daňové výhody u DPS a životního pojištění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod davson 21. 4. 2017 21:14

31.3. 2016 mně skončilo životní pojištění. Za 3 měsíce jsem tam poslal 3000 Kč.
Od 1.4.2016 jsem si založil DPS. Za 9 měsíců jsem tam poslal 18000 Kč.
Jaká daňová výhoda by měla být při ročním zúčtování daně za rok 2016.
Podle mě by to mělo být 2250 Kč. Je výpočet správně ?
15 % z částky 3000 Kč za životní pojištění tj. 450 Kč
15 % z částky 12000 Kč za DPS tj. 1800 Kč

Zaměstnavatel mně vypočítal 1440 Kč, myslel jsem, že to bude více.
davson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2017 21:30

Životní pojištění skončilo? To ti je tedy 60 let?
Co se týká penzijního připojištění, tak tam se částka plateb snižuje o 12 000 Kč - čili pouze 6 000 Kč snižuje základ daně - tedy 900 Kč na dani.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod davson 21. 4. 2017 22:44

Ano máš pravdu, je to smutné, ale je mi 60 let.
Vůbec nerozumím tomu snížení o 12000 Kč :
"Co se týká penzijního připojištění, tak tam se částka plateb snižuje o 12 000 Kč - čili pouze 6 000 Kč snižuje základ daně - tedy 900 Kč na dani."
Tady posílám odkaz, ikdyž je to platné až na rok 2017 :
http://www.srovnavac.cz/penzijni-pripoj ... ipojisteni

2000 měsíčně sleva na dani 1800 Kč (to bylo maximum v r. 2016) - za 9 měsíců tedy 1350 Kč
3000 měsíčně sleva na dani 3600 Kč (to je maximum v r. 2017)
davson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 4. 2017 20:58

Je potřeba přečíst znění zákona platného pro rok 2016:
(5) Od základu daně ve zdaňovacím období lze odečíst příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 12000 Kč zaplacený poplatníkem na jeho
c) doplňkové penzijní spoření podle smlouvy o doplňkovém penzijním spoření uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností; částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na zdaňovací období sníženému o 12000 Kč; v případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na část zdaňovacího období a příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na navazující část zdaňovacího období sníženou o 12000 Kč.

Pro rok 2017 tu máme toto znění:
(5) Od základu daně ve zdaňovacím období lze odečíst příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 24000 Kč zaplacený poplatníkem na jeho
c) doplňkové penzijní spoření podle smlouvy o doplňkovém penzijním spoření uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností; částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek; v případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na část zdaňovacího období a částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na navazující část zdaňovacího období, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod davson 23. 4. 2017 15:08

Díky za vysvětlení, opravdu jsem to nečetl pozorně. Škoda, že jsem si to DPS nezaložil od 1.1.2016, ale těch pár stovek by mě zase tak moc nevytrhlo :-D
davson
Návštěvník