Daň z dividend zo zahraničných kapitalizačných ETF

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod verglor 19. 10. 2017 19:29

Ahoj,

chcel by som sa spytat ako je to so zdanenim dividend z ETF, ktore reinvestuju (akumuluju) dividendy.

Niekde som cital, ze v CR sa zdanuju iba vyplatene dividendy. V tomto pripade, ked ETF dividendy automaticky reinvestuje, tak sa vlastne z dividendoveho prijmu stava kapitalovy (zvysi sa hodnota podielu). Je to teda skutocne tak, ze v pripade kapitalizacnych/akumulujucich ETF netreba v CR vobec dividendy riesit ani uvadzat v DP ?

Dividendy uz budu v kazdom pripade zdanene mimo CR, ide mi o to vyhnut sa dvojitemu zdaneniu.

V pripade L1TW (tj. dane netransparentne zaplatene priamo fondom pri vyplateni dividend z podkladovych aktiv) je prakticky nemozne tieto dane zapocitat v CR - najma ak su akcie z desiatok roznych krajin. To sa asi tyka vacsiny ETF s domicilom inym ako maju podkladove aktiva. Napr. US ETF s mimo-US akciami alebo irske ETF s US akciami. Taketo ETF ak distribuuju dividendy, tak ich zrejme treba v CR zdanit znova.

V pripade L2TW (tj. dane transparentne zrazene a vididelne na brokerskom ucte z dividend vyplatenych fondom investorovi) sa da zrejme tato zapocitat podla konkretnej zmluvy o zamezdeni dvojiteho zdanenia, ale neviem ci bude stacit vypis od brokera alebo bude financak trvat na potvrdeni od spravcu dane. Toto sa tyka napriklad distribuujucich ETF s domicilom v USA, ktore pri vyplneni formulara W-8BEN transparentne zrazaju 15% withholding tax, ktora sa da v CR cela zapocitat v DP. Pokial taketo US ETF vlastni iba US akcie, tak L1TW je 0% a nedochadza k dvojitemu zdaneniu.

L3T (tj. dane ktore platim priamo v krajine mojej rezidencie formou DP) je v CR 15%, ale da sa zrejme zapocitat zaplatena L2TW.

Z tohto mi vychadza, ze najlepsie by malo byt investovat do akumulujucich ETF s domicilom v Irsku, lebo v Irsku je 0% L2TW pre zahranicnych investorov a v CR je 0% L3T pre akumulujuce ETF, takze dan sa plati iba na urovni L1TW a nedochadza k dvojitemu zdaneniu a zaroven odpadava zlozita administrativa. Jediny problem je, ze pri nedodrzani casoveho testu moze dojst k dvojitemu zdaneniu formou zvysenych kapitalovych prijmov.

Asi len v pripade ETF s 0% L1TW a max 15% L2TW (resp. zapocitatelna sadzba zo zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia) sa oplati distribuujuce ETF, kedze cela dan sa da zapocitat a nezvysuje sa kapitalovy prijem. Napr. US ETF s US akciami (do 60.000 USD kvoli estate tax). Ale neviem ci sa to oplati komplikovat iba kvoli potencionalnemu nedodrzaniu casoveho testu.
verglor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod holicat 19. 11. 2017 16:24

Velice dobry dotaz, poradi nekdo?
holicat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eL Ká 19. 11. 2017 17:52

Charles Schwab mi u ETF v domicilu USA i při nastaveném DRIPu strhává 15% (v podstatě na účtu přistane div, okamžitě -15% a následně frakční nákup za zbylé peníze). Toto dle daňové poradkyně v DPFO nikde neuvádím. Při prodeji ETF a akcií pak samozřejmě uplatňuji české daňové právo, tam už mi do toho broker nesahá.
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod holicat 20. 11. 2017 18:32

Díky za odpověď eL Ká.
Ještě by mne zajímala odpověď na část otázky verglora ohledně nákupu akumulačních ETF s domicilem v Irsku:
"Z tohto mi vychadza, ze najlepsie by malo byt investovat do akumulujucich ETF s domicilom v Irsku, lebo v Irsku je 0% L2TW pre zahranicnych investorov a v CR je 0% L3T pre akumulujuce ETF, takze dan sa plati iba na urovni L1TW a nedochadza k dvojitemu zdaneniu a zaroven odpadava zlozita administrativa. Jediny problem je, ze pri nedodrzani casoveho testu moze dojst k dvojitemu zdaneniu formou zvysenych kapitalovych prijmov."

Je možné, že by se člověk tímto vyhnul oné 15% srážce, která je stržena u ETF s domicilem v USA?
holicat
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků