Podnikani - DAN - naklady

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Veolw 2. 8. 2016 08:14

Zdravim vsechny,

chtel bych nejakym zpusobem proniknout do zakladu podnikani a potreboval bych odpoved na nasledujici otazky. Urcite mam v planu si najit nekoho s kym to osobne prodikutuji ale nez to udelam tak me napadlo se zeptat tady na nektere otazky.

Danove priznani se podava kazdy rok. Predpokladejme ze jsem zivnostnik a nemam zamestnance. Moje mesicni prijmy jsou napr. 500 000Kc. Rocne to tedy cini 6 000 000Kc. Predpokladam tedy ze dan se bude pocitat z castky 6 000 000Kc.

Co kdyz ale budu chtit kazdy mesic cast prijmu napr. 300 000Kc vyplatit nekomu jinemu na jiny ucet. Poslu napr. na ucet 300 000Kc svemu kamaradovi. Predpokladam ze kamarad bude muset castku zdanit. Pokud to udelam tak budu na techto cislech:

Celkove rocni prijmy: 6 000 000 Kc
Celkova rocni castka odeslana kamaradovi: 3 600 000 Kc
Celkova castka ktera zustane me: 2 400 000 Kc

Moje otazky zni. Budu v tomto pripade platit dan pouze z 2 400 000Kc? Pokud ano tak znamena to ze jsem kazdy mesic mel naklady 300 000 Kc? Je mozne do nakladu zapocitat cokoliv a je nutne je nejak dolozit? Pokud budu penize posilat nekomu jinemu jak se tento naklad doklada? Vypis z uctu?


--- Dalsi otazka
Zajima me jak je to z vyhrama a soutezeme. Predstavte si eshop, ktery prodava nejaky typ zbozi a obcas chce vyhlasit nejakou soutez. Bude se jednat napr. o soutez o 5 000 Kc. Jde tato polozka do nakladu s tim ze z teto castky nemusim platit dan? Bude dan z vyhry platit vyherce?

Dekuji
Člověk, který nic neví, nevidí problém, člověk, který hodně zná, vidí moře problémů.
<-- Leonardo Da Vinci -->
Veolw
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kubik88 2. 8. 2016 09:39

Není lepší uplatnit paušální výdaje a neplést do toho kamaráda?
kubik88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrAsch 2. 8. 2016 10:59

Uplatnění paušálu - de o typ podnikání a zároveň existuje limit na výši paušálu.

Pokud není paušál, bankovní výpis sám o sobě jako doklad nestačí - musí být faktura, smlouva apod. jako podklad pro transakci.
PetrAsch
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků