neuplatníš - to samé platí o těch oknech.

U těch dveří a oken je to tak, že pokud stávající technologii již nelze koupit. Teď tam máš RC1 a koupíš RC3 - to by bylo technické zhodnocení (kdyby to nebylo tedy SVJéčka - protože u dveří vlastníš jen jejich zadní stranu).

Kuchyň tedy bude technickým zhodnocením (bez spotřebičů)

VPE - článek z roku 2008 - soud judikoval jinak v roce 2012
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 23. 4. 2017 21:15

Přesně tak, jak je to v tom článku, jsem si myslela, že to bude, tj. znalecký posudek. Ale pak jsem si přečetla např.:
http://www.adar.cz/online-poradna/4705- ... vniho-bytu
a ještě další články v podobném duchu a začala jsem pochybovat. A proto ty moje dotazy tady.
Díky za reakci.

-- 23. 4. 2017 22:21 --

Tak ty okna jsme si museli měnit sami na každý za své náklady za hotové a taky každý u jiné firmy a v jinou dobu (Kocourkov). Dlouho vládli družstevníci, nyní jsou v převaze vlastníci. Čí jsou dveře bytu budou řešit stanovy SVJ nebo zákon či vyhláška?
Okna i dveře bych zhodnotila, pokud by byl znalecký posudek - aspoň laicky myslím, že vyšší hodnotu má byt s neprofukujícími okny a s dveřmi novými.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 23. 4. 2017 21:51

Rop píše:Jo ještě mě napadla jedna maličkost - vstupní dveře - jejich výměna bude pravděpodobně výměna dveří SVJčka (dveře budou majetkem celého SVJ), takže tam ten výdaj si nikdy neuplatníš - to samé platí o těch oknech.

U těch dveří a oken je to tak, že pokud stávající technologii již nelze koupit. Teď tam máš RC1 a koupíš RC3 - to by bylo technické zhodnocení (kdyby to nebylo tedy SVJéčka - protože u dveří vlastníš jen jejich zadní stranu).

Kuchyň tedy bude technickým zhodnocením (bez spotřebičů)

VPE - článek z roku 2008 - soud judikoval jinak v roce 2012


1) ohledem zhodnoceni bude asi nejlepsi si precist zakon: http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich ... aragraf-33 a coe ci je v prohlaseni vlastnika

2) ten judikat ma jake cislo?! Pokud je to tak, nezbude nez cekaci lhuta 5 let (a uz se asi vyplati to po nabyti hned prodat (prvni prodej by nemel byt zatized DP) a nasledne koupit zpet za stejnou cenu = vstpni cna, to by vyslo na 4% ktere se myslim vyplati s ohledem na rozdil trzni a znalecke ceny a na odklad odpisu 5 let). Zase maji vyhodu druzstevnici, ze byli usetreni dani z prevodu, dnes z nabyti...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků