datova schranka - pokuta 2k

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pzak 5. 2. 2017 16:25

Je tu prosim nekdo, kdo se vyzna v danich v souvislosti s datovou schrankou? Jako FO jsem se docetl mam od r.2015 povinnost elektronicky podat danove priznani, coz jsem neudelal a FU me odmenil pokutou 2k.
A) je mozne se nejak smysluplne odvolat nebo to aspon zkusit nejak stornovat s rozumne vynalozenym usilim?
B) co dan z nemovistosti nebo jine platby, mam podobnou povinnost aby mne zase FU nevycinil?
Dekuji moc, P
pzak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 5. 2. 2017 19:05

Pokud datovou schránku máte, musíte ji používat. Za každé jedno nepoužití dostanete pokutu v minimální výši 2 tisíce korun. Nevím, na co se chcete odvolávat. Tak to prostě je.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod MirekM. 5. 2. 2017 19:14

A co kdyby ji deaktivoval?
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 5. 2. 2017 21:05

To platí i pro nepodnikatele?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 5. 2. 2017 21:31

Bohužel ano a jediná obrana je umřít nebo dočasně deaktivovat. DS zrušit nejde.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod osobne2 5. 2. 2017 21:43

Ale když jako zaměstnanec daňové přiznání podávat nemusím, tak mi nic nehrozí ne?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod octaviampi 6. 2. 2017 08:29

Ne. Pokud ti stačí zúčtování a není třeba podávat daňové přiznání.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 2. 2017 08:43

Já si ho podávám vždy sám a je z toho vždy slušná vratka. ;-)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 6. 2. 2017 08:51

Kolik? A z čeho konkrétně?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod octaviampi 6. 2. 2017 10:25

Zdeněk zavětřil. Stačí přitom trochu hledat. Např. "jak si snížit základ daně". Je ale vcelku jedno, jestli ti to provede zaměstnavatel nevo ty sám.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 6. 2. 2017 10:27

To bylo různé. Nejdřív jsem jako absolvent pracoval jenom po část roku, ale nárok na slevu na poplatníka lze uplatnit v plné výši. Teď zase úroky z hypotečního úvěru...
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Franklin 6. 2. 2017 10:27

Nejčastější vratky jsou

1) z penzijního připojištění
2) ze životního pojištění
3) z úroků na hypotéce
4) pokud zaměstnanec v jednom měsíci zaplatí solidární daň, například kvůli ročnímu bonusu, ale v ročním součtu ji platit nemá
5) z darů

Ve všech 5 případech je úplně jedno, jestli zaměstnavatel udělá roční zúčtování anebo jestli si zaměstnanec sám podá daňové přiznání. Na vratku to vliv nemá — pokud se o ni správně požádá a doloží se to potvrzeními.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 6. 2. 2017 10:45

Franklin píše:3) z úroků na hypotéce

Jen pro úplnost, nemusí jít jen o hypotéku, ale o obecně o úvěr použitý na tzv. bytové potřeby... sám si odpočítávám i nezajištěný úvěr ze stavebního spoření (tedy dle legislativy jde o spotřebitelský úvěr).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod osobne2 6. 2. 2017 13:06

Nojo tak me vraci dan jen z penzijniho pripojisteni a to mi zajistuje zamestnavatel. Tim ze bych si podaval danove priznani sam, bych nic neziskal, maximalne tak tu pokutu za nepodani datovou schrankou. A take by me zajimalo jako tazatele, kdybych napr. koupil nemovitost nebo dedil anebo dostal dar, jestli bych dan z toho musel resit datovou schrankou?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod bohacvlada 6. 2. 2017 14:08

http://finance.idnes.cz/datova-schranka ... p_dane_sov
Tady je to jasně napsané - kdo si dobrovolně zřídil DS, musí daně přiznat elektronicky. Když ji nemám, používám tiskopis.
bohacvlada
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků