Manželka osvč

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlcek66 28. 1. 2017 18:24

Ahoj, když má např.manželka živnost-obchůdek a já mám zaměstnání u jiné firmy, můžu jí o víkendech v obchodě pomáhat nebo musím být jako spolupracující osoba? Daňová poradkyně nám řekla, že nemusím, že tam normálně můžu být ...moc se nám to nezdá...
vlcek66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 1. 2017 10:05

Proč bys tam nemohl být? Šak máte určitě SJM a je jedno kdo ty Vaše příjmy zdaní - je totiž třeba si uvědomit, že příjmy z obchůdku manželky jsou společnými příjmy obou manželů. No a za druhé mezi manželi nelze sjednat pracovní poměr (to je v rozporu s NOZ - s částí rodinného práva). A konečně za třetí .... spolupracující osoba je jen prostředek daňové optimalizace. Nemá to s pracovními právy a povinnosti žádnou souvislost.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 29. 1. 2017 14:38

Jestli prodava i nebalene potraviny, tak mozna musis mit i nejaky prukaz pro pracovniky v potravinarstvi, co vydava hygienicka stanice?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod vlcek66 29. 1. 2017 17:02

No to asi ano, nějaký zdravotní průkaz, že? Ale přijde nám to jako obcházení zákonů, když např.manželce pomáhá nezaměstnaný manžel na podpoře ...
vlcek66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne2 29. 1. 2017 17:12

To se ti jen zda.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod matlu 30. 1. 2017 09:30

Mám podobný dotaz, co když jsem já OSVČ, pracuji v IT, a manželka nemá o IT ani páru, můžu z ní stejně udělat spolupracující osobu?
Lze z ní udělat spolupracující osobu když je zároveň zaměstnaná?
matlu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xkanourek 30. 1. 2017 10:43

Spolupracovat může i úklidem pracoviště.....fantazii se meze nekladou a nemyslím, že to bude nějakej ouřada prověřovat :-D
xkanourek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paty07 30. 1. 2017 13:21

Nebo spolupracuje tak, že do toho nasypala nějaký keš, věší obrázky, poskytuje relaxační "masáž" při práci manželovi....
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 31. 1. 2017 20:40

Spolupracující osoba je jen pro účely daňové optimalizace (a nenechat druhé z manželů bez placení zdravotního a sociálního - někdy je to výhodné - třeba před plánováním dítěte).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků