Pronájem bytu, který je zatížen hypotékou

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kjub 17. 5. 2018 06:56

Dobrý den,

nedávno jsem koupil byt na hypotéku a rozhodl jsme se, že bych ho začal pronajímat. Bohužel mi dělají problém daně a nemůžu si to pořádně vypočítat, jestli by se mi to vůbec vyplatilo(zaplatila hypotéka). Tady dávám modelový příklad a byl bych velice rád, kdyby mi někdo pomohl :-)

Hypotéka na byt je 11500kc + FO3500 + el a plyn 1500kc = 16500kc
Při použití 30% paušálu na dani 16500*12=198000kc 198000-59400(30%)=138600kc 138600kc= 20790kc(15%)

Tady na foru jsem se dočetl, že úroky z hypotéky lze přidat do nákladů a taky, že nelze. Tak bych velice rád zjistil, jak to doopravdy je? Abych nemusel platit tolik na dani. Nejde mi o to vydělat ale aby mi to aspoň zaplatilo výdaje. Ještě jednou moc děkuji za odpověď.
kjub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DeLuky 17. 5. 2018 10:51

Nejsem tedy zadny danar ale vyhodnejsi mozna bude uplatit odpisy, budes tedy misto pausalnich vydaju danit vydaji skutecnymi

K tem odpisum je mozne pricist i ty uroky z hypo pokud vim
DeLuky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kjub 17. 5. 2018 16:37

Dobře, taky si myslím, že bude lepší to danit skutečnými náklady. Jen mě zajímají jestli se dají dát hlavně ty úroky do nákladů? To je celkem velká cifra?
kjub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod brouter 17. 5. 2018 17:18

asi bude lepsi, kdyz se do pronajmu ani poustet nebudes...asi by pak byl problem i s vyuctovanim sluzeb najemnikum...ale k tvemu dotazu dan neplatis z toho kolik utratis, ale z toho co obdrzis...tedy treba budes mit prijem z pronajmu 10.000 kc + zalohy na sluzby 3000 kc (voda, vytah, elektrika v dome, uklid atd). Zalohy dle sluzeb jednou rocne zuctujes. Tedy vynos mas 10.000 kc mesicne a z toho po odpoctu nakladu platis dan. Bud jedes procentem tedy 30% tedy naklad 3000 kc a tedy platis dan 12x7000 kc =84.000kc a z toho 15% je dan nebo to vedes dle skutecnych nakladu...jen pozor dle meho si pletes pojmy ...zaprve hypoteka - beres castku co platis jenze ona se sklada z uroku a jistiny- pri odectu skutecnych nakladu si davas do nakladu jen uroky z hypoteky, fond oprav 3500 kc beres dle meho to co platis spravci SVJx druzstvu ale Predpis 3500 je slozen ze sluzeb viz vyse + fond oprav(dlouhodoba zaloha ) coz neni naklad najemnika, ale tvuj naklad a je lepsi ho do skutecnych nakladu nedavat( muzes si davat dle podilu pouze naklad, ktery skutecne ten rok se utratilo za dum coz vetsinou do konce brezna nezjistis).
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eeet 17. 5. 2018 17:50

Normalne se to dela tak, ze do bytu nastehujes tolik posteli, kolik se tam vejde, nejlepe palandy, pronajmes je rumunum, ukrajincum, moldavcum, ..., jsou zvykli spat po trech, ctyrech na pokoji, obyvak nepotrebuji, kuchyn staci spolecna, WC a koupelna take, 5000 Kc na osobu a mesic bez smlouvy, elektriku, plyn a vodu platis sam a nejake dane neresis, kdyztak jsou u tebe na navsteve. Jen si musis pohlidat jejich vyplatni termin, protoze co jim ze mzdy zbyde, prochlastaj.
eeet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 5. 2018 18:38

Daně z pronájmu jsou téměř nulove, od toho existují danari. Kolik stál ten byt ? Abys viděl konkrétně jaky budes mít odpisy.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod kjub 17. 5. 2018 19:20

Ja jsem si nebyl jisty jestli mohu do dani dat uroky, ktere mesicne zaplatim na hypotece :-) Nemate nahodou nakou dobrou dan. poradkyni z Prahy? :-)
kjub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 19. 5. 2018 02:35

Úroky bych neřešil, ty jsou použitelný u bytového domu , rodinného domu kde člověk bydli. Odpisy na 3 mil nemovitost jsou první rok rovných 100 000 další rok 193 000. Do příjmu se píše jen čistý nájem bez elektřiny , služeb, vody, tepla a fondu oprav.
Takže pokud to pronajímas od března 10 měsíců za 10 000 tak příjem bude 100 000 a výdaje taky 100 000. Ke zdanění nula.
Znám 2 danare co máj sidlo v Praze, ten co tam i bydlí má firmu. Akorát to bude prodávat, páč mu nevyhovuje makat furt i když z toho má xyy yyy Kč měsíčně. Von když vidí že já mám obchod s nemovitostí se ziskem 100 000 za 2 hodiny hotovej a z toho je hodina třičtvrtě jízda autem tam a zpátky, tak se taky začal zajímat jak investovat do různých typů nemovitostí. Už prej i zainvestoval a má roční výnos 12% .a po roce má exit, že dostane peníze zpátky.
Druhýho danare mi doporučila známá investorka, akorát toho má víc a všechno stíhá k 30.6. Jemu podklady posílám všechny naskenovaný mejlem. Ten má bohatý zkušenosti a dělal daně pro PPF.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 20. 5. 2018 18:27

O úroky lze samozřejmě snížit základ daně z pronájmu.
Zrychlené odepisování je u pronájmu zhovadilost. Především když tam první rok sypu ještě ty úroky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 21. 5. 2018 11:25

tak některý finančáky rovnou úroky vyhazujou. takže zrychlené odpisy se vyplatí i první rok - byl i přeplatek na pronájmu 2 bytů.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor