Došlá faktura- a neplátce DPH, správné údaje?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod nody.nody 2. 12. 2015 16:38

Jsem živnostník, OSVČ hlavní, neplátce k DPH, ale jsem přihlášen pomocí "přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty" ale jako "identifikovaná osoba" (druhé políčko), viz tady:

http://www.financnisprava.cz/assets/en/ ... 5104_6.pdf

Tedy jak to já chápu, jsem stále NEPLATCE DPH, ale jsem identifikovana osoba.
Kupoval jem tedka něco (software, zahraniční) od české firmy (přeprodejce), na živnost, poslal jsem jim IČ atd. Ale neposílal jsem jim DIČ.
Poslali mi tedka fakturu kterou jim mám zaplatit a vše sedí, až na to že tam uvedli i moje DIČ..

1) Chci se zeptat, je ta faktura správně? Podle mě by se tam vubec nemělo DIČ objevovat?

2) Jak získali moje DIČ když jsem jim ho já neposílal? Odkud ho získali a je to možné ho takto "veřejně získat" (protože to je v podstatě moje rodné číslo)...? (já jim posílal jen celé jméno, bydliště, IČ, telefon, email a poznámku že jsem neplátce DPH, DIC jsem neposílal...)
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 12. 2015 16:52

Jo, pokud člověk má DIČ, tak to ve veřejných rejstřících podle IČ lze vyhledat. A jsou weby, které to agregují, takže třeba zde http://rejstrik-firem.kurzy.cz/hledej-dph/ stačí zadat jméno a příjmení a vyjede to všechny osoby s tím jménem co mají IČ a ukáže to i jejich případné DIČ.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod nody.nody 2. 12. 2015 16:57

Díky, takže to bohužel jde vyhledat, ale je to správně i na té faktuře má to tam být? Já žádné dph přehledy ani nic takového nepodávám (jen párkrát když jsem měl příjem z EU, jsem podával nějaké hlášení, proto jsem se taky registroval), ale jinak jsem se DPH ani nedotknul, nikdy neodvedl a stále se za plátce nepovažuju, jen za identifikovanou osobu...

Má tam to DIČ tedy být? Na faktuře co mi oni poslali a kterou já mám proplatit jim. Podle mě to tam být nemá? Max možná poznámka že jsem: "Neplátce DPH, identifikovaná osoba".

-- 2. 12. 2015 18:01 --

a BTW když už jsme u toho, je možné nějak zažádat abych byl z těch veřejně dostupných rejstříků plátců DPH vymazán...? DIČ je moje rodné číslo a nemám moc zájem aby bylo takto veřejně známé.
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 12. 2015 17:06

Já sem plátce, co obnáší být identifikovanou osobou nemám moc představu. Obávám se, že vymazání je bez šance.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 12. 2015 20:07

Každý plátce, který prodává zboží či služby musí vystavit jinému podnikateli nebo právnické osobě daňový doklad (u prodeje za hotové do 10 000 Kč se vystavuje zjednodušený daňový doklad).

Na daňovém dokladu se mimo jiné uvádí DIČ odběratel a to i když je neplátce DPH.

Navíc teď to bude kontrolovat berňák formou kontrolního hlášení.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nody.nody 2. 12. 2015 22:40

Rop: Aha ok, zajímavý... Díky. Chápu to ale tedy správně že když jsem jen identifikovaná osoba k DPH a ne přímo "plátce dph", tak i když na té faktuře co mám platit bude uvedeno moje DIČ, já žádné DPH platit nebudu, ani nebude muset nic přiznávat nebo vyplňovat/hlásit (ohledně DPH pro finanční úřad)?
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nody.nody 3. 12. 2015 16:41

A především asi ještě v té faktuře ale momentálně ještě chybí toto: "Neplátce DPH, identifikovaná osoba". Jen pro jistotu, protože ta částka na faktuře je větší, chtěl bych to mít ťip ťop. To že tam není "Neplátce DPH, identifikovaná osoba" to nevadí jo?
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 5. 12. 2015 11:14

Neplátce DPH si piš na své faktury.

Ne žádné DPH neodvádíš ani nenárokuješ.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nody.nody 5. 12. 2015 11:45

ok díky moc.
nody.nody
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků