Daň z příjmu a nabytí nemovitosti

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ingii88 13. 2. 2018 09:52

Dobrý den,

aktuálně se ženou řešíme prodej družstevního bytu a koupi nemovitosti a lámeme si hlavu nad zdaněním, prosíme o pomoc...

1, prodej družstevního podílu - podíl nemáme déle než 5 let, nicméně peníze za byt chceme použít na uhrazení kupní ceny nemovitosti. V tomto případě by nám snad daň měla být odpuštěna - je tomu tak a jak případně prokázat profinancování? Postačí kupní smlouva k RD?

2, koupě RD - ten chceme koupit od známého, který pro sebe před pár lety koupil pozemek a loni začal svépomocí stavět (částečně asi výstavbu financoval hypotékou). V katastru a v žádosti o povolení ke stavbě atd. je samozřejmě uveden on. Kupovat budeme hotový a zkolaudovaný dům, z mého pohledu tedy bude naše koupě první úplatné nabytí nemovitosti a mělo by tedy být od daně z nabytí nemovitosti odproštěno, nebo se mýlím?

Moc děkuji za odpověď, volal jsem na finančák několikrát ale bez úspěchu... Celkově jde na těch daních o cca 200 - 300 tisíc korun a tohle prodražení by nám náš sen o RD asi zlikvidovalo...
ingii88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ingii88 27. 2. 2018 07:58

dobrý den,

stále řešíme tuto otázku bez jednoznačné odpovědi... mohl by prosím někdo poradit?....

Děkuji, fajn den...
ingii88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod čulibrk 27. 2. 2018 11:14

Já vždycky zašel na finančák osobně s bonbonierou a poradili mi.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 27. 2. 2018 19:11

čulibrk píše:Já vždycky zašel na finančák osobně s bonbonierou a poradili mi.

Řadě lidi poradili a pak se ukázalo, že blbě.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 27. 2. 2018 20:11

Podle čeho je nějaké první úplatné nabytí osvobozeno od daně? Kde se to dá vyčíst, či kdo ti to řekl ?
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod ingii88 28. 2. 2018 08:59

Dočetl jsem se to v zákonu o dani z nemovitých věcí... Ale je mi jasné, že tu máme tolik kliček doplňků a nevím čeho, že jen stěží si troufnu tvrdit, že to tak je... Otázkou tam je ono právo stavby, jestli to je bráno tak, že právo stavby = 1. úplatné nabytí, to už nevím a ze znění to ani není jasné... (jak by to potom bylo v případě developerských staveb RD?)...

ani nevím, zda jako první zápis do katastru zákon vnímá zápis zkolaudované stavby, nebo už povolení ke stavbě...

§ 7 Věcná osvobození u nových staveb
(1) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva k pozemku nebo právu stavby, jejichž součástí je nová stavba rodinného domu, k nové stavbě rodinného domu, jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem, k nové stavbě bytového domu, nebo nově vzniklé nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou, nejde-li pouze o rozdělení nebo sloučení stávajících jednotek, v bytovém domě, případně jednotce v bytovém domě, která na základě stavební úpravy nebytového prostoru nově nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem.

(2) Nabytí vlastnického práva k nemovité věci podle odstavce 1 je od daně osvobozeno pouze tehdy, dojde-li k němu nejpozději do 5 let ode dne, od kterého lze podle stavebního zákona novou stavbu, nově vzniklou jednotku nebo jednotku změněnou stavební úpravou užívat.
ingii88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2018 16:11

daň z příjmů: § 4 odst. 1 písm. v)
daň z nabytí: § 7

souhrnně: osvobození při prodeji je, pokud se prostředky použijí do konce následujícího roku na uspokojení svých bytových potřeb
osvobození u daně z nabytí je :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ingii88 7. 3. 2018 08:26

Pánové, moc díky za rady...

Nakonec jsem skočil ještě na městský finančák, údajně bude potřeba ještě potvrdit na krajském (jsou jen "podatelna"), takže až tam zajdu tak doplním, ale kdyby se někomu hodilo, tak je to nejspíš tak, jak psal Rop:

Daň z příjmu - profinancování příjmu z prodeje se dokazuje a měla by stačit pouze kupní smlouva na nové bydlení
Daň z nabytí - neplatí se při prvním úplatném nabití

Ještě budu zjišťovat, jak to bude s pozemkem, ten se bude muset zdanit, takže by snad mělo stačit, když se v kupní smlouvě cena rozdělí na pozemek a nemovitost...
ingii88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 7. 3. 2018 20:49

(1) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva k
a) pozemku nebo právu stavby, jejichž součástí je dokončená nebo užívaná stavba rodinného domu,
b) dokončené nebo užívané stavbě rodinného domu,
...
(2) Nabytí vlastnického práva k nemovité věci podle odstavce 1 je od daně osvobozeno pouze tehdy, dojde-li k němu v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání rodinného domu, jednotky v bytovém domě nebo jednotky v bytovém domě změněné stavební úpravou, a to od toho dne, který nastane dříve.

Pozemek pod domem je samozřejmě taky od daně z nabytí osvobozen.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron