Danova rezidence

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slavo963 25. 1. 2018 13:26

Jak se bude urcovat danova rezidence, kdyz danove obdobi je jine nez v CR?

V UK je danovy rok cca duben-brezen proti CR, kde je klasicky 1-12.

Zjednodusene, danova rezidencence je v krajine, kde se pobyva vice nez 182dni v roce.

Modelova situace:
V roce 2017 jsem pobyval v CR dele nez 182 dni(dejme tomu od cervna), teda mel bych byt danovy rezident v CR. Ale dane jsem zaplatil v UK za danove obdobi 04/2016-03/2017. Spravne? Zbytek 04/2017-12/2017 budu danit v CR? Nebo v UK mel zaplatit jenom za 04/2016-12/2016 a dan za cast zarobku v UK za obdobi 01-03/2017 platit jiz v CR?

Protoze z pohledu UK danovaka, jsem cele danove obdobi(duben 2016-brezen 2017) danovy rezident UK(vice nez 182 dni ...)... :hm
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod Prochy75 28. 1. 2018 13:55

Nění to tak jednoduché. Daňová rezidence není tam kde se pobývá déle než 182 dní. To by platilo jen v případě, když byste pracoval ve státe se kterým ČR nemá uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění.

S Velkou Británií samozřejmě česká republika smlouvu o zamezení dvojího zdanění uzavřenou má. Tudíž platí to co je napsáno v ní.

a) kde je stálý byt, tam jste daňový rezident

Tam kde jste daňový rezident daníte všechny své příjmy, včetně těch které jste získal v jiných státech. A za pomoci zamezení dvojího zdanění je v daňovém přiznání buď vyloučíte nebo započtete.

Pokud Vám to není jasné nechte si raději zpracovat daňové přiznání daňovým poradcem.
Prochy75
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavo963 29. 1. 2018 18:39

Diky za odpoved, samozrejme je to relativne komplikovane.

Mozna se nekomu do budoucna bude hodit.
https://home.kpmg.com/content/dam/kpmg/ ... wchart.pdf

Dle toho vychazi, ze test se udela vzdy za predchozi tax year(tzn po 4.4.)
Mne vychazi, ze mi bude stacit 91dni pobytu v UK a danit budu v UK...
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod Prochy75 31. 1. 2018 11:11

Tak jinak, daňová rezidence se určuje dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění:
1)a) Máte v UK stálý byt? Máte stálý byt v ČR? Pokud máte jen v jednom státě, tak je to stát vaší daňové rezidence, pokud v obou nastává další otázka
1)b) Je středisko vašich životních zájmu v ČR nebo v UK (ve většině případů se tím myslí rodina) Pokud i v tomto případě jste odpověděl že oba státy máme tu další otázku

atd... vše to je ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění

pak pokračujeme - Kde všude jste měl příjmy?

Pokud jen jeden stát může to být jednoduší. Pokud oba, podáte daňová přiznání v obou státech a nedá se tomu vyhnout.

Z vašich odpovědí to vypadá, že o zdanění příjmů z ciziny toho moc nevíte, nejste daňový poradce ani účetní a proto Vám opravdu doporučuji najít si na tuto práci odborníka
Prochy75
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavo963 4. 2. 2018 09:35

Udelal jsem si danovy test, vychazi mi , ze budu danit v UK. Staci odpovidat na otazkyt z tabulky, na to danoveho poradce nepotrebuji.

Patrim do skupiny Outbound, s 2 UK ties. A proto staci min 91 dni v UK...
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod Prochy75 10. 2. 2018 19:45

Asi narazime na komunikacni sum. Ta vase tabulka bude nejspis prejata ze zakona o danich z prijmu UK. Tomu jsou ale nadrazeny smlouvy o zamezeni dvojiho zdaneni. I pokud na konec dospejete k narozu, ze jste rezident UK zdaneni v CR se nevyhnete pokud jste tu mel prijem
Prochy75
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavo963 13. 2. 2018 10:16

no prijem jsem v CR nemel ...
slavo963
Diskutér