Jak se zaměstnat u vlastní s.r.o?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod trada85 13. 9. 2014 09:59

Dobrý den
Asi to už někde na netu bude, ale googlem se mi nedaří vyhledat případ podobný mému.
Jsem osvč živnost volná, danový pausal. Uvažuju o založení sro kde bych byl (pravděpodobně) jediným majitelem (společníkem) a zároven (asi) jediným jednatelem. Zároven bych si ponechal živnost odkud bych měl stále určité příjmy.
Pro sro by pracovalo pár dalších osvč. Pro firmu bych ale chtěl intenzivně pracovat i já sám. Jde mi o to, jak s tou sro spolupracovat jako osvc. Forma spolupráce by byl relativně pravidelný přísun "přidané hodnoty" do firmy, např. programování na projektech firmy.

Četl jsem někde že je možné být společníkem a jednatelem u sro a být stále osvč. Už ale prý není možné takto (jako osvč) fakturovat dané (své) firmě. Je to pravda?

Jaký jiný způsob byste mi doporučily pro práci pro svou s.r.o? Je asi možnost se zaměstnat jako normal zaměstnanec, ale pak platím daleko větší sociální a zdravotní pojištění než u osvč?

-- 13. 9. 2014 11:14 --

A ještě se zeptám, lišila by se situace nejak kdybych misto sro zalozil treba společnost typu ltd (v anglii nebo jinde)? Případně kdybych založil jak ltd. tak i sro?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 13. 9. 2014 11:59

Co tak pozoruji, tak u softwarových projektů a startupů je anglické Ltd poslední dobou docela populární.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod xtonda 13. 9. 2014 13:30

No vzhledem k tomu, jak se pod záminkou švarcsystému chystají pogromy na OSVČ, tak o tom jak s co nejmenšími odvody provozovat one man s.r.o. či cokoliv jiného bez hrozby nějakého prudění ze strany FÚ či úřadu práce taky docela uvažuji.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 13. 9. 2014 15:02

Pak ale musíš vést podvojné účetnictví, vyplňovat desítky stran daňového přiznání a různých rozvah, výkazů a příloh k tomu všemu. Rapidně naroste administrativa. K ruce musíš mít právníka, protože je velmi jednoduché udělat chybu (např. nemá-li jednatel smlouvu o výkonu fce, nemůže si vyplácet odměnu, což podle mě většina lidí netuší), a takových chuťovek je víc.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod trada85 13. 9. 2014 16:07

No to je všechno hezke :-), ale k tematu tu zatim nenic nic :-) (myslim jako primo radu co jde a co je nejlepsi pripadne).

Zalozit ltd. nebo sro uz jsem rozhodnuty (jde i to ze osvc ruci celym svym majetkem atd.) a jednoduse na pristo projekty chci mit firmu uz, ne živnost.

Jak je to tedy nejlepsi, je mozno vystavit fakturu na tuto firmu?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 13. 9. 2014 16:28

Možné je všechno. Jenom finančák ti to z příjmů dle § 7 hodí do příjmů dle § 6 a škrtne ti náklady a zvýší základ pro sociální a zdravotní ... a pokud to budeš dělat víc než rok ... tak pravděpodobně na tebe podá trestní oznámení pro spáchání trestného činu krácení daně. Stačí ti to takhle?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omgf 15. 9. 2014 07:21

Jako jednatel společnosti by sis měl vyplácet odměnu na základě smlouvy o výkonu funkce. To znamená, že se to bude danit klasicky jako zaměstnanecký poměr. SRO si tvoje odměny dá do nákladů.
Jako jediný společník si můžeš místo odměn vyplatit podíly na zisku, efektivní daň je pak 31,25% (19% daň ze zisku SRO, z toho co si vyplatíš pak srážková daň 15%).

ŽL je ve většině případů výhodnější daňově (paušál, poloviční odvody na soc. a zdrav).

No a Ltd. - pokud bude řízeno z ČR, mělo by si tady zřídit stálou provozovnu a zapsat jí do OR.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 15. 9. 2014 09:48

Stálá provozovna není totéž co organizační složka a to ani vzdáleně.

-- 15. 9. 2014 09:50 --

Mimochodem, jak je to aktuálně s nemocenskou? Už je možné se k nemocenskému pojištění přihlásit z titulu funkce statutára? Dřív kvůli tomu vznikaly průšvihy se souběhem funkcí, protože na jednatele/členy představenstva se nevztahovalo, tak si uzavírali pracovní smlouvy na řídící funkci, což ale nebylo možné (s výjimkou let 2012-13, ale letos to zase padlo...). Toto by mohl být problém.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod trada85 18. 9. 2014 14:27

omgf píše:Jako jednatel společnosti by sis měl vyplácet odměnu na základě smlouvy o výkonu funkce. To znamená, že se to bude danit klasicky jako zaměstnanecký poměr. SRO si tvoje odměny dá do nákladů.
Jako jediný společník si můžeš místo odměn vyplatit podíly na zisku, efektivní daň je pak 31,25% (19% daň ze zisku SRO, z toho co si vyplatíš pak srážková daň 15%).

ŽL je ve většině případů výhodnější daňově (paušál, poloviční odvody na soc. a zdrav).

No a Ltd. - pokud bude řízeno z ČR, mělo by si tady zřídit stálou provozovnu a zapsat jí do OR.


A v případě vyplácení odměny na základě smlouvy o výkonu funkce, tak celkove daně jsou naprosto shodné se zaměstnaním, tzn zhruba co jsem tak pocítal daně vyjdou na 44,45 %, správně?
trada85
Návštěvník

Odeslat příspěvekod omgf 20. 9. 2014 10:01

Ano, daní se to jako zaměstnanec. Výpočet je opticky správně, ale není tam uvažováno s úsporou na dani z příjmů právnické osoby. Mzda a související odvody jdou do nákladů, takže se ušetří 19% na DPPO.

Příklad:
zisk 1 milion, chci vyplatit 200 tisíc jednateli před zdaněním, ať už jako podíl na zisku nebo jako mzdu. Prostě i s odvody max 200 tisíc.

a) podíly na zisku
daň DPPO 19% - 190 tisíc
výplata podílu jednateli 200 tisíc, z toho se srazí 15% srážková daň 15%
Ve firmě zbylo 810 tisíc zisku

b) mzda
Výplata včetně odvodů 200 tisíc
Zisk firmy je tedy o 200 tisíc nižší, místo milion se daní 800
Daň DPPO 19% je 152 tisíc, takže oproti variantě a) vznikla úspora na dani 38 tisíc. Ta ale zůstává ve firmě, jednatel v této variantě dostává "čistého" méně, než ve variantě a)
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smoldak 31. 12. 2016 12:35

Dobrý den,

rád bych oživil toto téma. Z toho, co jsem v tomto vlákně, ale i v jiných tématech na internetu vyčetl jsem pochopil následující, respektive že následující by mělo být daňově i legislativně v pořádku.

1) Smlouva o výkonu funkce jednatele - ve smlouvě mám sjednanou odměnu 2 500 Kč měsíčně. Z toho platím srážkovou daň a zdravotní pojištění. Čistá odměna je 1 966 Kč.

Od 1.1.2017 bych rád ještě následující:

2) Pracovní smlouvu s minimální mzdou na činnost, která se nekryje s obchodním vedením společnosti. Z této pracovní smlouvy by se mi platilo sociální a zdravotní pojištění

3) Do třetice bych sám se sebou rád uzavřel DPP na další činnost, která se nekryje ani s obchodním vedením společnosti, ani s prací, která bude vykonávána na HPP z bodu č. 2. Na základě DPP se bude jednat například o administraci a správu vlastních webových stránek.

Jde mi o to být sociálně pojištěn, ale zároveň minimalizovat náklady. Tzn. platit odvody de facto jen z pracovní smlouvy na HPP dle bodu 2 Lze to takto udělat? Bojím se, aby mi nakonec nepřišel FÚ, nesečetl všechny ty mzdy a nedoměřil mi zpětně odvody. To by pro mne nebylo ekonomicky udržitelné. V opačném případě bych musel zůstat o varianty, kdy si veškerý zisk platím formou podílu na zisku. Přece jen bych ale raději tuto cestu, kterou jsem výše popsal, a tudíž i platil nějaké ty odvody.

Je to v pořádku?

Díky za rady.
smoldak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod glock69 31. 12. 2016 13:40

Pokud máš ve smlouvě o výkonu funkce jednatele sjednanou měsíční odměnu 2.500 Kč, tak by jsi měl odvádět i sociální pojištění.
DPP může narazit u inspektorátu práce, neměla by nahrazovat pracovní smlouvu, takže třeba ji dobře sepsat.
glock69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smoldak 31. 12. 2016 13:46

Upřesním, odměna je ve smlouvě o výkonu funkce sjednána na 2 499 Kč. Takže sociálnímu pojištění nepodléhá.

Jde mi ale o ten princip, mohu mít tyto tři smlouvy a odvádět odvody jen z HPP? Nebo mi to všechno finančák při kontrole sečte do jednoho příjmu a vyměří mi odvody? Nerad bych se do té situace dostal.

1) Smlouva o výkonu funkce jednatele - srážková daň a zdravotní pojištění
2) HPP s minimální mzdou - odvody a daně v plné výši (maximálně uplatním slevu na poplatníka)
3) DPP na úplně jinou činnost jak první dvě smlouvy - odměna do 10 tis. Kč - bez odvodů, případne jen srážková daň.

Díky. :-)
smoldak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod glock69 31. 12. 2016 13:58

Ta koruna je docela zásadní...
Teoreticky můžeš, praxi ukážou až případné kontroly....
glock69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smoldak 31. 12. 2016 14:00

No, to vím, že teoreticky můžu. :-D

Proto se zde ptám na zkušenosti, případně na nějaký fundovaný názor. :-))

Ale i tak díky za reakci.
smoldak
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků