Dvě malé firmy, jeden majitel

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod miramiramax 28. 4. 2018 11:32

Dobrý den, prosím o radu. Nacházím se jako drobný živnostník v následující situaci: fyzická osoba jsem dobrovolný plátce DPH (přijímám platby ze zahraničí, dělám pro plátce DPH). Zároveň jsem jednatelem a společníkem malinkého sro, které vzniklo následně v důsledku požadavků zákazníků být neplátcem DPH (drobné nárazové služby do škol a organizací, kde navýšení DPH 21% znamená neprodejnost služby). Obě firmy generují hrubá čísla mnohem menší než milion ovšem jako fyzická osoba musím být plátce z důvodu přijímání plateb od plátců ze zahraničí a také z důvodu dodávek pro firmy, které si ode mě pokud nejsem plátce službu či výrobek prostě nevezmou. Druhá firma naopak slouží zmíněným školám, které si tento druh služby navýšený o DPH od plátce neobjednají. Tedy potřebuji mít obě varianty podle tipu zákazníka s možností fakturace jak plátce tak neplátce. Sro je nyní v útlumu a druhý společník chce z firmy odejít. Je to z toho důvodu, že je běžný zaměstnanec, který se dostal do situace, že skončil v zaměstnání. Vzniklo mu několika měsíční "okno" bez příjmů a jako společník firmy (přestože mu z funkce neplynou žádné peníze, figuruje historicky pouze jako společník) nemá nárok na žádnou sociální podporu atd. Účetní ale říká, že nemohu být jeden majitel dvou firem, jedné plátce a druhé neplátce, protože bych se stal podezřelým z krácení DPH. Tak to opravdu není. Bohužel nemám nikoho jiného kdo by se mnou do sročka vstoupil už z toho důvodu, že běžná osoba jako společník nemůže případně využít sociálních výhod a toho se každý lekne, pro businessmana zase nemá účast v takové "prťavé" firmě smysl. A teď mi poraďte je to skutečně tak, že nemohu sám vlastnit dvě firmy jednu plátce a druhou neplátce ? Je to problém ? Firmu nechci kvůli tomu rušit a potřebuji zachovat obě možnosti jak s DPH tak bez DPH pro různé klienty, kteří to takto vyžadují. Sročko sice nemá momentálně výkon, nicméně "pár kotun" to přináší a "na ulici to nenajdeš ... ".
miramiramax
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 28. 4. 2018 13:35

Myslím, že to nejsou 2 firmy, ale podnikající FO a pak právnická osoba, tam žádný problém v souběhu nevidím. Samozřejmě pro jistotu lepší s.r.o. napsat na nějakého příbuzného: manželka, babička... To plátcovství dph by jinak asi bylo lepší udělat opačně, to je běžnější případ.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod miramiramax 28. 4. 2018 14:31

Omluvte prosím mou terminologii. Ano je to tak fyzická osoba je plátce DPH. Sročko vzniklo dodatečně když už jsem byl jako fyzická osoba plátce DPH proto je to takto nastaveno z historických důvodů, jak říkáte "obráceně". Společníka se potřebuji zbavit nikoho jiného nemám, co mi bylo řečeno a co jsem tak nastudoval teď se tyto věci docela zpřísnily. A když už by do toho někdo z "obyčejných" lidi či známých šel a zjistí, že by byl v sociálním riziku v případě ztráty zaměstnání a pod, tak do toho se mnou nepůjde. Myslíte tedy, že v tom můžu zůstat sám ? Moje potíž je v tom, že jako živnostník mám přijmy dost nárazové a nijak vysoké. Tedy nechci se zbavovat ani jedné firmy, protože bych tím přišel o možnost výdělku (byť malého). Je pro důchodce, kterého bych eventuelně přibral do společnictví v sročku nějaké riziko ? Myslím tím, jestli se tím nemůže ovlivnit nějaký důchod. Zároveň když se firma v budoucnu zvedne a bude třeba nějaký zisk, který se bude rozdělovat, jestli tím třeba nepřijde o nějaké peníze.
miramiramax
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 28. 4. 2018 15:56

To chce asi zjistit u nějakého daňového poradce. Pokud je někdo někde společníkem a nemá z toho žádné příjmy, nevím, proč by to mělo mít vůbec vliv na sociální podporu, prostě má nějaká majetek, ale nemá z něj příjem (leda že by se zkoumal majetek, v případně majetku se podpora neposkytovala).
Jinak já jsem taky jako FO neplátce DPH (a asi by to finančák dnes ani neumožnil, protože nesplňuji podmínky pro plátce) a zároveň mám sročko, které plátce je, protože to je pro něj ze zákona povinnost. Nevidím mezi tím souvislost, a za tu spoustu let mi ani účetní nic neříkala. Tím ale není řečeno, že to je správně, protože abych si tím byl jistý, musel bych mít zároveň tým právníků (a ani pak by to nebylo jisté úplně).
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod miramiramax 28. 4. 2018 16:14

S tím společníkem je to právě nyní potíž. bylo mi řečeno že je na to nějaká poměrně čerstvě zákonná úprava, společníci a statutáři se sice mohou zapsat na evidenci FÚ ale nemají aktuálně nárok na jakoukoliv podporu (vyjádření od PÚ u společníka) i informace od mé externí účetní. Jakkoli je to z principu divné a nelogické, je to prostě tak. Je to jako když byste přišel na pracovní úřad a oni se Vás zeptaj jestli máte dům. Vy řeknete že ano, tak by Vás nazapsali protože máte majetek.... Já už se ničemu nedivím.

Namátkou jsem hodil téma do googlu a vyběhl na mě tento starší článek. Myslím, že to bude tento případ, kde se pojednává, že statutár má smůlu:
https://www.podnikatel.cz/clanky/jste-clenem-obchodni-spolecnosti-podporu-v-nezamestnanos-ti-uz-nedostanete/
miramiramax
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 28. 4. 2018 17:15

Jo, to je hezký sprosťárna, o tom jsem ani nevěděl. Když společník nemá příjem, tak podporu nedostane, když byl zaměstnanec a teď dělá na černo, tak ano. Je mi z tohohle státu na blití.
xls
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků