Nákup z Aliexpress - Clo + DPH?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Kemot 3. 4. 2017 09:14

Zdravím, objednal jsem si na Alíku od jednoho prodejce sportovní kameru + příslušenství k ní. Zaplatil jsem za komplet 152 USD což je nějakých 3800Kč. Prodejce rozdělil ten nákup do dvou balíčků, jelikož kamera byla v jiném skladě než to příslušenství.

Paradoxně kamera mi dorazila v malé krabičce bez jakýchkoliv problémů. Druhý balíček bohužel zadrželi na poště a čekají až doložím hodnotu zboží, konkrétně tam píší toto: Komunikace s adresátem o uložení zásilky v dočasném skladu - nutné doložení hodnoty zboží.

Tak se vás chci zeptat co mám dělat, jak mám postupovat, je mi jasné, že zaplacení DPH 21% mě asi nemine, ale zajímá mě z jaké částky? On totiž ten samostatný balíček s příslušenstvím má hodnotu mnohem nižší než 152 USD, jelikož je v tom i ta kamera, jenže tu kameru oni "pustili" tudíž o ní neví. Poradíte někdo prosím, co mám dělat, aby mě to stálo co nejméně ?

Děkuji
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nikko 3. 4. 2017 10:29

Požádej prodejce, ať ti e-mailem pošle samostatnou fakturu jen na koupené příslušenství. Touto fakturou doložíš cenu zboží pro výpočet cla (DPH). Dle zákona se clo (DPH) počítá pro každou zásilku samostatně.
nikko
Diskutér

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 12:20

Pokud mas nejaky doklad o transakci 152 USD, tak ho uprav na 15,20 USD a bude to bez dane.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 4. 2017 12:48

Vycházíš z předpokladu, že celníci jsou stejně blbí jako někteří policajti a měšťáci?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kemot 3. 4. 2017 12:53

Takže asi nejlepší bude sehnat tu fakturu jen na to příslušenství, což ? sice budu platit DPH ale bude to rozhodně míň než platit DPH z 152 USD... nebo to mám falšovat na míň ? :D A nemám doklad o zaplacení.. maximálně z internet bankigu odejitou částku, jenže ta částka neodpovídá, jelikož jsem platil kartou naráz ještě několik položek k tomu, takže ve finále mi na internet bankingu odešlo 5200Kč platba kartou, v čemž je těch 152 USD + ještě asi 4 věci s kamerou nesouvisející.
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 14:10

Take muzes zbozi neprijmout, dan neplatit a chtit po prodejci penize zpet, kdyz to neumi celne deklarovat.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 14:10

Take muzes zbozi neprijmout, dan neplatit a chtit po prodejci penize zpet, kdyz to neumi celne deklarovat.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nikko 3. 4. 2017 14:25

Kemot píše:Takže asi nejlepší bude sehnat tu fakturu jen na to příslušenství, což ? sice budu platit DPH ale bude to rozhodně míň než platit DPH z 152 USD... nebo to mám falšovat na míň ? :D A nemám doklad o zaplacení.. maximálně z internet bankigu odejitou částku, jenže ta částka neodpovídá, jelikož jsem platil kartou naráz ještě několik položek k tomu, takže ve finále mi na internet bankingu odešlo 5200Kč platba kartou, v čemž je těch 152 USD + ještě asi 4 věci s kamerou nesouvisející.

K faktuře můžeš ještě přidat screeny z daného e-shopu obsahující cenu zboží. Pro výpočet cla (DPH) totiž nemusí být rozhodující, kolik jsi zaplatil, ale jaká je celní hodnota zboží. (Teoretický příklad - pokud předložíš výpis z účtu, kde jsi zaplatil 15 USD za mobil, který se běžně prodává za 200 USD, zaplatíš clo (DPH) z částky 200 USD)
nikko
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kemot 3. 4. 2017 17:02

No jo ale jak oni uvěří tomu, že je tam opravdu to zboží, které je na screenu z nějakého eshopu? Jde mi o to, že na tom konkrétním produktu, který jsem koupil je jednotná cena včetně té kamery + to příslušenství, není to tam zvlášť, tudíž ani neznám cenu toho příslušenství. Těch věcí je v tom balíčku asi 20 v tom příslušenství. To mám najít na aliexpresu každou věc a udělat 20 screenů každé věci s cenou ? To je asi blbost, ne ? :( Zkusil jsem napsat prodejci ať mi pošle fakturu na to příslušenství, čekám na odpověď
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 18:51

Ja bych jim poslal cestne prohlaseni, ze cena zbozi vcetne postovneho je 20 USD, ze to dolozit nemuzu, kdyz platba byla za vice zbozi dohromady, a napsal bych jim, ze pokud tam domeri nejakou dan, ze to odmitam prevzit, at si to posta vrati odesilateli, kdyz to navrhla k procleni, protoze odesilatel provedl spatne celni deklaraci.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kemot 3. 4. 2017 19:06

Jako takhle, kdyby mi vyměřili daň jen za to příslušenství, což je tedy dejme tomu 21% z 70 USD což v korunách dělá cca 370 kč, tak mě to netrápí, daň jim zaplatím, ať si to užijí, já to zboží jako celkem chci :D ale nechci platit 21% ze 152 USD, jelikož tu kameru už mám doma a žádné clo ani DPH jsem za ni neplatil... :(

Konkrétně je to toto - standart 5 white+option 7 : https://www.aliexpress.com/item/International-Version-Xiaomi-YI-WIFI-Sport-Action-Camera-16MP-60FPS-Ambarella-Bluetooth4-0-Waterproof-xiaoyi-Connector/32348007766.html?spm=2114.13010608.0.0.BHStUG

Ještě mě napadlo tu cenu nějak zfalšovat ve photoshopu no :D
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 3. 4. 2017 20:12

Já bych zaplatil DPH z celé částky. Stejně jste s tím musel počítat, tak proč najednou chcete stát okrást?
Kdyby to vyšetřovali, tak stejně zjistěj, že jste tu podvodně vykázanou částku nikdy kartou nezaplatil a naopak jste zaplatil částku výrazně vyšší.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod xkanourek 3. 4. 2017 20:50

Nějak tuším, že bude ošidné rozlišit kdo je zloděj a kdo okrádaný, mohla by se tu i strhnout slovní bitva :oops:
xkanourek
Diskutér

Odeslat příspěvekod chnapka_cz 3. 4. 2017 21:05

Jeden organ zde nakupuje presne takove zboží s 90% discount voucherem, který se objevi v adobe fakture.
chnapka_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod sorryjako 3. 4. 2017 21:07

Kemot: 370 Kc jo? K tomu si pripocti poplatek Ceske poste cca 200 Kc za zastupovani v celnim rizeni. Nebo si to pojedes vyridit s celniky sam? Ja bych rozhodne na to nepristoupil.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kemot 3. 4. 2017 21:34

nechápu proč bych měl platit DPH a clo z celé částky, když mi tu kameru normálně přes úřad pustili a chtějí proclít jen to příslušenství. Navíc mi z karty odešla sice částka mnohem větší, ale jak jsem řekl v tom bylo ještě pár dalších věcí, které s tím vůbec nesouvisely. Nevím tedy co mám dělat. Rozhodně se mi nechce platit DPH z celé částky, to je nesmysl.
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sorryjako 4. 4. 2017 06:34

Tu kameru mohl cinan posilat ze sveho skladu v Evrope, takze uz mohla byt proclena a zdanena pred odeslanim.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kemot 4. 4. 2017 09:20

Tu kameru poslal cinan ze skladu v Shenzenu .... tudíž z Číny...
EDIT: Tak mi číňan odpověděl, že mi posílá fakturu za to příslušenství, a je tam 18 USD :D tak teda fakt nevím co mám teď dělat :D jestli jim to mám poslat na celní úřad
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chnapka_cz 4. 4. 2017 10:05

No jasne :) i cinan ma photoshop
chnapka_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kemot 4. 4. 2017 10:09

Aha, tak to nebylo 18 USD ale 7 USD na té faktuře.. myslíte, že to projde ?
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sorryjako 4. 4. 2017 11:04

Proc by to nemelo projit? Akorat by tam melo byt i postovne.
A dej pak prosim vedet, jaky poplatek jsi musel zaplatit poste za zprostredkovani celni deklarace.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kemot 4. 4. 2017 11:30

no poštovné bylo nula.. to v té faktuře není :(

Dnes jsem si vyzvedl ten dopis, mrkněte na to a poraďte co mám dělat. Jsem celkem bezradný, jelikož jak jsem řekl, ta částka v internetbankingu je mnohem vyšší, než částka za balík, jelikož toho zboží bylo víc. Takže budu asi muset nějak přepsat údaje v print screenu nebo nevím. Mrkněte se na obrázek toho dopisu a poraďte prosím. Chtějí po mě hrozně moc věcí.. Prohlášení že je to pro potřebu soukromou klidně napíšu. Specifikaci dováženého zboží.. to mám jako rozepsat těch 20 serepatiček které tam jsou a pořádně ani nevím které k čemu jsou ? to jsem měl v plánu zjišťovat až mi to dojde. Potom doklad o druhu a ceně zboží - fakturu jak jsem říkal mám ale není tam cena dopravy, od prodejce tam je akorát razítko. No a doklad o platbě prostě nemám.. Leda ho zfalšuju ze screenu na internet bankingu... navíc je na balíku uvedeno, že je to dárek, a v tom dopise píší, že v případě dárku je třeba zaslat rozpis jednotlivého zboží a jeho přesná hodnota (co já vím?) V tom aby se prase vyznalo fakt... máte s tím někdo nějaké zkušenosti co bych měl dělat ? zde je ten dopis.. respektive první stránka http://www.imgup.cz/images/2017/04/04/Celni.jpg
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Smurfik 4. 4. 2017 12:13

Úplně stejný dopis dostává každá fyzická osoba, které přijde zásilka ze zahraničí a je zadržena na Poště 120. Pokud nechceš zaplatit DPH z celé částky (kterou bys mimochodem platit normálně měl, ale najednou ti to vadí) a riskneš si celní delikt, tak ti nezbude, než zfalšovat doklad o platbě. Že je zásilka označena jako dárek neřeš, Číňané tak označují většinu zásilek.
Smurfik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kemot 4. 4. 2017 12:18

Ale mě nevadí zaplatit DPH ... jde mi o to, že nechci platit DPH za něco, co mi normálně přišlo.. proč bych to přiznával, když mi to normálně bez zadržení poslali? Chci zaplatit DPH jen z toho co mi zadrželi, což je v podstatě drobné zboží- držáky, obaly, stojánky na kameru...Před chvílí mi číňan poslal novou fakturu, kde je hodnota toho zboží 48.5 USD což odpovídá realitě.. z toho jsem ochoten zapltit DPH ... jenže stejně nemám doklad o platbě, jelikož jak jsem řekl v internet bankingu mám jednotnou platbu přes 5000 kč ve které je zahrnuta kamera, příslušenství plus dalších pár věcí nakoupené od jiných prodejců na aliexpresu... Takže jak mám teda postupovat prosím ?
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sorryjako 4. 4. 2017 12:45

Normalne jim to napis ne? Ze doklad o platbe zbozi nemas, protoze je to darek. Hodnotu zbozi dolozis fakturou, kterou jsi neplatil.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kemot 4. 4. 2017 12:49

Jak jako neplatil? tak když jim pošlu fakturu od prodejce, kde je uvedené moje jméno jako příjemce a je tam nějaká částka, tak přece nejsou blbí a je jim jasny, že někdo to platit musel ne ? nebo to špatně chápu ?

-- 4. 4. 2017 13:07 --

A také co když bylo poštovné zdarma? Oni tam dopočítají nějakou cenu poštovného dle tabulek, že ? tudíž celkem pálka do číny... nebylo by lepší tam uvést cenu poštovného třeba dva dolary ?

-- 4. 4. 2017 13:18 --

Ještě mi číňan poslal print screen z eshopu z cenou za druhý balíček a je tu i napsané free shipping... myslíte, že bude stačit když jim pošlu: Fakturu+ tento print screen, čestné prohlášení, že je zboží pro soukromé účely, plnou moc, a specifikaci zboží, že je to příslušenství na kameru a k čemu ho použiju a doklad o platbě s vysvětlením. ??
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nikko 4. 4. 2017 15:43

Kemot píše:-- 4. 4. 2017 13:18 --
Ještě mi číňan poslal print screen z eshopu z cenou za druhý balíček a je tu i napsané free shipping... myslíte, že bude stačit když jim pošlu: Fakturu+ tento print screen, čestné prohlášení, že je zboží pro soukromé účely, plnou moc, a specifikaci zboží, že je to příslušenství na kameru a k čemu ho použiju a doklad o platbě s vysvětlením. ??

Myslím, že to bude stačit. Nepiš, že je to dárek. Specifikace zboží - stačí napsat (stručně) příslušenství ke kameře.
Poštovné zdarma (free shipping) je běžná věc, nad tím se nebudou pozastavovat a nebudou počítat poštovné podle nějakých tabulek.
nikko
Diskutér

Odeslat příspěvekod sorryjako 4. 4. 2017 18:52

Jan mam takovy dojem, ze budou chtit hlavne dolozeni vyse platby, kdyz to neni dar. Ja tenkrat posilal vypis z PayPalu, zadnou fakturu ani nechteli.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sorryjako 4. 4. 2017 18:52

Jen mam takovy dojem, ze budou chtit hlavne dolozeni vyse platby, kdyz to neni dar. Ja tenkrat posilal vypis z PayPalu, zadnou fakturu ani nechteli.
sorryjako
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kemot 4. 4. 2017 19:08

no poslal jsem jim výpis z účtu.. trochu upravený
Kemot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ROlda78 19. 1. 2018 16:56

Dá se nějak kombinovat sleva v mobil. aplikaci s nějakým cashback portálem, např. Tipli?
Curve karta promo kód na £5: H65WO
ROlda78
Diskutér

Odeslat příspěvekod moure 19. 1. 2018 17:32

Jo, pokud to jak v prohlizeci tak v aplikaci udelas pod stejnou IP adresou.
moure
Návštěvník