Účtenkovka

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod milansokol 29. 10. 2017 22:51

Předem se omlouvám, jestli zde je již téma vytvořené a nebo spadá do jiné oblasti. Nenašel jsem nic takového a proto si dovolím založit.

Měl bych pár nejasností. Rozhoduji se, jestli do toho jít a nebo to neřešit. Prosím, aby psali hlavně ti, co s tím mají zkušenost a nebo o daném tématu vědí. Nerad bych, aby se to zvrhlo na to, že je to kravina a já nevím co. Respektuju to, ale od toho máme politická témata jinde.

1. Je to tak, že pokud projde ověření účtenka zde: https://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/uct/overeni.faces tak by automaticky neměl být problém se zaregistrováním do loterie a naopak, pokud tady nedojde k ověření, tak ani registrace do loterie by neměla fungovat?

2. Hodně jsem slyšel, že se stává, že po nějaké době zaregistrování účtenky do loterie se změní stav účtenky na Nemožné registrovat. Co to znamená? Ukazuje to na to, že daný prodejce nemá v pořádku EET? Co se s tím dá dělat?

3. I v dnešní době ještě čas od času narazím na restauraci nebo prodejnu, kde mi nevydají účtenku s EET kody. Jak se v takovém případě zachovat? Hlásit na příslušný finanční úřad nebo přímo MF? Nechci nikomu škodit, ale mám rád, když jsou v podnikání férové podmínky pro všechny.

Děkuji za názory
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Torns 30. 10. 2017 01:43

Už se to probírá zde: viewtopic.php?f=326&t=1266819
Torns
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nikko 30. 10. 2017 02:14

milansokol píše:1. Je to tak, že pokud projde ověření účtenka zde: https://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/uct/overeni.faces tak by automaticky neměl být problém se zaregistrováním do loterie a naopak, pokud tady nedojde k ověření, tak ani registrace do loterie by neměla fungovat?

Ano, je to tak. Je ale třeba vzít v úvahu časové lhůty. V některých případech podnikatel nemusí účtenku do systému EET odeslat ihned, ale až po několika dnech. Do té doby se účtenka může zobrazovat jako neevidovaná.
Účtenka vložená do loterie Uctenkovka.cz může být ve stavu "Ověřuje se", i když na stránce Daňového portálu - Ověření účtenky (https://adisspr.mfcr.cz/adistc/...) se účtenka zobrazuje jako evidovaná. Účtenky vložené do Uctenkovka.cz se často ověřují až po půlnoci každého dne.

2. Hodně jsem slyšel, že se stává, že po nějaké době zaregistrování účtenky do loterie se změní stav účtenky na Nemožné registrovat. Co to znamená? Ukazuje to na to, že daný prodejce nemá v pořádku EET? Co se s tím dá dělat?

Stav účtenky "Nemožné registrovat" neznám. Pokud se stav účtenky po několika dnech změní na "Nezaregistrována", příčinou může být, že účtenka nebyla nalezena v systému evidence tržeb (EET). Např. když ji podnikatel do systému EET nenahlásil ani po uplynutí několikadenní lhůty nebo když při zadávání účtenky do loterie došlo k překlepu.
3. I v dnešní době ještě čas od času narazím na restauraci nebo prodejnu, kde mi nevydají účtenku s EET kody. Jak se v takovém případě zachovat? Hlásit na příslušný finanční úřad nebo přímo MF? Nechci nikomu škodit, ale mám rád, když jsou v podnikání férové podmínky pro všechny.

Pozor, ne každý prodejce má nyní povinnost vydávat EET účtenku. Pokud neposkytuje "stravovací službu", ale službu "dodání zboží" (např. kebabárny, vietnamská bistra, prodej zmrzliny), bude muset mít EET až od 1. března 2018.
Také se neevidují tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků, tržby z prodeje zboží prostřednictvím prodejního automatu apod.
Kam podat hlášení by ti mohli poradit na Generálním finančním ředitelství, kontakt: http://www.etrzby.cz/cs/kontakty
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod cosmicboy 30. 10. 2017 10:08

Dovolte taky jeden dotaz k Účtenkovce, i když je možná trochu "dopředu" :-). Nevíte jak je to s daněním případných výher?
cosmicboy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milansokol 30. 10. 2017 10:53

cosmicboy píše:Dovolte taky jeden dotaz k Účtenkovce, i když je možná trochu "dopředu" :-). Nevíte jak je to s daněním případných výher?

Pokud vím, tak výhry jsou již zdaněné a nebo se nedaní - každopádně dostanete tu částku, která je uvedena jako výherní - nemusíte danit.

-- 30. 10. 2017 10:59 --

Torns píše:Už se to probírá zde: viewtopic.php?f=326&t=1266819

Omlouvám se - prosím tedy moderátora, jestli by nemohl toto do daného topicu přesunout a nebo tady to smazat.
milansokol
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků