Výdaje paušálem + příspěvek na dítě za 2017

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radost 16. 1. 2018 11:11

Ahoj,

potřeboval bych objasnit situaci. Jsem OSVČ, plátce a výdaje jedu 60% paušálem. Letos se mi narodilo prví děcko. Rok 2017 je z pohledu paušálů přechodným rokem, kdy si paušálista může vybrat mezi dvěma limity pro výdaje:
1. max výdaje 1 mil. a žádné zvýhodnění na manželku/dítě
2. max výdaje 600 tisíc a zvýhodnění lze uplatnit.

Jelikož mám výdělek do 1 mil., krásně se vlezu do výdajů do 600 tisíc, takže bych si rád uplatnil slevu na dani za dítě. Donesla si mi však informace, že abych si mohl vybrat 2. možnost, musel bych mít výdělek nad 1 mil., tudíž bych si v mém případě a slevu na dani na dítě uplatnit vybrat nemohl.

Přijde mi to ale jako nesmysl, protože v roce 2018 už na výběr nebude a každý bude mít tu druhou možnost. Tedy snížený limit pro výdaj a daňové zvýhodnění. Nebo se to zvýhodnění bude týkat pouze OSVČ s příjmy nad 1 mil. Kč? O tom jsem se ale taky nikde nedočetl.

Děkuji za Vaše názory. Radek.
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 16. 1. 2018 22:16

1. max. výdaje 1 200 tis. Kč a žádná sleva na manželku ani daňové zvýhodnění na dítě
2. max. výdaje 600 tis. Kč a sleva na manželku a daňové zvýhodnění na dítě

Přechodné ustanovení zní: 13. Jsou-li pro zdaňovací období roku 2017 u poplatníka splněny podmínky pro použití § 35ca zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, toto ustanovení se nepoužije, pokud poplatník postupuje pro toto zdaňovací období podle § 7 odst. 7 a § 9 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.
Trocha rozboru:
podmínky pro použití 35ca: Uplatní-li poplatník u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně
Což tedy splňuješ.
Ale to nepoužiješ, když budeš postupovat dle nižších nákladových limitů.
Žádné jiné podmínky tam nejsou.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radost 18. 1. 2018 15:56

Rop:
Děkuju mockrát. Jsem ale lopata a těm paragrafům moc nerozumím.
Příjmy mám pouze dle §7 a trochu dle §10.
Toto:
Kód: Vybrat vše
§ 35ca
Uplatní-li poplatník u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže
a) snížit daň podle § 35ba odst. 1 písm. b),
b) uplatnit daňové zvýhodnění.

by se mě týkalo a opravdu bych nemohl uplatnit daňové zvýhodnění, protože dílčí základ daně podle § 7 odst. 7 mi dělá zhruba 85% z celkového základu.
Ale ty snížené limity výdajů nejsou podle § 7 odst. 7, takže se mě to netýká a mohu uplatnit tu slevu na dítě?
radost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 1. 2018 17:53

To čteš zákon před 1. 7. 2017. Přechodné ustanovení říká, že když použiješ znění zákona po 1. 7. 2017 - tedy snížené limity pro celý rok 2017 - tak ustanovení § 35ca se nepoužije. Je to ustanovení ve prospěch daňového poplatníka, takže se může použít i dozadu (pro celý rok 2017) - tedy je to prezentováno jako ve prospěch poplatníka - dle mého názoru tomu tak není, protože touto novelou všechny živnostníky s příjmy 1-2 mil. Kč stát odrbal na daních.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radost 22. 1. 2018 14:17

"Naštěstí" mám výdělky do 1 mil :D

Díky za rozbor situace.
radost
Návštěvník


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků