Daň při převodu jednoho družstevního podílu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod leonbergr 18. 7. 2018 10:09

Snažím se zjistit, jak je to s osvobozením od daně v případě převodu družstevního podílu pokud jsou dva a převádí se pouze jeden.

Příklad je následující:
Máme dvě družstevní garáže. První družstevní garáž, nájemní smlouva od 2000. Druhá družstevní garáž, nájemní smlouva od 2008. Obě ve stejném družstvu, stejný nájemce. Vše splaceno.
Bude úplatný převod druhé garáže osvobozen od daně? Cena za převod bude řekněme dvakrát taková jako cena za nabytí.

Je mi tvrzeno, že pokud majitel zůstane členem družstva (tj. neprodá obě), bude platit daň. Já si myslím že jelikož i druhá garáž byla držena déle jak pět let, bude převod od daně osvobozen.

Zkoušel jsem podobný příklad někde najít, ale neuspěl jsem. Prosím o radu jak to je.

Děkuji.
leonbergr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 18. 7. 2018 14:10

Nevidím důvod proč by to nemělo být osvobozeno - viz § 4 odst. 1 písm. s) zákona o daních z příjmů:
s) příjem z úplatného převodu podílu v obchodní korporaci s výjimkou příjmu z úplatného převodu cenného papíru, přesahuje-li doba mezi jeho nabytím a úplatným převodem dobu 5 let; doba 5 let mezi nabytím a úplatným převodem podílu se zkracuje o dobu, po kterou byl poplatník členem této obchodní korporace před přeměnou obchodní korporace, nebo o dobu, po kterou byl tento podíl prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele, v případě, že jde o úplatný převod podílu nabytého děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem; jsou-li splněny podmínky uvedené v § 23b nebo 23c, doba 5 let mezi nabytím a úplatným převodem podílu se nepřerušuje při výměně podílů nebo přeměně obchodní korporace; v případě rozdělení podílu v souvislosti s jeho úplatným převodem se doba 5 let mezi nabytím a úplatným převodem podílu v obchodní korporaci u téhož poplatníka nepřerušuje, je-li rozdělením zachována celková výše podílu; osvobození se nevztahuje na
1. příjem z úplatného převodu podílu v obchodní korporaci, pokud byl pořízen z obchodního majetku poplatníka, a to do 5 let po ukončení jeho činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti,
2. příjem, který plyne poplatníkovi z budoucího úplatného převodu podílu v obchodní korporaci v době do 5 let od jeho nabytí, i když smlouva o úplatném převodu bude uzavřena až po 5 letech od jeho nabytí,
3. příjem z budoucího úplatného převodu podílu v obchodní korporaci pořízeného z poplatníkova obchodního majetku, pokud příjem z tohoto úplatného převodu plyne v době do 5 let od ukončení činnosti poplatníka, ze které mu plyne příjem ze samostatné činnosti, i když smlouva o úplatném převodu bude uzavřena až po 5 letech od nabytí tohoto podílu nebo od ukončení této činnosti,
4. příjem z úplatného převodu podílu v obchodní korporaci odpovídající zvýšení nabývací ceny podílu člena nepeněžitým plněním ve prospěch vlastního kapitálu obchodní korporace nebo nabytím podílu od jiného člena, pokud k úplatnému převodu došlo do 5 let od plnění nebo nabytí podílu,
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků