Z OSVČ hlavní OSVČ vedlejší

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod AjkaN 19. 4. 2018 08:05

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.
Nyní jsem osvč hlavní. Od září bych měla pracovat na částečný úvazek u zaměstnavatele.
Kdy se stávám z osvč hlavní osvč vedlejší? Jaké jsou podmínky u sociálního a zdravotního pojištění? Je to dáno pouze výší hrubého příjmu?
Děkuji
Ajka
AjkaN
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lubik2 19. 4. 2018 12:41

U zdravotního si to člověk volí - a musí se to nahlásit pojišťovně. A protože alespoň v jednom zaměstnání (OSVČ;pracovní poměr) se musí platit minimum cca 2000 měsíčně, tak je vhodné zvolit to, z něhož je větší příjem a tedy doplatek do minima je menší(nebo žádný). Dá se to i spočítat, kdy je to výhodnější, ale není to zas tak jednoduché, protože jako OSVČ lze mít náklady procentem z příjmu, u zaměstnání se ZP zase počítá jako souhrn příspěvku zaměstnance a zaměstnavatele a pak se to teprve dopočítává do minimálního příspěvku.
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2018 16:45

Lubikův příspěvek jsem nepochopil, tak zkusím stručně opsat zákon :lol:

Vedlejší činnost pro účely ZP je pokud máš alespoň minimální mzdu ze zaměstnání. Tedy musí být hrubá mzda vyšší než 12 200 Kč.
Vedlejší činnost pro účely SP je pokud jsi nemocensky pojištěn v zaměstnání. Tedy klasický pracovní poměr, DPP nad 10 000 Kč, DPČ nad 2 500 Kč.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lubik2 21. 4. 2018 17:53

Rop píše:Vedlejší činnost pro účely ZP je pokud máš alespoň minimální mzdu ze zaměstnání. Tedy musí být hrubá mzda vyšší než 12 200 Kč.

To myslím že ne. Prostě pokud je to pro ZP vedlejší činnost, mohu si vydělat kolik chci (a ZP platím procentem ze skutečného výdělku). Takže ta poznámka Ropa platí spíše pro méně než minimální mzdu.
Pokud si zaměstnání zvolím jako hlavní činnost, tak pokud nedosahuji minimální mzdy, doplácí se zdravotní pojištění do určité minimální částky. Pokud si zaměstnání zvolím jako vedlejší a mám méně než minimální mzdu, tak musím zaměstnavateli podepsat, že mi nemá doplácet do minima ZP. Obdobně je to pro OSVČ. Pokud ho mám jako hlavní, musím platit minimum (cca 2000 měsíčně na ZP), i když mám výdělek jako OSVČ třeba jeden tisíc. Pokud OSVČ mám jako vedlejší, neplatím minimální ZP, ale to musím někde platit, tj. budu to minimum platit v zaměstnání.
Je to takový paradox. Pokud budu mít OSVČ jako hlavní a nic nevydělám, na ZP zaplatím celé 2000,-. No a v zaměstnání, kde budu mít normální mzdu(>než 12 tisíc), budu platit ZP úplně stejně, jako bych nebyl OSVČ, takže ty dvě tisíce zaplatím zbytečně. Proto je vhodné označit jako hlavní tu činnost, ve které si vydělám více. Pokud v obou vydělám více (pro zaměstnání více než minimální mzdu, jako OSVČ tolik, že mi vyjde ZP těch 2000,-), tak je to jedno.

Pro sociální pojištění je to podobné, ale platí, že se nemusí platit žádné minimum (ale potom člověk není důchodově pojištěn)
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2018 19:13

Otázka zněla:
AjkaN píše:Kdy se stávám z osvč hlavní osvč vedlejší? Jaké jsou podmínky u sociálního a zdravotního pojištění? Je to dáno pouze výší hrubého příjmu?

Odpověď zní:
Rop píše:Vedlejší činnost pro účely ZP je pokud máš alespoň minimální mzdu ze zaměstnání. Tedy musí být hrubá mzda vyšší než 12 200 Kč.
Vedlejší činnost pro účely SP je pokud jsi nemocensky pojištěn v zaměstnání. Tedy klasický pracovní poměr, DPP nad 10 000 Kč, DPČ nad 2 500 Kč.


Jenom poznámka - při hrubé mzdě nad 12 200 Kč měsíčně je všechno co jsi napsal naprosto zbytečné uvádět.

-- 21. 4. 2018 20:24 --

Jiri_Finex píše:Nepleťe si nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním. Jedná se o různé druhy pojištění a platí pro ně různá pravidla.

Nepletu. Viz § 9 odst. 6 písm. a) a § 8 věta první zákona o důchodovém pojištění:
(6) Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná v kalendářním roce
a) vykonávala zaměstnání (odstavec 8 věta první),

(8) Zaměstnáním se rozumí činnost zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců.


Btw: pokud chcete, abych každou svou odpověď odcitoval ze zákona, tak můžeme, je to mým denním chlebem :lol: Jenom někomu ty zákony nic neříkají tak to vykládám "jak pro blbý".
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 22. 4. 2018 07:56

Ježiš šmarja co to sem zase motáte.

Pro účely sociálního pojištění se podnikání bere za vedlejší činnost, když je člověk zaměstnán a z tohoto zaměstnání je nemocensky pojištěn.
Já jsem napíšu definici ze zákona a pořád někdo vymejšlí kraviny.

O platbách nemocenského pojištění jako OSVČ jsem nenapsal ani slovo. Já pořád jen odpovídám na původně položenou otázku.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků