Jak napsat takovou dohodu?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod BobanekOs 16. 6. 2016 21:58

Omlouvám se za obecný název, ale netuším, jak konkretizovat.

Pokusím se to zestručnit a prosím, neodsuzujte tu situaci, ve kterých hrají roli osobní vazby a vztahy co fungovaly na ústní dohodě patnáct let.

Měl jsem dílnu v podnájmu, do které jsem nedávno nainvestoval téměř 200k (infrastruktura, odsávání a podobně), ale vše bylo montováno tak, aby bylo možné demontovat a zanechat prostor v původním stavu. Bohužel, nesehnal jsem více zákazníků, kteří také za odvedenou práci zaplatí, takže jsem to raději ukončil a prostory jsou pronajímatelem znovu pronajmuty firmě na výrobu oken, která samozřejmě moje vybavení využívá.

S pronajímatelem jsem v kontaktu, ale jednoduše si nechce znepřátelit stávajícího nájemce a mám si to vyřešit s firmou sám. Se zástupcem firmy jsem jednal a vysvětlil, ale od té doby odmítá komunikovat a nechává to vyhnít. Mohl bych to dát k soudu, nebo nějak přijít a odmontovat sám, ale to vše je spojeno s vyhrocením situace. Proto chci zapůsobit ekonomicky. Chci napsat dopis jednateli nové firmy ve smyslu:
Kód: Vybrat vše
Používáte zařízení, které není součástí podnájmu a já jsem jeho majitelem. Jestliže chtějí, mohou zařízení nadále používat, ale požaduji nějakou měsíční částku za používání. Tím, že budete nadále mé vybavení využívat, souhlasíte s těmito podmínkami. Jestliže nesouhlasíte, využívejte původní vybavení a umožněte mi demontáž technologie a její odvoz.


Když budu v situaci, že nedostanu odpověď ani na to, tak jednoduše vystavím fakturu a když ji neproplatí, tak na ně podám žalobu. Mohu poprosit o radu, zda to má takto smysl řešit a v případě že ano, jaký formát by měl ten vyzívací dopis měl mít.

Chápu, že budu nyní vypadat jako vyděrač, který chce využít situace, ale skutečně je to díky vztahům zamotané a prakticky všichni nyní využívají situace, že nemám moc možností se bránit a jak jsem psal, pronajímatel, se kterým bych měl jednat v prvé řadě, mi mezi čtyřma očima řekl, že do toho zasahovat nijak nebude, protože je rád, že tam někoho má.
BobanekOs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 17. 6. 2016 02:29

Ty nemas s najemcem zadny smluvni vztah, takze po nem zadne platby pozadovat nemuzes. To jestli pouziva tve zarizeni, je irelevantni, neni dulezite to, co se deje, ale to, co muzes prokazat u soudu. Protoze dukazni bremeno nese vzdy zalobce. On to u soudu bude popirat. Jediny s kym jsi mel smluvni vztah je pronajimatel.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod BobanekOs 17. 6. 2016 06:55

Předpokládám, že když se vše dostane k soudu, budu prokazovat já a myslím, že by to nemělo být komplikované. Prokázal jsem to již stávajícímu majiteli, ale jak jsem psal, on nijak nereaguje.

S novým nájemcem nemám žádný vztah a tak právě hledám nějaký nástroj, kterým bych jej do onoho vztahu dostal. Nenapadlo mě právě nic jiného, než napsat návrh dohody, který by měl kostru výše napsaného. A nový pronajímatel by měl možnost:
1) Nevstoupit do vztahu vůči mě, tedy přestat používat mé zařízení a umožnit mi jeho demontáž.
2) Vstoupit do vztahu vůči mě, což potvrdí právě využíváním.

Jde o to, že díky jeho postupu nebudu mít nikdy klasickou nájemní smlouvu, kde mi potvrdí, že souhlasí, takže mě napadlo, zda by byl způsob navázat ten jeho souhlas na stav nesouhlasí/nepoužívám, případně souhlasím/používám.

Jak jsem se dozvěděl, ten scénář má být takový, že na něj mám klidně podat žalobu a než se rozhodne, uplyne několik měsíců/let, které jsou ve vakuu a to jejich straně vyhovuje. Potom mi tedy řeknou "tak jste vyhrál a přijďte si odmontovat". Když bude vědět, že ho každý rok bude stát 20000,00 Kč, tak třeba nebude mít takový zájem to prodlužovat.

Jinak mě nic nenapadlo, no. Paradoxně, investice jen do materiálu byla 182000,00 Kč a práce odhaduji tak dalších 50000,00 Kč. A já jsem jim nabídl, že jim to tam nechám za 50000,00 Kč, protože do sklepa si to nenamontuju. A přesto je pro ně v tomto systému výhodnější nekomunikovat. A když tam přijedu bez ohlášení a začnu odmontovávat, bude policii úplně jedno, že mám doklady o nákupu u sebe a budu mít ještě více problémů...
BobanekOs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eL Ká 17. 6. 2016 08:49

Zde bych navrhnul utratit těch 500 Kč a poradit se s právníkem. V podstatě byste měl vše směřovat na majitele, který zadržuje Váš majetek. Samozřejmě je tu pár háčků:

Máte od majitele písemné potvrzení, že vybavení XYZ je Vaše? Máte od něj písemné povolení k montáži tohoto zařízení? Máte ve smlouvě nějakou klauzuli o demontáži do X dní od ukončení nájmu?
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod avathar 18. 6. 2016 08:54

Tak není blbej a ma na to vybaveni papíry, faktury apod., ne?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 18. 6. 2016 08:59

Jinak kouknul bych na články ohledně tech katalogovych podvodu, tam bude dobrý návod na řešení :) Uzavri s nim dohodu písemně, pokud jste oba podnikatelé, zašli mu nájemní smlouvu která vstoupí v platnost tím, ze ti do XYZ neumožní demontáž a nazdar.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 18. 6. 2016 19:08

To prave ne, i u tech katalogovych podvodu je treba vyvolat nejakou reakci (napr. platbu), bez reakce k uzavreni smlouvy nedojde.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod avathar 19. 6. 2016 11:27

No jistě, reakce bude další používání vybavení. ..
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 19. 6. 2016 19:53

Jak prokaze pouzivani vybaveni?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod avathar 19. 6. 2016 21:20

Nevydáním...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 19. 6. 2016 21:57

To není aktivita ale pasivita.
osobne2
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků