Daň z pronájmu bytu na hypotéku

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Masek33 8. 2. 2018 09:09

Dobrý den,
koupil jsem si byt na hypotéku, ve kterém jsem měl původně bydlet. Nakonec ale nebydlím a pronajímám ho.
Daně mi do dnes dělali v práci, protože jiný příjem jsem neměl. Nyní to je ale jinak a musím si to udělat sám.

1) Chápu správně, že pokud mi nájemník platí nájem (nájem + voda)(bez elektřiny, tu má psanou na sebe), tak klasicky přiznávám příjem? Mám od toho příjmové doklady, nájemní smlouvu a tohle všechno odnesu na berňák?

2) a) Mohu si snížit daňový základ, o úroky (daň z nich) z hypotéky, když ten byt pronajímám (mám z něj zisk)?
b)Případně od banky dostanu papír kolik jsem zaplatil na úrocích a ten odnesu na berňák, musím doložit i hypoteční smlouvu?

3) Když mám životní pojištění, mohu snížit daňový základ? Případně když tu smlouvu s pojišťovnou vypovím po 20 letech, tak budu muset vše vrátit?

Prosím poraďte mi, mám v tom trochu bordel.
Děkuji
Masek33
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 8. 2. 2018 17:47

Kolik máš zaplaceno na daních? Jakej je čistej pronájem, bez vody a energii a fo a dalších kravin za měsíc ve smlouvě napsanéj? Kolik měsíců byl pronájem ? Za kolik měsíců se platily úroky a kolik jsou celkem ? Kolik je potvrzeno pojišťovnou ta částka na živ.pojist. ?
Auto/ auta na sebe naky napsaný máš?

Výdaje u pronajmu jdou budto paušálně nebo skutečně počítat.
Asi nejlepší máš od danovyho poradce to nechat zpracovat, ještě tam můžeš dát odpisy nemovitosti. Záleží kolik chceš platit dan navíc, či kolik ti pomůže poradce vrátit na daních.

Ještě tam jdou dát další položky do skutecnych výdajů.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Masek33 9. 2. 2018 12:51

Na daních mám zaplaceno kolem 60k (vyčetl jsem na tom potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele).
Čistý nájem bez služeb činí 7,8k. Pronájem trval 10 mesíců.
Úroky v bance platím celý rok a mám na nich zaplaceno cca 20k.
Od pojišťovny jsem si tento dokument nevyžádal, protože se bojím toho, že bych musel peníze vracet při vypovězení životního pojištení. Tudíž ho nejspíš ani neuplatním.
Auto není.

Nakonec jsem požádal jendu účetní zda by mi s tím nepomohla. Tak uvidím jetsli si najde čas. Ale i tak bych v tom rád měl jasno.
Masek33
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 11. 2. 2018 23:20

Tak 60 k to je z čeho vracet, sice úroky malý.
To auto je zadarmo 48 000 za rok, další dvě po 5000 Kč / měsíc/ jedno auto.
Jediné co pomůže na snížení daní jsou zrychleny odpisy nemovitosti. Na 2 mil byt mi to ukazuje 66 tisíc příští rok už 128 tisíc.
Plus do výdajů jdou dát různý náklady, třeba školicí kurzy ohledně pronájmu a dani od daňových poradců kteří bývají často na školení ohledně pronájmu zváni.

Co se týče zivotniho pojištění, mám už třetí úředníci na fu a žádný to nevadilo , stačí říct že už si nesporis na smlouvě , případně máš novou kde sporis min.
Měl jsem jeden rok třeba 12000 pak snížení, a pak drobný třeba pod 2000 a poslední roky už nula. a nikdo to neřeší.

Paní může mít kecy že pronajimam pokoj příbuznému ve svý Nemo a uplatňují si 48000 Kč na auto. Já jí řekl já ten zákon nevymyslel, že si můžu autem jet nakoupit záclony či tapetu do pokoje a rázem je to dle zákona v pořádku. A žádnou knihu jízd si vést nemusím a můžu tím autem jezdit soukromě.

Co se týče smlouvy na hypo tak při prvním odpočtu ji chtěli vidět i známá co má lišku ji musela pak dodat. Daňovýmu poradci jsem taky další smlouvy posílal naskenovaný, jestli je posílal fu v přiznání už nevím.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod LaNov 12. 2. 2018 21:18

Úroky z hypotéky v případě pronajatého bytu uplatnit nejdou a životní pojištění jen u smluv až do 60 let.
V případě pronájmu bytu je cesta nejmenšího odporu paušál: příloha č. 2 ř. 201 dát 78 tis., náklady 30%, daň bude něco přes 8 tis. ...
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod octaviampi 13. 2. 2018 07:29

Jde o to, jake jsou odpisy. Pokud odepise vic jak 30%, logicky se mu vyplati jit cestou realnych nakladu.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 13. 2. 2018 07:44

Když se dá trapnej paušál 30 procent jenom, tak úroky uplatňovat nemůžeš. Pokud má Nemo cenu jen 1 milion tak zrychlenéj odpis je v prvním roce 33 000 Kč, což je více než paušál 30 procent z 78 tisíc.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod revy13 16. 3. 2018 09:50

zdravím, prosím ještě o radu ohledně uznatelných nákladů, může si tam dát i pojištění úvěru (neschopnosti splácet)? myslím si, že ano, také se to týká pronajatého bytu, ne?
revy13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ebroker777 16. 2. 2019 19:44

Pronajímal jsem v minulém roce byt (koupený v roce 2010) jako fyzická osoba a teď bych chtěl podat daňové přiznání , kde použiju "metodu - skutečné výdaje". Takže největší položkou jsou odpisy. Budu si muset nechat vyhotovit "drahý odhad nemovitosti" nebo to jde nějak obejít ?
Díky.
Ebroker777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 2. 2019 07:09

Nejde. V zákoně o daních z příjmů je totiž jasně uvedeno: reprodukční pořizovací cena v ostatních případech určená podle zvláštního právního předpisu;1a)
Přičemž odkaz 1a) je Zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku).

Mimochodem co je na znalečáku na byt drahého? Řekněme, že první rok se nezaplatí úsporou na daních, ale druhý rok už určitě.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 17. 2. 2019 18:59

Ahoj Rope, a mě kdosi tvrdil, že odhad nemůžu použít a má se odepisovat dle pořizovací ceny. Mám dva hypotetické dotazy:

1. Majitel koupil byt v Praze před několika lety za 2,5 mil. a chce byt za rok až dva začít pronajímat. Aktuálně se identické byty v okolí prodávají za 4,5 mil a více, tzn. případný odhad ceny nemovitosti nebude určitě nižší, než 4 mil. Může si tedy majitel nechat udělat odhad a při prvním přiznání začít odepisovat tu nově odhadnutou cenu bytu, tedyčástku 4 - 4,5 mil. Kč?

2. Majitel koupil byt za 2,9 mil. v Praze a už pronajímá a odepisuje (degresivní odpis). Může majitel i v této situaci udělat nový odhad a začít odepisovat z částky třeba 4,5 mil.(minus to, co už je odepsáno)?

Předem velice díky za odpovědi, bohužel jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by mi na tohle spolehlivě odpověděl.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 17. 2. 2019 20:16

Zahájení prvního pronajímání do pěti let od nákupu se odepisuje z pořizovací ceny, při přerušení nájmu a novém započetí pronajímání se pokračuje v odepisování.

Zahájení prvního nájmu nad pět let od nákupu se odepisuje z reprodukční pořizovací ceny (znaleckého posudku), při přerušení nájmu a novém započetí pronajímání se pokračuje v odepisování.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ebroker777 17. 2. 2019 20:31

Rop píše:Nejde. V zákoně o daních z příjmů je totiž jasně uvedeno: reprodukční pořizovací cena v ostatních případech určená podle zvláštního právního předpisu;1a)
Přičemž odkaz 1a) je Zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku).

Mimochodem co je na znalečáku na byt drahého? Řekněme, že první rok se nezaplatí úsporou na daních, ale druhý rok už určitě.


Odhadce musí jít do bytu, takže se to musí domlouvat s nájemníkem, odhad vyjde u garsonky na min. 4,5 tis. Kč, což není málo.
Ebroker777
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 18. 2. 2019 07:08

Jedná věcná. Pokud daním podle skutečných výdajů, úroky z hypotéky odečíst lze.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 18. 2. 2019 08:23

Ebroker777 píše:Odhadce musí jít do bytu, takže se to musí domlouvat s nájemníkem, odhad vyjde u garsonky na min. 4,5 tis. Kč, což není málo.

Příklad:
Nájemné bez energií: 7 000 Kč
Roční nájem = 84 000 Kč
Znalecká hodnota bytu = 2 000 000 Kč
Cena znaleckého posudku = 5 000 Kč

Základ daně při použití paušálu = 58 800
Daň při použití paušálu = 8 820 Kč

Odpisy 1. rok = max 28 000 Kč
Odpisy 2. rok = max 68 000 Kč

Základ daně 1. rok = 84 000 - 28 000 - 5 000 = 51 000 Kč
Daň 1. rok = 7 650 Kč

Základ daně 2. rok = 84 000 - 68 000 = 16 000 Kč
Daň 2. rok = 2 400 Kč

Úspora v prvních dvou letech = (8 820 - 7 650) + (8 820 - 2 400) - 5 000 = 2 590 Kč
Úspora každý další rok = 8 820 - 2 400 = 6 420 Kč

Pořád nechápu co je na znaleckém posudku drahého.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků