Dan z prijmu a EUR/CZK/EUR konverze

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod KryptoLojza 30. 11. 2017 20:11

Ahoj, na zacatku roku jsem se jako FO rozhodnul pri kurzu okolo 27 CZK/EUR smenit sve EUR uspory plynouci ze mzdy v EUR u ceske banky, pres devizovou spolecnost. Ted ke konci roku jsem opet smenil na EUR, jelikoz potrebuji likviditu.

Priklad
01/01/17: 100,000 EUR na 2,700,000 CZK @ 27
30/11/17: 2,000,000 CZK na 80,000 EUR @ 25
=> DzP = kurzovy zisk*15 % = (27-25)*80000*0.15 = 24,000?

Podlehaji tyto konverze danove zatezi? Jakym zpusobem toto zdanit ci kdy nahlasit FU (poslat desatek)? Nedelam si iluze, ze devizovka a banka proaktivne smeny nenahlasily.
Naposledy upravil KryptoLojza dne 30. 11. 2017 20:46, celkově upraveno 1
KryptoLojza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nikko 30. 11. 2017 20:40

Myslím, že ve tvém případě se z toho daň z příjmu neplatí.

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Část první - Daň z příjmů fyzických osob
§ 4 Osvobození od daně
(1) Od daně se osvobozuje
...
ze) kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně
, nejedná-li se o účet zahrnutý v obchodním majetku, s výjimkou kursového zisku při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně na evropském regulovaném trhu nebo na obdobném zahraničním regulovaném trhu, na kterém se obchody s těmito měnami uskutečňují,
nikko
Diskutér

Odeslat příspěvekod KryptoLojza 3. 12. 2017 09:41

Diky. Mile prekvapeni, ze menove konverze nepodlehaji zdaneni.

To be me zajimalo, zdali se digitalni aktiva (kryptomeny) klasifikuji jako mena pro ucely DzP.
KryptoLojza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LaNov 4. 1. 2018 21:24

Ne, krytpoměny nejsou cizí měnou, ale nehmotnou věcí ve smyslu občanského zákoníku. https://portal.pohoda.cz/zakon-a-pravo/finance-a-dane/virtualni-meny-kryptomeny-a-ruceni-za-dph/
LaNov
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků