Celoroční jízdenka MHD - odpočet DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Halloran 5. 10. 2017 09:53

Zdravím, jsem OSVČ a plátce DPH. Lze si odečíst DPH z roční jízdenky MHD (Opencard)? MHD využívám k přesunům do kanceláře a zpět, k jiným účelům ji v podstatě nevyužívám.

Včera jsem si koupil roční kupon na MHD. Zaplatil jsou ho kartou, kterou mám vedenu ke svému podnikatelskému účetu. Nezadával jsem někam IČO (lze vůbec při koupi kuponu někam zadávat IČO?). Může to být problém z hlediska odpočtu DPH?
Halloran
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 5. 10. 2017 15:57

Přesun do kanceláře a zpět - kam zpět?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Halloran 6. 10. 2017 06:47

Domů. Cesta z domu do kanceláře a zpět - prostě cesta z a do práce :)
Halloran
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 6. 10. 2017 20:09

A na to si chceš uplatňovat odpočet DPH? Cesta z domu do práce a zpět opravdu není "služební cesta" :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 7. 10. 2017 00:06

Ani když mám doma kancelář a je to přesun mezi kancelářemi? :D
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Halloran 9. 10. 2017 20:33

Rop píše:A na to si chceš uplatňovat odpočet DPH? Cesta z domu do práce a zpět opravdu není "služební cesta" :lol:


No uvažoval jsem o tom jako o nákladu souvisejícím s podnikáním. Beru to teda tak, že to nejde :)
Halloran
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 9. 10. 2017 20:53

paty07 píše:Ani když mám doma kancelář a je to přesun mezi kancelářemi? :D

Když prokážeš, že nejedeš z domu, ale z kanceláře, kterou máš shodou okolností doma, tak proč ne. Šak stačí prokázat :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cactuz 10. 10. 2017 04:24

A jak se to da spolehlive prokazat? Kdo nese dukazni bremeno?
cactuz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paty07 10. 10. 2017 20:49

OSVČ. Tož úřade, tady ta místnost je moje kancelář. Je tu stůl a podnikatelskej bodel, co po mě chcete. :D
Ale jednoduší by bylo říct, že socku využíváte pro ježdění za klienty. A využíváte ji, protože auto je drahé.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 10. 10. 2017 23:17

Nekomplikujete to těmi cesťáky trochu zbytečně? Pokud si plátce DPH a máš na jízdenku daňový doklad a používáš to k podnikání, tak si to do nákladů dej. Pokud to nepoužíváš jen pro podnikání ale i pro osobní potřebu, pak musíš vyčíslit nějakou část... dej půlku. Je to jen tip, správný postup ti řekne tvůj účetní, který ti obvykle zpracovává daně.
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 12. 10. 2017 08:51

Ufff ... to je obecně rozšířená nepravda.

Prokázat použití k ekonomické činnosti (pro účely odpočtu DPH) a použití na dosažení, zajištění a udržení příjmů (pro účely snížení základu daně z příjmů) je vždy na poplatníkovi. Čili i tu 1/2 musí prokázat poplatník. Neexistuje nic jako - nevěděl jsem kolik, tak jsem tam dal půlku. Probůh přečtěte si § 75 zákona o DPH a především odst. 2 a 5.
MildaX píše:správný postup ti řekne tvůj účetní, který ti obvykle zpracovává daně.
Účetní daně nezpracovává!!! On to dělat nesmí!!!!
Daně si zpracovává sám podnikatel (nebo statutár právnické osoby).
Daně pro podnikatele nebo právnickou osobu může zpracovat zaměstnanec.
Daně může zpracovat advokát.
Daně může zpracovat daňový poradce.
Účetní daně nemůže zpracovávat a není na tuto činnost pojištěn - viz rozsudek NS 32 Cdo 4092/2014
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 10. 2017 16:19

Nikdo netvrdí, že to nebude poplatník muset prokazovat, a ve skutečné výši, jen to bude snadnější, ale i méně pravděpodobné u půlky než u celé lítačky. V obou případech si to stejně bude cucat z prstu (třeba pravidelná cesta k zákazníkovi přes půl města). :-)
Chápu, že tě užití obecně používaného termínu "účetní" v tomto kontextu nadzvedlo, ale to není podstatné a v tomto případě to je slovíčkaření.
Z pohledu tazatele bych neviděl problém v DPH. Pokud bych ale byl na jeho místě a dělal si daně sám, tak se na tohle vykašlu a neztrácel bych s tím čas, ta úspora pár stovek za to nestojí. Pokud bych měl na daně ovšem účet...ňového poradce :-) pak to nechám na něm. :-)
Nějaký jiný tip?
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 27. 10. 2017 20:50

Tak je fajn to nechat na daňovém poradci, který se tím musí zabývat ... především když má taxu 800 Kč za hodinu :lol:
Já jsem po spostě let naučil klienty, že něco mi fakt nedávají, protože to zpracovat stojí víc než úspora na DPH, dani z příjmů, sociálním a zdravotním dohromady.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků