odečet úroků z hypotéky na bydlení

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Marignola 23. 3. 2018 10:17

Dobrý den,
prosím o radu. V roce 2014 jsme koupili pozemek se starým domkem. Domek jsme v roce 2016 zbourali a postavili nový. Záměr užívat novostavbu jsme oznámili stavebnímu úřadu v prosinci 2017, v lednu 2018 nám vzniklo právo užívat stavbu, ale fakticky jsme dům užívali už od září 2017. Na nákup pozemku jsme si vzali jednu hypotéku, na stavbu nového domu druhou. Můj dotaz je, od kdy si můžu úroky z hypoték odečíst od daňového základu a jestli není možné považovat nákup pozemku se starým domem za nákup stavebního pozemku, když jsme ten původní dům zbourali. Děkuji
Marignola
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eL Ká 23. 3. 2018 19:39

Základ daně si lze snížit odpočtem úroků z úvěru pouze tehdy, pokud je daným úvěrem řešena takzvaná bytová potřeba poplatníka nebo jeho blízkých příbuzných. Bytová potřeba není ze zákona splněna třeba tehdy, pokud je na úvěr pořízena rekreační chata nebo chalupa. Stejně tak není splněna, pokud je úvěr použit na výstavbu nemovitosti v rámci podnikatelské činnosti či výstavbu za účelem pronájmu. Jestliže je však pořízen na úvěr byt nebo dům, kde bude jeho vlastník bydlet, není s odpočtem úroků problém. Při nejasnosti, zda je řešena bytová potřeba poplatníka, je definice k nalezení v § 15 zákona o dani z příjmu. Další podmínkou je to, že je nutné být účastníkem úvěru, tedy ten, kdo si úroky z hypotéky odečítá, musí být uveden ve smlouvě o hypotéce, nebo úvěru na bydlení. V praxi je možné odečíst úroky z hypotečního úvěru i z úvěru ze stavebního spoření, stejně tak si můžete úroky odečíst při refinancování.
eL Ká
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marignola 25. 3. 2018 18:17

Díky, ale já mám celkem jasno v tom, že si ty úroky odečítat můžu. V domě bydlíme a úvěr je napsaný na mě. Otázka je, jestli si můžu úroky odečíst už v daňovém přiznání za rok 2017 a v jaké výši nebo až za rok 2018.
Marignola
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 25. 3. 2018 23:47

Vod tý doby co ti pošlou potvrzení na zaplaceny úroky, poslali ti naky ne ? Za rok 2017.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Marignola 26. 3. 2018 08:21

Ok, ale hypotéku platím už od roku 2014, takže potvrzení dostávám každý rok. Myslel jsem, že si úroky můžu odečítat až od okamžiku, kdy dům začnu k bydlení užívat, nebo to tak není? Proto mě zajímá, co je tím rozhodujícím okamžikem - jestli faktické užívání nebo vydání kolaudačního souhlasu, resp. vznik práva užívat stavbu.
Marignola
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 26. 3. 2018 09:15

Kolaudace na to nemá vliv.ja mám barák 2010 stavenej a dokončenej 2011, kolaudace někdy 2014 s číslem popisnym. A úroky dáváme do daní hnedka.
Jinak jde podat 3 roky zpětně - no ale teď nevím jestli jen řádný či opravný taky. Každopádně bych si to podal zpětně, maximálně ti za jeden rok nevezmou jako kdysi me když jsem tam přinesl asi 3 zpětně.
Ale to jsem řádný nepodával žádný včas , až za pár let. Nikomu to nevadilo, ani se neozvali - no měl jsem tam preplatek - tenkrát to bylo pár tisíc za slevu na poplatníka na každý měsíc co je 2 tisíce.
Akorát se musí vždycky dodat kopie úvěrový smlouvy.
Kolik by ti měli vracet - počítám úroky x 0,15 (neboli 15 procent) a do tyto výše musíš mít v zaměstnání odvedeny daně, aby bylo z čeho vracet.

Takže se to jmenuje dodatečné daňové přiznání a lze ho podat 3 roky od termínu ve kterém mělo být podáno řádné daňové přiznání.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pilatus 27. 3. 2018 14:23

viz např zde: https://www.aktualne.cz/wiki/finance/od ... wiki:3583/

co se týče Úvěru na koupi pozemku:
Lze uplatnit odečet ve dvou případech, jestliže koupě pozemku byla součástí koupě bytu nebo domu a bude-li na pozemku postaven byt či dům s využitím úvěru. Ve druhém případě stavba musí být zahájena do čtyř let od uzavření úvěrové smlouvy. Není-li to splněno, poplatník vrací státu částku, kterou získal odečtem.
Pilatus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marignola 28. 3. 2018 08:44

Jasně, takže to zkusím i zpětně, uvidíme, co na to finančák.
Každopádně všem děkuji.
Marignola
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 19. 3. 2021 17:54

Urok zaplaceny za HU na bytovou jednotku pouzitou na pronajem je danovym nakladem i v paragrafu 9 to je jasny.

Ale kdyz je HU vzaty zpetne na uhradu vlastnich prostredku pouzitych na nakup bytove jednotky, tak to plati taky?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků