Směna deviz a daňové přiznání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lukas024 17. 4. 2017 13:43

Dobrý den,

jsem fyzická osoba - nepodnikatel. Příjmy mám pouze ze závislé činnosti a daňové přiznání za mne podává zaměstnavatel.

Dejme tomu, že se rozhodnu provést devizovou směnu, k tomu využiji třeba společnost Roklen. Představme si, že směním pár desítek tisíc korun na cizí měnu a tu po nějaké době směním zpět na koruny, což mi vygeneruje zisk pár set korun.

Teď k mému dotazu. Pokud provedu podobnou devizovou transakci jako výše uvedenou, ať už přes čistě devizovou společnost nebo společnost mimo jiné zabývající se devizovými transakcemi, což může být Roklen nebo třeba banka, musím takovou transakci přiznávat do daňového přiznaní?

Pokud to vezmu hodně zeširoka, bylo by moc fajn, kdyby mi někdo poradil, co, jak a při jakých devizových transakcích musím uvádět do daňového přiznání a co nemusím.

Každopádně děkuju moc za Váš čas a za každou radu.
Lukas024
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nikko 17. 4. 2017 17:05

Pokud takovou směnu budeš dělat opakovaně za účelem zisku, spadá to již pod podnikání a měl by jsi mít živnostenský list a platit ze zisku daně.
O tom, zda jde o podnikání, rozhoduje živnostenský úřad. Je proto vhodné se zeptat tam.
Protože máš zaměstnání jako hlavní pracovní poměr, bylo by podnikání na živnostenský list vedlejší výdělečná živnost a nemusel by jsi z podnikání platit žádné zdravotní nebo sociální pojištění. Jen daně z příjmu.
Pokud nejde o podnikání, ale o příjem z příležitostné činnosti (prodáš měnu v objemu méně než 30000 Kč za rok), do daňového přiznání se nemusí takový příjem uvádět.
Pokud nejde o podnikání, ale obchody jsou ve větším objemu, je třeba zisk napsat do daňového přiznání a zdanit (položka příjmy ostatní).
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 17. 4. 2017 19:40

Ufff. Výměna peněz není podnikáním!!!! Podnikáním je směnárenské činnost (tedy výměna pro někoho).
Kurzový zisk je osvobozen dle § 4 odst. 1 písm. ze) zákona o daních z příjmů.

Žádný živnostenský list není potřeba, nic se nezdaňuje.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 17. 4. 2017 21:32

Takže lidé, co obchodují měny na forexu nemusí nic zdaňovat? Ani když to je jejich hlavní business?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 18. 4. 2017 15:47

kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, nejedná-li se o účet zahrnutý v obchodním majetku, s výjimkou kursového zisku při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně na evropském regulovaném trhu nebo na obdobném zahraničním regulovaném trhu, na kterém se obchody s těmito měnami uskutečňují


Což zjevně na forex cílí… ale, technicky, naprostá většina má účet u brokera, ne na přímo na trhu (jestli vůbec nějaký centralizovaný forex trh je; není to ve skutečnosti jen obrovská síť bilaterálních obchodních dohod mezi bankami apod.?)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod mlsal 18. 4. 2017 19:09

Na Forexu se obchodují CFD kontrakty, což jsou deriváty. Takže se to zdaňuje podle § 10 - jiné příjmy.
mlsal
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků