Plat z prostředků EU

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod marcoR2D2 13. 3. 2015 11:21

Ahoj, vykonávám stáž v instituci EU, kde dostávám měsíční grant. Jedna část slouží jako plat, druhá má pokrýt ubytovací náklady. Pochopil jsem §4 zákona o dani z příjmu správně, že takovýto příjem nepodléhá v ČR daňové zátěži (otázka č. 1)? Viz níže.

Za předpokladu, že se mě netýkají daňové zákony země, v níž pobývám, budu muset při sestavování daňového přiznání v ČR dokázat, že jsem celý příspěvek sloužící na pokrytí ubytovacích náklad skutečně uplatnil na ubytování? Nebo stačí výpis z platu, kde je napsáno, že tolik a tolik je příspěvek na ubytování a orgány činné v daňové krádeži se nebudou pídit po tom, zda jsem bydlel levněji? (otázka č. 2)

Vzhledem k tomu, že tu budu asi déle, budu muset podat zdejší daňové přiznání. Funguje pak něco jako zákaz dvojitého zdanění osob v zemích EU, a tedy daňové přiznání v ČR nebudu muset vůbec řešit? (otázka č. 3)


-----------------------------------
§ 4 Osvobození od daně
...
t) dotace ze státního rozpočtu, z rozpočtu obce, kraje, státního fondu, Národního fondu, regionální rady regionu soudržnosti, podpora z Vinařského fondu, z přiděleného grantu nebo příspěvek ze státního rozpočtu, který je výdajem státního rozpočtu podle zákona upravujícího rozpočtová pravidla anebo dotace, grant a příspěvek z prostředků Evropské unie, na pořízení hmotného majetku, na jeho technické zhodnocení nebo na odstranění následků živelní pohromy, s výjimkou dotace a příspěvku, které jsou účtovány do příjmů nebo výnosů podle zákona upravujícího účetnictví
...
zh) náhrada pobytových výloh nebo příspěvek na pobytové výlohy poskytované orgány Evropské unie zaměstnanci nebo národnímu expertovi vyslanému k působení do instituce Evropské unie,

-- http://business.center.cz/business/prav ... cast1.aspx
marcoR2D2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jakubisko_ 15. 3. 2015 16:33

Řeším podobnou věc. Pouze s tím rozdílem, že jsem čas pro EU pracoval na fulltime.
Určitě není nic potřeba dokazovat. Existuje Sdělení MZV o výsadě a imunitě - http://ftp.aspi.cz/opispdf/2006/054m2006.pdf
Na jeho základě nespadají prostředky vyplacené zaměstnancům institucí do daňové povinnosti. Ovšem, jak to bude vysvětleno v daňovém přiznání (nebo zda vůbec se to tam musí uvádět) netuším. Nemá s tím někdo zkušenost?
Jakubisko_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marcoR2D2 12. 12. 2015 14:45

Nějaký update, nová zkušenost? Stačil by anglicky psaný právní dokument, který se zaobírá daňovou povinností zaměstnanců EU.
marcoR2D2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Queewee 24. 6. 2018 21:39

Dobrý den, můžu se zeptat, jak jste to nakonec vyřešili? Od října tam pravděpodobně taky pojedu na stáž a začínám pomalu zjišťovat co a jak. Rule-book EU uvádí: "Trainees are solely responsible for the payment of any taxes due on Commission grants by virtue of the laws in force in the State concerned", nicméně v ČR by měl být grant poskytovaný EU osvobozen od daně, takže buď je zdaněn v Belgii (což se mi dosud nepodařilo zjistit), nebo není daněn vůbec. Chápu to správně? Dík za vaše postřehy :) https://ec.europa.eu/stages/sites/stage ... les_en.pdf

P.S. Máte případně i nějaké tipy, jak nejlépe řešit zdravko/sociálko? Jakožto nestudent v době stáže považuji za nejvhodnější si platit sám zdravotní jakožto OBZP, případně i dobrovolné sociální. Ale teprve se v tom zorientovávám.
Queewee
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník