Prodej družstevního bytu - daň z příjmu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stepano 29. 6. 2017 13:44

Moje matka dostala od rodičů před 2 lety darem družstevní byt. Chce teď byt prodat a trochu tápeme jak je to s daní z příjmu z takového prodeje.

1) Podle mé analýzy zákonů zde není nárok na osvobození od daně z příjmu, jelikož neuplynul časový test 5 let vlastnictví, tzn. že je povinna platit daň z přijmu...

2) Teď je otázka, v jaké výši se má daň zaplatit... v zákoně o Dani z příjmu 586/1992 Sb. - §10 je -
U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí.

Otázkou je, jestli družstevní byt spadá pod 1 b) daného zákona (b) příjmy z převodu
1. nemovité věci,
2. cenného papíru a
3. jiné věci,

ale jestli spíše není pod c)
příjmy z převodu účasti na společnosti s ručením omezeným, komanditisty na komanditní společnosti nebo z převodu družstevního podílu,

kde jsem tento nabývací výdaj u bezúplatné věci nenašel.. ?

Někdo podobná zkušenost nebo znalost prodeje družstevního bytu?

Děkuji
stepano
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 29. 6. 2017 20:31

V první řadě je třeba mít na mysli, že družstevní byt není nemovitá věc, ale podíl na obchodní korporaci.

1. Osvobození nesplňujete (viz § 4 odst. 1 písm. s) zákona o daních z příjmů)

2. Jedná se o příjem dle § 10 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů:
(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
c) příjmy z převodu účasti na společnosti s ručením omezeným, komanditisty na komanditní společnosti nebo z převodu družstevního podílu,

Čili ustanovení § 10 odst. 5 zákona o daních z příjmů se na tento případ nevztahuje.
Tedy se na to vztahuje § 10 odst. 6 zákona o daních z příjmů:
U příjmů podle odstavce 1 písm. c), f) a g) se za výdaj považuje nabývací cena podílu.
Tam je třeba zalistovat do § 24 odst. 7 písm. c) zákona o daních z příjmů, kde je uvedeno:
(7) Nabývací cenou se v případě podílů v obchodní korporaci pro účely tohoto zákona rozumí
c) pořizovací cena majetkové účasti v případě nabytí podílu koupí nebo cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí v případě nabytí podílu bezúplatně.


No a s tím si musí poradit znalec - tedy hlavně je třeba nehledat znalce na oceňování nemovitostí, ale na oceňování podílů v obchodních korporacích - já bych třeba doporučoval Kreston A&CE Consulting
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stepano 30. 6. 2017 16:50

Moc děkuju za nasměrování na §24, přesně to jsem hledal.
stepano
Diskutér

Odeslat příspěvekod stepano 1. 10. 2017 13:35

Jen taková otázečka - jak je znalec schopen určit cenu podílu ke dni nabytí, když den nabytí je cca 3 roky nazpět?
stepano
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 3. 10. 2017 21:24

Proč by nebyl? To se dělá ještě lépe, protože už je známá budoucnost (čili nemusí toho moc predikovat).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků