Dan z prijmu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Veolw 6. 1. 2018 15:20

Mel bych prosim nekolik otazek ohledne dane z prijmu. Slysel jsem ze pokud vam na bankovni ucet pristane nejaky urcity obnost penez tak banky nejakym zpusobem resi zda jsou penize zdaneny atd. Moc ale nerozumim tomu jak to probiha.

1. Nejsem podnikatel ale jsem normalne zamestnan u nejake spolecnosti na HPP. Nyni se proste s kolegou domluvim ze mu neco prodam nebo mu napr. opravim strechu atd. a on mi za to da 300 000Kc. Musim s teto castky platit nejakou dan z prijmu?

2. Nyni se rozhodnu ze chci tech 300 000Kc poslat svym detem na ucet. Musi moje deti platit z tech 300 000Kc dan z prijmu?

3. Dale se moje deti rozhodnou ze tech 300 000Kc poslou svym detem na ucet. Musi se opet z teto castky platit dan z prijmu?

Nejak mi proste neni jasne to kdy se dan z prijmu plati. Mohli byste mi to prosim nekdo strucne vysvetlit?

Nebo proste udelam to ze si z uctu manzelky prevedu 500 000Kc na svuj ucet. Bude nekdo patrat po tom proc mi na ucet pristala castka 500 000Kc? Pokud ano a ja reknu ze jsem si to preposlal z uctu manzelky tak budou dale patrat po tom jak k tem penezum prisla manzelka atd?

Mam v tom chaos. Dekuji moc.
Člověk, který nic neví, nevidí problém, člověk, který hodně zná, vidí moře problémů.
<-- Leonardo Da Vinci -->
Veolw
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2018 19:42

1. je důležité za co to příjem konkrétně je. V některých případech je to osvobozeno (třeba prodej movitého majetku), ale něco je třeba zdanit, k něčemu je třeba podnikatelské oprávnění a odvést z toho i zdravotní a sociální pojištění.

2. dar - bezúplatný příjem osvobozen

3. dar - bezúplatný příjem osvobozen

4. od manželky - pokud máš SJM, tak ty peníze jsou vlastně i tvoje :-)

Jinak banky hlásí na FAU podezřelé transakce především z titulu AML zákona (praní špinavých peněz, financování terorismu, mezinárodní sankce).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nikko 6. 1. 2018 23:43

Veolw píše:...Slysel jsem ze pokud vam na bankovni ucet pristane nejaky urcity obnost penez tak banky nejakym zpusobem resi zda jsou penize zdaneny atd. ...

Banky nezajímá, zda jsou peníze zdaněny, ale původ těchto peněz. Zda jsou peníze zdaněny, prověřují na základě ohlášení bank patřičné úřady.
Veolw píše:...
1. Nejsem podnikatel ale jsem normalne zamestnan u nejake spolecnosti na HPP. Nyni se proste s kolegou domluvim ze mu neco prodam nebo mu napr. opravim strechu atd. a on mi za to da 300 000Kc. Musim s teto castky platit nejakou dan z prijmu?

Záleží na tom, o jaký příjem konkrétně jde:
- pokud kolegovi prodáš své věci (např. televizi), daň z příjmu se neplatí, prodej movitých věcí je od daně z příjmu osvobozený (ale svou manželku prodat nemůžeš :-) )
- pokud mu opravíš střechu za 300000 Kč, daň z příjmu se platí. Navíc pokud by jsi lidem něco opravoval opakovaně, jde už o podnikání a musel by jsi si vyřídit i živnostenský list.
- pokud mu posekáš trávu za 1000 Kč, daň z příjmu se neplatí (jde o tzv. nahodilý příjem, při malé částce se daň neplatí)
- pokud mu prodáš úrodu ze své zahrádky, neplatíš z toho daň z příjmu
- pokud koupíš akcie a se ziskem je prodáš, tak daň z příjmu platíš
Veolw píše:2. Nyni se rozhodnu ze chci tech 300 000Kc poslat svym detem na ucet. Musi moje deti platit z tech 300 000Kc dan z prijmu?

Daň z příjmu (myšleno jako daň ze zisku) platí přímo ten, kdo nějak vydělal (něco prodal nebo opravil apod.) Povinnost tuto daň zaplatit nepřechází na druhou osobu, které případně získané peníze daruješ.
Nicméně pokud tyto peníze někomu daruješ (např. kostelu), platí se jiná daň - tzv. darovací daň, která je také součástí daně z příjmu. Pokud peníze daruješ svým dětem (blízkým příbuzným), je zde výjimka a darovací daň se neplatí.
Veolw píše:3. Dale se moje deti rozhodnou ze tech 300 000Kc poslou svym detem na ucet. Musi se opet z teto castky platit dan z prijmu?

Obdobně jako u 2., nemusí se platit daň z příjmu (ze zisku) a ani darovací daň.
Veolw píše:Nejak mi proste neni jasne to kdy se dan z prijmu plati. Mohli byste mi to prosim nekdo strucne vysvetlit?

Který příjem se zdaňuje a který ne podrobně popisuje Zákon o dani z příjmu (Zákon č. 586/1992 Sb.):
https://www.mesec.cz/zakony/zakon-o-danich-z-prijmu/
Veolw píše:Nebo proste udelam to ze si z uctu manzelky prevedu 500 000Kc na svuj ucet. Bude nekdo patrat po tom proc mi na ucet pristala castka 500 000Kc? Pokud ano a ja reknu ze jsem si to preposlal z uctu manzelky tak budou dale patrat po tom jak k tem penezum prisla manzelka atd?

Ano, někdo pátrat může. Obecně má každá banka povinnost ohlásit nestandardní vyšší platby úřadům. Je to součást ochrany před praním špinavých peněz, organizovanému zločinu apod. Pokud někdo vloží na účet velkou hotovost (např. 300000 Kč), banky mají povinnost se zeptat daného člověka, jaký je původ těchto peněz.
Obecně se úřady mohou zeptat na původ peněz, tj. jestli jde dar od tvé manželky nebo o např. příjem z prodeje drog, nezákonné úplatky apod. Následně se mohou ptát i manželky, odkud peníze má.
(Nahlášený původ peněz může být rozmanitý. Jistý český lékař nesl krabici s vínem a když ho při tom oslovila policie, v krabici se najednou objevily bankovky v miliónech. Původcem peněz však bylo kvalitní moravské víno barvy cenného kovu. Všichni občané Mikulova a okolí tak budou muset jít k výslechu s podezřením na čištění špinavých peněz ve víně :-) )
V praxi se jednorázovým zasláním 500000 Kč od manželky manželovi nikdo nezaobírá. Jiný případ nastane, když manželka posílá manželovi 500000 Kč každý měsíc, oficiálně nepracuje, nemá žádný příjem a ještě bere sociální dávky.
Úřady se také mohou zajímat o původ peněz, pokud zjistí velký rozdíl (min. 5 milionů) mezi majetkem (nemovitosti, pozemky apod.) dotyčného a jeho legálním příjmem (dle daňového přiznání).
nikko
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků