Služební vůz i pro soukromé využití

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod maaart 15. 5. 2018 16:19

Někde jsem četl, že buď zaměstnavatel poskytne zaměstnanci služební vůz i pro soukromé využití bezplatně a pak se uplatní suma 1% z ceny vozidla jako nepeněžní příjem do mzdy a pak zaměstnavatel nemůže požadovat platbu za PHM ani za soukromé jízdy, nebo zaměstnavatel platbu za PHM požaduje, ale pak nejde o bezplatné využití vozidla i pro soukromé účely a nelze uplatnit 1% navíšení mzdy. Můžete mi prosím někdo ujasnit, jak to je?
A ještě jeden dotaz. Pokud zaměstnavatel neplatí havarijní pojištění, jak se postupuje v případě havárie zaviněné zaměstnancem při a)služební cestě; b)soukromé cestě?

Předem díky
maaart
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 5. 2018 16:29

Začnu s tím druhým - pokud způsobíš zaměstnavateli újmu, jsi povinen ji uhradit, pokud tě k tomu vyzve. Je zde ale limit a to 4,5 násobek měsíčního výdělku (pokud není škoda způsobena v opilosti, atd).
Můžeš si samozřejmě uzavřít vlastní pojistku odpovědnosti za škody způsobené zaměstnavateli (pozor, aby tam bylo i to řízení motorových vozidel, ne vždy je v pojistce zahrnuto).
Osobně bych se snažil takové firmě, která nemá služební vozidla havarijně pojištěna, vyhnout nebo odmítnou takové vozidlo řídit (což se, samozřejmě, líp řekne, než udělá).

Ohledně toho prvního bude vědět ROP, ale já se domnívám, že to 1 % je za zapůjčení vozidla (v půjčovně ti taky nepůjčí auto zdarma i když si budeš benzín platit), to, že platíš/neplatíš benzín už nerozhoduje (otázkou je, jestli by i ten neplacený benzín neměl být dalším nepeněžním příjmem).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 15. 5. 2018 18:37

Tak to jsi četl špatně, platíš jak daň z 1% ceny vozidla, tak PHM projeté na soukromých cestách. Kdysi jsem dělal ve firmě, kde idiot účetní (bývalý pracovník FÚ) zkoušel i to, abychom hradili třeba kapalinu do ostřikovačů, to mu naštěstí šéf zatrhl. ;-]
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků