Dar - odečíst od základu daně - riziko?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xxxradekxxx 12. 12. 2017 16:26

Dobrý den, chci se zeptat, když chci darovat dar invalidnímu důchodci, zákon specifikuje, konkrétně na co má být poté použit (zdravotnické prostředky, rehabilitační a kompenzační pomůcky, majetek usnadňující důchodci vzdělání a zařazení do zaměstnání). Můj dotaz zní:
1,Musí dotyčný obdarovaný někde na úřad doložit, na co konkrétně skutečně peníze použil?
2, Co když důchodce peníze nepoužije na některou z výše uvedenýc věcí, hrozí pak že mě, jakožto dárci, zpětně upraví základ daně a tudíž i hrozí požadování doplacení daně?
Děkuji za odpověď
xxxradekxxx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 12. 12. 2017 18:22

A není to náhodou tak, že pokud vy si uplatníte odečet daru ze základu daně, že příjemce naopak musí dar zdanit?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 12. 12. 2017 22:35

a) dar bude účelový
b) účel by měl být prokázán dárci (účtenkami za nákup potřebných pomůcek)
c) dárce nemá problém
d) obdarovaný má povětšinou osvobozeno dle § 4a písm. j) zákona o daních z příjmů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 13. 12. 2017 07:17

Podle mě tazateli šlo o to, jestli se pomocí fiktivního daru někomu známému či příbuznému nemůže vyhnout placení alespoň nějakých daní. Tedy ho nezajímá nějaké prokazování dárci, ale jen řeší, jestli na to úřady nepřijdou, když on si dar odečte a obdarovaný si za něj nekoupí žádné rehabilitační či kompenzační pomůcky.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod tuann 13. 12. 2017 07:24

To je dobre, muze si takto snizit dan nebo zaklad dane i obycejny zamestnanec? Pribuznou s prukazem ZTP/P bych mel.
tuann
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LaNov 14. 12. 2017 00:19

Pozor, kriterium není průkaz ZTP/P ! Zákon jasně říká, kterým fyzickým osobám je možné dar poskytnout:
1) fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli invalidního důchodu
2) nezletilým dětem závislým na péči jiné osoby podle zákona č. 108/2006 Sb. (prostě těm, které mají nárok na příspěvek na péči)
a pak samozřejmě je v zákoně podobně na co.
LaNov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chnapka_cz 14. 12. 2017 09:44

radecekh píše:Podle mě tazateli šlo o to, jestli se pomocí fiktivního daru někomu známému či příbuznému nemůže vyhnout placení alespoň nějakých daní. Tedy ho nezajímá nějaké prokazování dárci, ale jen řeší, jestli na to úřady nepřijdou, když on si dar odečte a obdarovaný si za něj nekoupí žádné rehabilitační či kompenzační pomůcky.

ano, k tomu se zneuzivaji tzv. mrtve duse
chnapka_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 16. 12. 2017 14:56

Finančák když uvidí že odecitate dar, tak je bude někdy možná zajímat ten doklad ó prevodu. No a když se jim v tom bude hodně chtít šťourat tak i od obdarovaného doklad ó nákupu pomůcek.
Vzhledem ke zkušenostem s Fu tak na 90 procent budou chtít ten doklad od vás ó převodu vidět. Předpokládám že na 1000 Kč to asi nebude a navíc dva litry za krev se dokládají , litr na nadace taky.
Takže spíš předpokládám že to bude tak na 10 litrů a nenazranej finančák půjde i po invalidovi za co to utratil. Tudle vedle v obci měla známá dítě , vybírala na něj sbírku a divila se že to musí danit.
Navíc nevěděla rozdíl mezi nadací a nadačním fondem. Šmidberska ji řekla že máj s manželem nadací a tam je potřeba 500k na založení a že to nemusí zdaňovat. Tak se na to vybodla. Kdybych ji to neporadil že založení nadačního fondu je zdarma tak nevi dodnes.
To jsem ji neřekl že pak nemusí platit daň z nemovitosti když tam bude mít sídlo nadačního fondu.
Pak ji tam finančák stovku vratil, podle mě ji to museli strhnout z toho prvotního osobniho účtu když ještě neměla nadační fond že dlužila na dani z těch daru na postižený dítě. Podle mě to i zatajila ty dary, Fu se s tím nesjal a rovnou ji kilco sebral z účtu.
audiobullys
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků